Chraňte se před civilizačními chorobami. Víme, jak na to!

Moderní doba je jeden velký paradox. Vadí nám uspěchanost doby, stres v práci i v soukromém životě, nedostatek peněz i málo volného času. Většina z nás by chtěla dosáhnout všeho naráz a ihned – kariérních úspěchů, pěkného výdělku i vyrovnaného a pohodového osobního života. Výsledek je zcela opačný. Lidé se neustále za něčím honí a zapomínají na to podstatné – na své zdraví.

Neustále se zvyšující se tempo života a zhoršené životné prostředí má na člověk neblahý vliv. A nejen to. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. spatříte davy lidí, z nichž většina svůj čas “přežíváním” doslova jako přes kopírák. Podstatnou část dne tráví v práci, jelikož bez peněz nejsou koláče. Ve volném čase pak vysedávají doma u televize nebo po restauracích a velká nákupní centra neustále praskají ve všech. Je toto ideální způsob, jak život “prožít ve zdraví”?

Pevné zdraví je přitom klíčem ke všemu. Zásadním problémem dnešní doby je to, že se lidé téměř nehýbou. Nechtějí. Mnohem raději a častěji si dopřávají alkohol, cigarety a jejich každodenní jídelníček je plný nezdravých pochutin a polotovarů. Říkají tomu “užívat si života bez omezení”. Takto ale lidé před desítkami lety nežili a je zřejmé, že se takový životní styl musí někde projevit. A kde jinde, než právě na zdraví? To, co moderní lidstvo trápí nejvíce, jsou tzv. civilizační choroby.

 

Za civilizační choroby si může lidstvo samo

Civilizační choroby bývají také označovány jako nemoci “moderní doby”. Ačkoliv byly známé i v minulosti, nikdy neměly takový dopad na lidské zdraví jako nyní. Na vině je totiž nejen nezdravý životní styl, ale paradoxně také delší průměrná délka života člověka. S lepšími životními podmínkami a moderní medicínou se lidé dožívají vyššího věku. A starší lidé, jak je známo, jsou daleko více náchylní k nemocem.

Spojení nezdravého životního stylu a delší délky života se projeví právě ve stáří. Čím dál častěji, ale civilizačními chorobami trpí i mladí lidé. Lze to nějak ovlivnit? O tom, zda člověk onemocní či nikoliv, rozhodují tzv. rizikové faktory, které můžeme rozdělit do dvou skupin na ovlivnitelné a neovlivnitelné.

Ovlivnitelné faktory si způsobujeme sami a můžeme je ovlivnit. Bohužel je ignorujeme, ačkoliv , na vzniku civilizačních nemocí mají hlavní vliv. Mezi nejčastěji příčiny vzniku civilizačních nemocí patří:

 • nedostatek až absence pohybu
 • nadměrná konzumace nezdravé stravy
 • stres a únava
 • alkohol
 • kouření
 • drogy
 • znečištěné životní prostředí

Situace je natolik závažná, že se civilizačními nemocemi, jejich vznikem a vývojem zabývají speciální zaměřené celosvětové výzkumy. Například Česká republika si drží neslavné vítězství v počtu kardiovaskulární onemocnění či rakoviny tlustého střeva. Civilizační choroby vznikají právě v důsledku nezdravého stravování ve spojení s absencí přirozeného pohybu. Podívejme se blíže na “nemoci”, které moderní lidstvo trápí nejčastěji.

Globální nemoci vznikají i kvůli nedostatku potřebných živin v těle. Blendea je směs 4 zelených superpotravin v BIO kvalitě, které vaše tělo nenechají střádat. 

koupit Blendeu

 

Obezita a další poruchy trávení

Obezita je sice nejčastějším avšak zdaleka ne jediným představitelem poruch příjmu potravy. Obézních lidí neustále přibývá a různé zdroje uvádí, že v České republice obezitou trpí dokonce až 60 procent celé populace! Příčina je zřejmá – špatné stravovací návyky. Češi se s oblibou stravují v restauracích, doma upřednostňují nezdravé polotovary, a libují se ve velkém množství sladkostí a tučných potravin. Výsledkem je to, že větší polovička národu trpí nadváhou.

Obezita však není pouze estetickým problémem. Kila navíc ovlivňují psychické rozpoložení , ale zároveň mají negativní vliv na celkový zdravotní stav a jsou jednou z příčin většiny civilizačních nemocí, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév či pohybového aparátu.

511699-top_foto1-t7xfi

Obezita není hezká. Především však není zdravá.

Opačným problémem obezity je mentální anorexie, která patří spíše do kategorie psychických nemocí, a je rovněž nebezpečná. Trpí jí především mladé dívky a ženy, které v touze po “dokonalé” postavě odmítají přijímat potravu vůbec. Výsledkem je podváha, kterou může provázet slábnutí kostí, anémie, srdeční arytmie či neurologické komplikace.

 

Kardiovaskulární nemoci

Jedno moudré české přísloví říká: “Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.” Dlouhodobě nezdravý životní styl a špatné stravovací návyky od dětství jsou příčinou závažných kardiovaskulárních nemocí v pozdějším věku, které jsou příčinou více než 50 procent všech úmrtí.

O co se jedná? Do cév velice pomalu pronikají škodlivé látky, které tam nemají, co dělat. Jsou to tukové částice, vápník, cholesterol a další. Cévy se postupně ucpávají a v důsledku dochází ke snížení průtoku krve a poškození vnitřních orgánů. Přidávají se další zdravotní problémy, jako je zvýšený cholesterol či vyšší tlak a cukrovka. Jednoho dne zatížené cévy mohou prasknout a způsobit nenávratné poškození zdraví v podobě srdeční či mozkové mrtvice.

 

Cukrovka

Mezi civilizačních choroby patří cukrovka neboli diabetes. S obezitou konkrétně souvisí diabetes 2. typu. Tento typ se objevuje u obézních osob – dětí i dospělých. Příčina je stále stejná. Dlouhodobý nadbytek nezdravých potravin v souvislosti s nedostatek pohybu vede ke snížení počtu inzulinových receptorů a poruše metabolismu cukrů, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jediným řešením je radikální úprava životního stylu a jídelníčku vedoucí ke snížení váhy.

obezita-tuky-400x300

Špatné stravovací návyky jsou příčinou většiny civilizačních chorob. Změnit je, je přitom snadné.

 

Deprese, nádory a další

Civilizačních chorob je mnohem více. Patří sem i psychické stavy nazývané deprese, což je  hodně zjednodušeně řečeno dlouhodobě pokleslá nálada, úzkost a osamocenost. Depresivní člověk je natolik ovlivňován svými pocity a náladami, že není schopen normálního života a svým okolím může být dokonce považován ze “lenocha”. Deprese je nutné léčit.

Závažná onemocnění, jako jsou nádory, rovněž mají příčinu v současném životním stylu. Podle zastánců zdravé výživy, má na lidské zdraví výběr potravin větší vliv, než si myslíme.

Další civilizační choroby:

 • stres, únavový syndrom, syndrom vyhoření
 • astma
 • alergie
 • lupénka
 • demence
 • předčasné porody a potraty
 • AIDS
 • předčasné stárnutí
 • zánětlivá revmatická onemocnění kloubů
 • osteoporóza
 • některé vrozené vývojové vady nervového systému novorozenců

 

5 pravidel, jak nedat civilizačním chorobám šanci

Dost bylo výčtu civilizačních chorob, která trápí lidstvo po celém světě. Civilizační choroby mají jednoduché řešení, které závisí na každém člověku samotném. Jak již bylo řečeno, civilizační nemoci mají původ v životním stylu. Ten však můžeme kdykoliv změnit a zachránit také své zdraví.

 • Hýbejte se

Dnes už to tak nevypadá, ale dříve se člověk pohyboval výrazně více. Méně vysedával, ať už v práci či doma, a hodně chodil, pracoval a vůbec se hýbal. Není divu, že jej méně trápily nemoci pohybového aparátu a civilizační choroby nikdy nepoznal. Ano, pravidelný pohyb pomáhá udržet optimální hmotnost a zároveň chrání organismus před civilizačními nemocemi.

 • Základem je zdravý a pestrý jídelníček

Každodenní jídelníček by měl obsahovat všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály důležité pro pevné zdraví. Toho lze dosáhnout pestrým složením jídelníčku obsahující co nejvíce zdravých a čerstvých potravin. Jíst bychom měli zeleninu, ovoce, luštěniny, obiloviny, mléčné výrobky, libové maso i ryby.

 • Jezte pravidelně

Výživoví specialisté kladou důraz na pravidelnost. Jíst bychom proto měli v menších porcích 5x-6x denně. V dopoledních hodinách si dopřáváme více sacharidů, později klademe důraz na bílkoviny. Poslední jídlo by mělo být lehké a ideálně tak 2 až 3 hodiny před spánkem.

 • Omezte sladké a tučné

Sladkosti obsahují příliš mnoho jednoduchých cukrů. Tučná jídla zase příliš mnoho nezdravých tuků a soli. Oboje má špatný vliv na lidské zdraví a jejich nadměrná konzumace je příčinou nadváhy a obezity. Proto sladká a tučná jídla omezte na nutné minimum. Nevhodné je i příliš velké množství nejrůznějších polotovarů a umělé vyrobených potravin. Obsahují ne zrovna zdravé škodlivé látky. Proto bychom se jim měli vyhýbat také.

 • Hýbejte se

Pohyb je natolik důležitý, že jej ještě jednou zdůrazníme. Mnoho lidí se raději pouští do nejrůznějších nesmyslných diet a trápí se hladovkami. Odpor ke zdravému pohybu je velká chyba. Přitom mluvíme-li o pohybu, nemáme na mysli profesionální sportovce. Za pravidelný pohyb je považován jakýkoliv pohyb, kterému se věnujeme pravidelně, a který nás baví.

17956-obezita-brucho-strava-tucnota-tuk-hamburger-jablko-clanok

Až příště dostanete hlad, dejte si raději zdravé jablko. Pro své zdraví uděláte více, než si myslíte.

TIP: Chcete žít zdravě a cítit se lépe? Začněte důkladnou detoxikací, s jejíž pomocí váš začne váš organismus fungovat jako znovuzrozený!Chraňte se před civilizačními chorobami. Víme, jak na to!

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme