Antioxidanty a 10 domácích zdrojů

Den co den organismus bojuje s volnými radikály a chrání jednotlivé buňky před poškozením. V nikdy nekončícím boji mu přitom významnou měrou pomáhají antioxidanty – vitamíny, minerály, stopové prvky a další cenné živiny. Zapomeňte na drahé rozemleté exotické plodiny! Antioxidanty obsahují i zdánlivě obyčejné potraviny z českých luhů a hájů. Znáte je?

 

Co jsou antioxidanty a proč jsou důležité?

Zdravý životní styl je IN. Lidé se pídí po informacích, jak žít a jíst zdravěji a dosáhnout pocitu vnitřního štěstí a spokojenosti. Při svém hledání často zapomínají, že nejjednodušší způsob jim leží doslova u nohou. Stačí se sehnout. Typickým příkladem jsou antioxidanty. Víme, že jsou důležité, a přisuzujeme jim velkou váhu. Proč?

Slovo antioxidant znamená protikyslíkový a jsou tak označovány látky, které omezují vznik, aktivitu a činnost volných radikálů. Volné radikály vznikají v těle při zpracování škodlivých vnějších vlivů (znečištěné ovzduší, stres, nezdravé jídlo bohaté na nezdravé tuky, kouření apod.). V malém množství mají pozitivní účinky, ale ve větším množství způsobují nežádoucí chemické reakce.

 

VIDEO: Antioxidanty versus volné radikály. Podívejte se, jak to funguje!

Mezi antioxidanty s největší antioxidační kapacitou patří například:

 • vitamín E
 • vitamín C
 • betakaroten
 • selen
 • vitamín A
 • B-komplex
 • koenzym Q10
 • zinek

Antioxidanty dokáží volné radikály neutralizovat a snižovat tzv. oxidační stres, který podporuje vznik cukrovky, srdečně cévních, autoimunních, nádorových a dalších onemocnění.

Jaké mají antioxidanty účinky:

 • posilují imunitní systém
 • chrání před nachlazením a chřipkou
 • brání vzniku srdečních nemocí a infarktu
 • zpomalují proces stárnutí
 • působí jako prevence před rakovinou

 

Antioxidanty podporují vznik rakoviny – PRAVDA nebo LEŽ?

Antioxidanty jsou všeobecně považovány za látky preventivně působící proti rakovině. Některé vědecké studie však tvrdí opak. Podle nich antioxidanty naopak vznik rakoviny podporují. Skutečnost je složitější. Antioxidanty skutečně obsahují látky, které tělo chrání před volnými radikály (oxidanty) a vznikem rakoviny. Avšak všeho moc škodí, a proto i mezi antioxidanty a oxidanty je důležité udržovat rovnováhu. Nadbytek antioxidantů potlačuje schopnost těla zapnout vlastní obranný antioxidační systém.

 

Antioxidanty v potravinách – které jsou nejlepší?

Lidský organismus si dokáže antioxidanty vyrábět sám avšak v omezeném množství. Proto je důležité je přijímat i v běžné stravě. Uměle vyrobeným doplňkům se vyhýbejte velkým obloukem, jelikož mohou oxidační stres ještě zvyšovat! Hlavním zdrojem antioxidantů by měly být především přírodní zdroje – potraviny bohaté na antioxidanty.

Nejedná se přitom o záhadné, tajuplné, nedostupné a exotické látky, které vám chtějí draze nanutit! Právě naopak. Antioxidanty obsahují stovky a tisíce rostlinných zdrojů (ovoce, zelenina, obiloviny, byliny a další) nejen exotického ale i tuzemského původu. My jsme vybrali 10 surovin, které jsou běžně dostupné u nás a to v čerstvé podobě.

1. Borůvky

Jedním z nejznámějších českých zdrojů antioxidantů jsou borůvky. Malé sytě modré plody obsahují vitamín A, B a C, vlákninu, zinek, chrom, hořčík, draslík, železo a mnoho dalších užitečných látek. Čerstvé plody lze sbírat v jehličnatých lesích od července do srpna. Pro celoroční užití je lze usušit, zavařit nebo zamrazit.

2. Brusinky

Stejně jako borůvky jsou i brusinky známé antioxidačními účinky. Obsahují vitamín C a E, vápník, železo, draslík, vlákninu a další látky. Brusinky jsou všeobecně známým přírodním lékem na záněty močových cest, ale také posilují imunitní systém a snižují krevní tlak. Nejlepším způsobem, jak brusinky uchovat plné živin, je šetrné sušení.

3. Jahody

Jahody obsahují více vitamínů C než neustále doporučované pomeranče. Navíc obsahují látku anthocyanin chránící před bakteriemi ovoce i lidský organismus. Tato látka má navíc pozitivní vliv na srdečně cévní systém, má protizánětlivé účinky a podporuje tvorbu kolagenu v kloubech.

 

zdroje antioxidantů

Lesní plody jsou jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů

 

4. Jablka

Žádná exotika, prostě pouhé české jablíčko. Vždy dostupné a přitom tak zdravé ovoce plné vitamínu C, vápníku, vlákniny a látky pektin, které podporuje detoxikaci jater. Pomáhá při hubnutí, snižuje krevní cukr v krvi, brání kardiovaskulárním nemoce a chrání před rakovinou. Pouhé jedno jablko denně pro vaše zdraví udělá více než 10 doktorů. A navíc působí jako čistidlo a bělidlo na zuby.

TIP NA ČLÁNEK: Přečtěte si 11 důvodů, proč jíst denně jablko, a udělejte pro své zdraví něco “obyčejného”!

5. Rozinky

Dokonalý pamlsek, který zdraví neškodí, ale naopak pomáhá. Hrozny sušené na slunci si zachovají velké množství vitamínů A, B, C a E, fytonutrinentů, inulinu a samozřejmě vlákniny. Dále obsahují látky resveratrol, která snižuje hladinu cholesterolu, a quarcetin s protizánětlivými účinky.

6. Rajčata

Obyčejné rajské jablíčko je skvělým zdrojem vitamínů C a E a draslíku. Velmi důležitou látkou je lykopen, jehož obsah se zvyšuje s tepelnou úpravou, a preventivně působí před rakovinou prostaty, plic a žaludku. U rajčat platí, že tepelně upravené jsou lepší než syrové. Pozor však na dlouhé vaření, pečení, smažení a mikrovlnou troubu.

 

lykopen a jeho vlastnosti

Svému zdraví prospějete například domácí rajskou omáčkou na těstoviny

 

7. Mrkev

Tepelně upravená mrkev obsahuje až 3krát více antioxidantů než syrová. Nejdůležitější látkou, kterou obsahuje, je antioxidant betakaroten. A právě betakaroten je lepé vstřebatelný ve vařené podobě. Vedle něj v mrkvi najdeme hořčík, vápník, železo a menší množství vitamínu C a E.

8. Červená řepa

Červená řepa je velmi silným antioxidantem a v našem jídelníčku by rozhodně neměla chybět. Je jedním z největších zdrojů kyseliny listové, železa a mědi, a rovněž obsahuje vitamín A, B9 a K, zinek, jód a mangan. Červenou řepu lze připravit na stovky chutných způsobů a velmi účinná je především přírodní řepná šťáva v kombinaci s mrkví a červeným zelím.

 

VIDEORECEPT: Uvařte si doma řepnou polévku s křenem

9. Hlíva ústřičná

Jedlá houba rostoucí na stromech má vysoké nutriční hodnoty. Z antioxidantů obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, selen i zinek. Vedle toho je cenným zdrojem sacharidů, proteinů, nenasycených mastných kyselin a polysacharidu β-D-glukan, který má na zdraví pozitivní vliv.

10. Rakytník řešetlákový

Zdraví prospěšné látky a antioxidanty obsahují nejen oranžočervené plody, ale také semena, větvičky, stonky, kůra i kořen. Je výborným zdrojem vitamínu C, jednoho z nejsilnějších antioxidantů vůbec. Vedle céčka obsahuje také vitamín E, některé vitamíny ze B-komplexu a nenasycené mastné kyseliny. Plody lze jíst syrové, ale častěji se zpracovávají do marmelád, džemů, šťáv a vín.

 

Čechy jsou plné antioxidantů!

Vůbec se tak nemusíte shánět po „zázracích“ z pralesů. Dosáhnete naprosto stejné výsledky, jako s domácími plodinami. Antioxidantů existuje velké množství a nelze je získat z jedné potraviny. Proč také, když česká příroda poskytuje opravdu bohaté zdroje? Každý den si můžete dopřávat různé druhy čerstsvého ovoce a zeleniny, mít tak pestrý jídelníček, a přitom dbát na své zdraví.

A pokud vás zdravé potraviny zajímají, přečtěte si naše starší články:Antioxidanty a 10 domácích zdrojů

4.8 (95%) 4 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme