50 nejzdravějších potravin na světě. Které to jsou? – 1. část

Lidské tělo je jako pěkné auto. Budete-li o něj pečovat, vydrží vám v perfektním stavu déle. Budete-li tankovat vždy kvalitní pohonné hmoty, auto bude jezdit s větrem o závod ještě dlouhé roky. Naopak levné a nekvalitní pohonné hmoty motoru dlouhodobě nebudou dělat dobře a zanedbané auto brzy skončí na šrotišti. Lidské tělo je na tom stejně.

Tělo funguje podobně právě jako auto, stroj či továrna. Palivem pro lidské tělo je však potrava, nikoliv pohonné hmoty. Ale stejně jako v případě pohonných hmot můžeme tělu poskytnout nekvalitní nebo kvalitní “palivo”. To, čím své tělo nakonec nakrmíme, se projeví na našem vzhledu, zdraví, kondici a celkové funkčnosti. Je opravdu hodně důležité přemýšlet nad tím, co každý den pijeme a jíme.

 

Obyčejné potraviny s neobyčejným významem

Lidská strava je neuvěřitelně pestrá. Respektive mohla by být. Lidé jsou považováni za všežravce, a díky tomu mohou do svého jídelníčku zařadit téměř cokoliv. Lidský organismus je uzpůsoben tak, aby strávil a využil rostlinnou i živočišnou stravu. Velice zjednodušeně můžeme veškeré potraviny rozdělit do tří skupiny na zdravé, neutrální a škodlivé potraviny. To znamená, že zatímco některé potraviny by v našem jídelníčku chybět neměly, jiným bychom se měli vyhýbat velkým obloukem.

My se zaměříme na skupinu padesáti nejzdravějších potravin na světě. Následující seznam některé z vás možná překvapí, protože obsahuje řadu známých a na první pohled zcela obyčejných potravin. Často ty nejběžněji dostupné potraviny jsou zdrojem největšího množství prospěšných látek, které nám byť oblíbené ale chemicky vyráběné polotovary,  fastfoodové pokrmy plné nezdravých tuků a jídel a příliš bohatých na cukry poskytnout nikdy nemohou.

 

 1. Pitná voda

Čistou vodu bychom v žádném případě neměli podceňovat. Lidské tělo je zhruba z 80 % tvořeno vodou, která se rovněž podílí na řadě důležitých tělesných procesů. Proto by podstatnou část pitného režimu měla tvořit právě voda.

 

 1. Brokolice

Pro některé nevábná zelená zelenina je zdrojem vitamínů C a K. Pokud byste si každý den dopřáli jedenu středně velkou brokolici, pokryli byste denní dávku vitamínu C a dokonce dvojnásobek denní dávky vitamínu K. Oba vitamíny jsou důležité pro zdravé a pevné kosti.

appetite-1238251_960_720

Nejen citróny a pomeranče obsahují vitamín C.

 1. Červené brambory

Brambory jsou běžnou součástí jídelníčku, méně už však červené brambory. Je to velká škoda, protože jedna červená brambora přibližně 66 mikrogramů kyseliny listové a vitamín A, který posiluje imunitu a hraje významnou roli v boji s rakovinou.

 

 1. Hořká (tmavá) čokoláda

Na mysli máme opravdovou čokoládu z kakaových bobů, které jsou cenným zdrojem antioxidantů a flavonoidů. Obě látky snižují hladinu špatného cholesterolu (LDL) v krvi, flavonoidy navíc chrání srdce a snižují krevní tlak.

 

 1. Jahody

Rudé jahody jsou nejen sladké a chutné, ale zároveň obsahují více vitamínu C než například pomeranče a vlákninu. Málokdo však vší, že jahody chrání stěnu žaludku a jsou nejlepší prevencí před vznikem žaludečních vředů.

 

 1. Borůvky

O borůvkách je známo, že jsou silným antioxidantem a mezi hlavní účinky patří snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Proto jsou například vhodné zejména pro diabetiky. rovněž zpomalují proces stárnutí a zlepšují celkovou motoriku.

 

 1. Mandle

Mandle patří k nejoblíbenějším ořechům. Jsou sice menší kalorickou bombou, ale pokud se jedí v rozumném množství, mají velký vliv na zdraví. Jsou totiž významným zdrojem zdravých tuků, rostlinných bílkovin, antioxidantů, vlákniny a minerálů.

 

 1. Třešně

Rovněž třešně nám dodají vitamín C a A. Vedle nich však obsahují také důležité antioxidanty, vlákninu a především vápník a železo. Třešně pomáhá při regeneraci, ulehčují od bolesti a rovněž podporují činnost srdce.

 

 1. Ostružiny a maliny

Žádné kalorie, ale zato hodně vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. Toto oblíbené ovoce chrání naše srdce před nemocemi, posilují paměť a pomáhají bojovat s rakovinou.

 

 1. Pomeranče

Pomeranče si své místo v tomto žebříčku zaslouží. Kromě zdůrazňovaného vitamínu C obsahují neméně důležitou kyselinu listovou, vlákninu a opět antioxidanty. Pomeranče posilují imunitu a jsou užitečné při hojení ran.

 

 1. Rajčata

Rajčata by v běžném jídelníčku rozhodně neměla chybět. Vedle nulového obsahu kalorií jsou důležitým zdrojem vitamínu C, vlákniny a méně známého lykopenu. U této látky byly prokázány silné protirakovinové účinky.

tomato-73447_960_720

Šťavnatá rajčata chrání před rakovinou.

 

 1. Pistácie

Další ořechy na seznamu. Pistácie obsahují vlákninu, bílkoviny, antioxidanty a především pak vitamín B6, thiamin, draslík, fosfor a měď. Všechny tyto látky jsou účinné při stresových situací, jelikož pomáhají snižovat tlak.

 

 1. Jablka

Neexistují obyčejná jablka. Každé jablko je skvělým zdrojem zejména rozpustné vlákniny (pektin), jež snižuje cholesterol v krvi. Věděli jste také, že jablka pomáhají při respiračních onemocnění?

 

 1. Špenát

U špenátu se díky animovanému seriálu zdůrazňuje obsah železo. Špenát je však větším zdrojem vitamínu A, vápníku, luteinu a zaxantinu. Chcete-li ze špenátu získat co nejvíce železe, dopřejte si k němu potravinu bohatou na vitamín C, která vstřebávání železa usnadňuje.

 

 1. Olivový olej

Na olivovém oleji je hlavní obsah mononenasycených mastných kyselin. Ty snižují a regulují hladinu cholesterolu a cukru v krvi, dále chrání srdce před nemoci a zároveň zpomalují proces stárnutí. Zároveň však obsahuje ne zrovna malé množství kalorií, pozor na to.

 

 1. Vajíčka

Vajíčka jsou jedním z hlavních zdrojů kvalitních živočišných bílkovin s minimálním obsahem tuků. To platí zejména pro bílek, žloutek bývá tučnější.

 

 1. Avokádo

Srdci a jeho činností prospívá avokádo díky vysokému obsahu mononenasycených a polynenasycených tuků, vitamínů C a E, draslíku a luteinu, látky důležitý zejména pro zdravé oči.

 

 1. Ovesné vločky

Ovesné vločky obsahují především velké množství vlákniny a vitamíny B1, B2, E. Z minerálů je třeba zmínit zinek a železo.

 

oat-1178444_960_720

Ovesné vločky s ovocem a ořechy jsou skvělou snídaní pro každý den.

 1. Brusinky

Známým pomocníkem při léčbě nemocných močových cest jsou brusinky a to díky ohromnému množství antioxidantů. Pozor však na kompotované brusinky, které obsahují velké množství cukrů. Nejlepší jsou čerstvé a sušené.

 

 1. Fazole

Luštěniny by mělo tvořit jednu z hlavních složek jídelníčků, protože jsou bohaté na vlákninu, kyselinu listovou, bílkoviny, hořčíku, železa a draslíků.

 

 1. Černý čaj a káva

Dopřát si šálek dobrého černého čaje či kávy je zdraví prospěšné. Oba nápoje totiž obsahují důležité antioxidanty a jsou ochranou před selháním srdce, vznikem diabetu a dokonce i některých druhů rakovin.

 

 1. Losos

Jedním z nejlepších zdrojů kvalitních bílkovin a omega-3 nenasycených mastných kyselin je právě losos. Látky, které losos obsahuje, jsou důležité pro činnost mozku a rovněž prospívají vzhledu pokožky a vlasů.

 

 1. Sójové boby

Typická asijská potraviny je zásadním zdrojem rostlinných bílkovin, kyseliny listové, draslíku, hořčíku a také vlákniny. Stěžejní je pro své složení zejména pro celiaky, diabetiky, ale také vegetariány a vegany.

 

 1. Chia semínka

Chia semínka náleží do skupiny tzv. superpotraviny. Nejedná se o žádnou novinku, ale znovuobjevonou potravinu, kterou jako hlavní zdroj energie využívali již dávní Aztékové. Chia semínka obsahují antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny.

Mezi 50 nejzdravějších potravin s rovněž probojovali následující potraviny, kterým se budeme věnovat v následujícím článku:

 

 1. Citróny
 2. Vlašské ořechy
 3. Granátové jablko
 4. Sladké brambory
 5. Papriky
 6. Hnědá rýže
 7. Zázvor
 8. Tuňák
 9. Bílý čaj
 10. Zelený čaj
 11. Kurkuma
 12. Čočka
 13. Červené víno
 14. Houby shitake
 15. Artyčoky
 16. Řecký jogurt
 17. Slunečnicové klíčky
 18. Kapusta
 19. Quinoa
 20. Červená řepa
 21. Růžičková kapusta
 22. Odstředěné mléko
 23. Sardinky
 24. Mořské řasy
 25. Kefír
 26. Sladké brambory

 

Jídlo má být především zdrojem energie a důležitých živin. Měli by našem zdravím prospívat, ne mu škodit. Máte-li pocit, že váš jídelníček není správný, změňte jej. Začněte detoxikací a svůj organismus nejprve očistěte od škodlivých látek a toxinů. Poté nezapomeňte do svého pravidelného jídelníčku zařadit i výše uvedené potraviny.50 nejzdravějších potravin na světě. Které to jsou? – 1. část

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme