50 nejzdravějších potravin na světě. Které to jsou? – 2. část

Zdravý jídelníček je důležitý pro fungující organismus a pevné zdraví. Všichni to velice dobře víme, a přesto jsou naše ledničky a špajzky plné nezdravých potravin, sladkostí, uzenin a umělých polotovarů. Přitom stačí sáhnout po zcela obyčejných potravinách a naše tělo dostane vše, co potřebujeme. Podívejme se na druhou část nejzdravějších potravin na světě.

V první části článku 50 nejdravějších potravin na světě. Které to jsou? jsme se zaměřili na prvních 25 potravin. Zjistili jsme, že se často jedná o zcela obyčejné potraviny, které jsou však neobyčejným zdrojem cenných vitamínů, minerálů, zdravých bílkovin, tuků i sacharidů. Mezi nimi najdeme samozřejmé i méně obvyklé avšak v současné době nikoliv nedostupné potraviny. Výběr zdravých bohatých je jednoduše velice pestrý na celém světě a záleží na každém z nás, pro které se rozhodne.

 

 1. Citróny

O citrónech je známo, že jsou bohatým zdrojem vitamínu C neboli kyseliny askorbové, která je důležitá pro náš imunitní systém. To ale není zdaleka vše. Citrónová šťáva obsahuje vitamíny skupiny B, karotenoidy, pektiny, draslík, fosfor, sodík, vápník, železo a flavonoidy s antioxidačními vlastnostmi. Citrón se podílí na tvorbě kolagenu a rovněž pomáhá odkyselovat organismus.

 

 1. Vlašské ořechy

Ořechy by neměly chybět v žádném zdravém jídelníčku, jelikož jsou bohatým zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Vlašské ořechy rovněž obsahují kvalitní rostlinné bílkoviny a vlákninu. Mají protizánětlivé účinky a podle různých výzkumů při pravidelné konzumaci snižují riziko srdečních chorob.

walnuts-1462433421cnW

Vlašské ořechy jako vynikající zdroj omega-3 nenasycených mastných kyselin.

 1. Granátové jablko

Mezi exotická ovoce řadíme granátové jablko, které je ale v našich obchodech běžně dostupné. Kromě vitamínu C a vitamínu K je zdrojem kyseliny listové a vlákniny. Mezi nejzdravější potraviny jej však dostal zejména fakt, že má opravdu silné antioxidační účinky.

 

 1. Brambory

Brambory patří k tradičním českým pokrmům, aniž bychom si byli vědomi jejich přínosu na zdraví. Obsahují sacharidy, které nám dodávají energii, a vlákninu podporující činnost trávící soustavy. Ač se to nemusí zdát, brambory rovněž obsahují vitamín C a vitamíny skupiny B.

 

 1. Papriky

Papriky patří k oblíbené zelenině. Jsou chutné a lze je upravovat různými způsoby. Navíc jsou skvělým zdrojem vitamínů A, C a K. Nejvíce jich obsahují papriky červené, které jsou navíc cenným zdrojem karotenoidů. Ty jsou důležitou ochranou před řadou nemocí. Chilli papričky jsou díky obsahu kapsaicinu výbornou prevencí před vysokým cholesterolem.

 

 1. Hnědá rýže

Hnědá rýže není obvyklou součástí zdravé výživy a je to velká škoda. Na rozdíl od bílé rýže obsahuje více živin, vitamínů a minerálů. Patří mezi nízkokalorické potraviny s vysokou sytící schopností. To znamená, že hnědá rýže by rozhodně neměla chybět při redukčních dietách. Vedle toho pomáhá snižovat krevní tlak a působí preventivně proti vzniku cukrovky 2. typu.

 

 1. Zázvor

Původem čínská bylina zázvor si v našich končinách získal velikou oblibou a lidé jej nejčastěji využívají jako léčivý čaj při nachlazení a chřipce nebo jako koření. Zázvor však pomáhá nejen při infekci horních dýchacích cest, ale má také protizánětlivé a protivirové účinky a pomáhá od bolestí zubů, při problémech se zažíváním, a zevně i při revmatismu i popáleninách.

 

 1. Tuňák

Tuňák je vedle lososa další mořskou rybou, která by se tu a sem měla objevit na zdravém talíři. Je cenným zdrojem železa a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Zařazením tuňáka do svého jídelníčku posloužíte svému srdci i mozkové činnosti.

 

 1. Bílý čaj

Zapomeňte na laciný sáčkový čaj. Na mysli máme kvalitní sypaný bílý čaj, mezi jehož silné stránky patří vysoký obsah flavanoidů. Ty mu dodávají schopnost působit protizánětlivé, posilovat imunitní systém, chránit srdce před nemocemi a organismus před diabetem a některými druhy rakoviny.

 

 1. Zelený čaj

Vedle bílého čaje by v pitném režimu neměl chybět ani čaj zelený, který obsahuje důležité polyfenoly. To jsou antioxidanty, které mají schopnosti posilovat činnost srdce a mozku. Rovněž snižuje riziko infarktu a je dobrou ochranou před rakovinou.

 

 1. Kurkuma

Kurkuma nepatří k příliš známým potravinám na českém trhu, svou cestu do našich kuchyní si teprve hledá. Původem indické koření obsahuje tzv. kurkumín, což je látka s velice silnými potizánětlivými a protinádorovými účinky. Kurkuma se používá například při léčbě diabetu, alergií a rakoviny.

 

 1. Čočka

Luštěniny by měly být běžnou součástí jídelníčku a to kvůli vysokému obsahu rostlinných bílkovin. Pouze jeden šálek čočky obsahuje až 18 gramů bílkovin! Společně s tím obsahuje čočka také vlákninu, kyselinu listovou, thiamin, draslík, měď, mangan a další cenné vitamíny a minerály.

 

3_types_of_lentil

Čočka je jedinečným zdrojem bílkovin a vlákniny.

 1. Červené víno

Červené víno v rozumném množství (tj. sklenka denně) má na zdraví pozitivní význam a to díky obsahu resveratrolu, což je velice silný antioxidant. Červené víno je také známé tím, že působí protizánětlivé a rovněž se podílí na snižování tvorby krevních sraženin.

 

 1. Houba shiitake

Shiitake je japonský název pro asijskou léčivou houbu, která se jmenuje Houževnatec jedlý. Pro své léčivé účinky ji využívá asijská a dokonce i západní medicína. Houby shiitake obsahují alkaloid eritadenin, který snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a rovněž urychluje metabolismus tuků. Další důležitou látkou je antioxidant L-ergothionin, jenž lidský organismus chrání před volnými radikály. Asiaté tyto houby využívali také jako účinné afrodiziakum.

 

 1. Artyčoky

Pod artyčkokem si lidé představují leccos. Ve skutečnosti je to léčivá a lahůdková zelenina, z níž lze připravit léčivé přípravky i chutný pokrm. Obsah inulinu jim dodává dietetické vlastnosti, a proto by neměly chybět ve stravě diabetiků. Artyčoky podporují činnost jater, žlučníku a zlepšuje trávení i látkovou výměnu.

 

 1. Řecký jogurt

Řecký jogurt obsahuje dvakrát více bílkovin než běžný bílý jogurt. Je však méně kalorický. Je také významným zdrojem vápníku, fosforu, sodíku a draslíku. Často jej do svého jídelníčku zařazují kulturisté, protože velkou měrou přispívá k budování svalové hmoty. Jako důležitý zdroj bílkovin by však neměl chybět ani ve stravě vegeteriánů.

 

 1. Slunečnicové klíčky

Jemná ořechová chuť a hlavně vysoký obsah vitamínu D, antioxidantů, chlorofylu a trávicích enzymů dělá ze slunečnicových klíčků další velice zdravou potravinu. Stačí je přidat do chutného salátu a podpoříte tak činnost trávicího systému.

 

 1. Kapusta

Kapusta bohužel nepatří k oblíbené zelenině, což je velká škoda. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálu zejména vápníku má její pravidelná konzumace pozitivní vliv na imunitní systém a dokonce dokáže pozitivně ovlivnit psychickou rozpoložení člověka.

 

 1. Quinoa

Kdysi tradiční pokrm Aztéků je dnes pro své vlastnosti řazen mezi tzv. superpotraviny. Jedná se o vysoce výživnou obilovinu. Obsahuje kvalitní rostlinné bílkoviny, vitamín B2, vlákninu, hořčík, vápník, fosfor, draslík, mangan, měď či zinek. Quinou mohou bez obav konzumovat vegetariáni a vegani, diabetici, celiaci i lidé držící redukční dietu.

 

 1. Červená řepa

Červená řepa je k dostání v každém obchodě a za pár korun. Přitom se jedná o velice cennou potravinu, jelikož obsahuje antioxidanty betanin a vulgaxanthin s protizánětlivými účinky. Kromě nich v červené řepě najdeme vitamín C, kyselinu listovou, železo, vápník, hořčík, fosfor, zinek, thiamin a riboflavin.

 

 1. Růžičková kapusta

Vitamín A a E, opět kyselinu listovou, niacin, thiamin či omega-3 nenasycené mastné kyseliny najdeme v další typické české zelenině, kterou je růžičková kapusta. Všechny tyto látky ji dodávají schopnost působit protizánětlivé a protinádorově.

 

 1. Odstředěné mléko

Hlavní výhodou odstředěného mléka je malé množství tuku oproti vysokému obsahu živin. Vedle bílkovin obsahuje také vápník, draslík a vitamín D. Nevýhodou jsou horší chuťové vlastnosti oproti plnotučnému mléku.

 

 1. Sardinky

A jsme opět u “rybiček”. Sardinky jsou vynikajícím zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin. A navíc obsahují bílkoviny, niacin, vápník, fosfor, selen a z vitamínu nesmíme zapomenout zmínit vitamíny D a B12.

 

 1. Mořské řasy

Mořské řasy řadíme do skupiny funkčních potravin, protože organismu dodávají živiny a léčivé látky, jako jsou vitamín A a D, vápník a jód. Například jód je důležitý pro funkci štítné žlázy.

 

 1. Kefír

Z kravského či kozího mléka se vyrábí oblíbený probiotický nápoj kefír. Kromě bílkovin a vápníku obsahuje také užitečné bakterie, které mají pozitivní vliv na funkci tlustého střeva a rovněž posilují imunitní systém.

 

 1. Sladké brambory

Sladké brambory bychom si měli dopřávat stejně jako ty běžné. Tyto navíc obsahují vitamín A, beta-karoten, kyselinu listovou, vlákninu a draslík. Jsou důležité pro imunitní systém a navíc pomáhají regenerovat pokožku.

1-1210579642iNkh

Sladké brambory jsou chutné a navíc zdravé.50 nejzdravějších potravin na světě. Které to jsou? – 2. část

Oznámkujte násPowered by the Product Review Wordpress Theme