Chlorella a spirulina: Zelené zlato mezi potravinami

Také si pamatujete na legendární větu z filmu Pátý element, kterou pronesl oblíbený herec Bruce Willis: “Udělej si to superzelený sám!” Tak dnes si vezmeme pod drobnohled “superzelené” potraviny chlorellu a spirulinu. Někteří výživoví specialisté je označují jako “zelené zlato”. Co je na nich tak úžasného? Tyto řasy hrají velice významnou roli  při obnově rovnováhy v trávicím systému.

Přijde vám označení “superzelené” nebo “zelené zlato” pro nějaké obyčejné vodní řasy přehnané? Říkáte si, jak to někdo vůbec může jíst, a proč to vlastně dělá? Není lepší dát si pořádnou flakout hovězího steaku? Pokračujte ve čtení našeho článku dál a možná změníte svůj názor.

 

Bejvávalo, bejvávalo dobře

Je známým faktem, že současná generace nežije příkladným životem. Především moderní životní styl vůbec neodpovídá lidské přirozenosti. Člověk byl stvořen primárně k pohybu, ne k sezení.

Zatímco kdysi člověk většinu svého času trávil na nohách, dnes denně vysedává dlouhé hodiny zíráním do počítače, do telefonu, tabletu nebo na televizi. Dobrovolně si poškozuje pohybový aparát, trpí i jeho oči a tloustne. Není náhodou, že již mladí lidé si stěžují na bolesti zad a kloubů. Jedna hodina denně v posilovně, na aerobiku či běhu hodiny přirozeného pohybu nenahradí.

Zatímco v minulosti člověk jedl doma vypěstované a vyrobené potraviny bez přídavných umělých a chemických látek, sehnat dnes něco “přírodního” je téměř zázrak. Stravovací návyky současné civilizované společnosti jsou katastrofální.

Chce-li se někdo stravovat odlišně a respektovat potřeby svého těla, stojí ho to poměrně hodně času a bohužel i peněz. Zdravé “bio” potraviny jsou dnes velice in a podle toho také stojí. Co bylo dříve normální, je dnes výjimečné.

Připadá vám to nelogické? Nejste v tom sami. Mnoho lidí si samozřejmě uvědomuje, že současná situace není udržitelná. Nemohou myslet a už vůbec ne jednat za ostatní, ale usilují o změnu alespoň ve svém vlastním životě. Na jejich zdraví jim jednoduše záleží a nechápou, proč by své tělo měli dobrovolně zatěžovat ohromným množstvím jedů, které se v běžně dostupné stravě a nápojích vyskytují.

maxresdefault

Dopřejte si každý den šálek „zeleného“ zdraví.

 

Trávicí trakt u běžného člověk nefunguje tak, jak by měl

A právě nezdravá strava plná bílého pečiva, tučných mas a uzenin, mléčných výrobků a sladkostí ve spojení s nedostatkem pohybu a naopak nadbytkem stresu má špatný vliv na trávicí systém lidského organismu. Tento jinak dokonalý aparát je zatěžován velkým množstvím škodlivých látek, se kterými si nedokáže poradit. V tlustém střevě se přemnožují patogenní bakterie a tělo nemůže fungovat, natož být zdravé nebo dokonce hubnout.

Nečekejte nyní radu, že když do svého jídelníčku zařadíte výše zmiňované řasy chlorellu a spirulinu, vaše problémy se jakoby zázrakem a hlavně okamžitě vyřeší. Tak jednoduché to není. Chcete-li se svým životem opravdu něco udělat, musíte od základu změnit své stravovací návyky.

Řasy chlorella a spirulina vám při tom budou velice užitečnými pomocníky. Jejich pozitivní účinky na lidské zdraví potvrdila řada vědecký studií, podle kterých pomáhají znovuobnovit harmonii žaludku, tenkého a tlustého střeva. Pravidelné užívání chlorelly a spiruliny doporučují mnohé světové zdravotnické a výživové organizace.

Víte, že směs Blendea SUPERGREENS obsahuje kromě chlorelly a spiruliny také zelený ječmen a mladou pšenici? Jak jinak, než v BIO kvalitě.

koupit Blendeu

 

Chlorella je řasa, spirulina je sinice

Ano, je to tak. Ačkoliv se o obou potravinách hovoří jako řasách (stejně jako my v předešlých větách), odborně tomu tak není. Chlorella pyrenoidosa je sladkovodní řasa patřící mezi organismy s pravým buněčným jádrem a jaderným obalem (tzv. mikrobiální Eukaryota). Chlorella je v normálním usušeném stavu nestravitelná, a aby se stravitelnou stala, musí být velice jemně namletá. Spirulina alga je sladkovodní cyanobakterie nikoliv řasa, jak je často mylně uváděno. V usušená formě je na rozdíl od chlorelly velice dobře stavitelná a nepotřebuje žádné další úpravy.

Je zcela zřejmě, že se nejedná o obyčejné potraviny. Chlorella a spirulina patří k nejstarším organismům na Zemi a planetu obývají déle než 2,5 milionů let. Po tuto dobu patří k nejúčinnějším zdrojům živin. Dnes se obě potraviny pěstují také uměle. Chlorelle vyhovuje mírné pásmo, spirulině naopak svědčí tropické a subtropické podmínky.

Tyto mikroorganismy si právem zaslouží naši pozornost. Ačkoliv jsou velké jen několik tisícin milimetrů, uvnitř probíhá neuvěřitelně rychlý metabolismus. Každé tři hodiny vzniká až 8 nových organismů, které obsahují biologicky aktivní látky, velké množství vitamínů, minerálů a nukleových látek. Všechny tyto látky hrají významnou roli v metabolismu rostlin i v metabolismu všech živočichů. Mohou ovlivňovat jejich růst, dospívání, hojení ran i regeneraci.

Sušina rychle rostoucích mikroorganismů obsahuje:

 • 45 až 60 % bílkovin
 • 10 až 20 % sacharidů
 • 8 až 30 % tuků
 • 6 až 25 % vlákniny
 • 6 až 9 % minerálních látek a stopových prvků
 • 3 až 4 % nukleové kyseliny

blendea supergreens

Blendea obsahuje 4 silné zelené superpotraviny a špetku svěží máty pro skvělou chuť

 

Balzám pro tlusté střevo

Vědci se účinky chlorelly a spiruliny na lidský organismus zabývají dlouhá desetiletí. V první polovině 20. století vědci potvrdily, že chlorella stimuluje a harmonizuje stěnu tlustého střeva a až čtyřnásobně zvyšuje růst užitečných střevních bakterií (např. lactobacillus). Spirulina díky obsahu vitamínu B12, vápníku, draslíku, hořčíku, zinku, křemíku, selenu, chromu, jódu a manganu doslova omlazuje střevní stěnu. Dokáže působit na tělesnou tkáň, na kterou má energizující a detoxikační účinek.

Díky složení obou potraviny se vzájemně doplňují a společnými silami efektivně odbourávají nežádoucí škodlivé a jedovaté látky a volné radikály pryč z těla. Chlorella má očistné účinky a zlepšuje stav střev. Spirulina pomáhá budovat figuru a dodává chybějící energii. Zárověn tělu dodávají důležité látky, které v běžné stravě často chybí. Proto je zmiňujeme společně. Jejich společné užívání má prokázaný vliv na celkové zdraví a vitalitu, detoxikaci a dokonce i hubnutí. Přidá-li se pravidelně a aktivní pohyb, lepší fyzická a psychická výkonnost a odolnost na sebe nenechá dlouho čekat.

Shrňme si účinky zázračných zelených potravin na lidský organismus do několika bodů:

 • podporují vitalitu
 • zlepšují posilují imunitní systém
 • mají detoxikační účinek
 • stimulují metabolismus
 • zlepšují střevní mikroflóru
 • zpomalují stárnutí buněk
 • odhání únavu a stres
 • působí preventivně před vznikem civilizačních chorob (např. diabetes a kardiovaskulárního systému)
 • regulují hladinu cholesterolu a krevní tlak
 • pomáhají regeneraci a hojení
 • příznivě působí při zánětech, infekcích a kožních onemocnění
 • napomáhají hubnutí

A jak je to s tím hubnutím? Lidé trpící nadváhou či obezitou mívají ve svém trávícím traktu až o 20 % více baktérií Firmicutes. Tyto bakterie se podílí na ukládání kalorií získaných ze sacharidů do tuků. Naopak prospěšných bakterií Bacteroidetes mají až o 90 % méně. Člověk, který začne užívat chlorellu a spirulinu zároveň s probiotiky, poměr těchto bakterií pomáhá změnit. V roce 2011 byl proveden výzkum na skupině obézních lidí, kterým byla po dobu 12 týdnů podávaná strava doplněná o probiotické kultury formou fermentovaných potravin. Účastníci výzkumu v průměru zhubli o 5 % v oblasti útrobního tuku a 3 % podkožního tuku.

Taiwan_2009_East_Coast_ShihTiPing_Giant_Stone_Steps_Algae_FRD_6581

Poděkujme planetě Zemi za tento zelený zázrak.Chlorella a spirulina: Zelené zlato mezi potravinami

4.8 (96%) 5 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme