Čističky vzduchu – podpořují detoxikaci?

Den co den na nás útočí nejrůznější články a videa o znečištěném životním prostředí a ovzduší a negativním vlivu přítomných škodlivých látek na zdraví. Nejprve nás zahltí hororovými informacemi a patřičně nás vyděsí, aby nám vzápětí nabídly 100% účinné zařízení, které veškeré problémy vyřeší.

Například na čističky vzduchu, které za pár tisíc korun slibují dokonale čistý a svěží vzduch v našich domovech. Tak se na ně podívejme.

 

cisty_vzduch

Čistý vzduch je důležitý pro všechen život na zemi

 

Škodlivé látky vás ohrožují doma i v kanceláři

Až 70 % svého času člověk stráví v interiéru, ať už doma, v práci, na veřejných místech (restaurace, kino, doprava.) či na návštěvě. Bohužel je smutná pravda, že znečištěné ovzduší nás ohrožuje také zde a u řady lidí vyvolává bolesti hlavy, slabosti, závratě, nekvalitní spánek, celkovou únavu, pálení očí, chrapot a další zdravotní problémy. Ovlivnit můžete pouze vzduch, který dýcháte u sebe doma. Jedním z navrhovaných řešení jsou právě domácí čističky vzduchu.

VÍTE, CO JE TO SYNDROM NEMOCNÝCH BUDOV? V polovině 80. let se pojem “syndrom nemocných budov” objevil poprvé a definovala jej Světová zdravotnická organizace (WHO). Zjistilo se, že ovzduší uvnitř budov je plné škodlivých látek. Mezi ty nejškodlivější patří benzen, toluen, následují PVC, formaldehyd, akryly a další. Mezi vhodné “léky” patří důkladné větrání, a nepřetápění a doporučuje se také zeleň. Pobytem v uzavřených místnostech si lidé mohou přivodit řadu zdravotních problémů!

Čistička vzduchu – konečné řešení?

Z reklam na čističky vzduchu by se mohlo zdát, že se jejich zapnutím rázem ocitneme ve svěžím lese nebo přímo vedle vodopádů. Na druhou stranu pro lidi, které trápí suchý kašel, špatně spí a nebo je dokonce trápí alergie, se čistička vzduchu může jevit jako ideální řešení. Nejprve se však podívejme na škodlivé látky, které vzduch může obsahovat. Zdroje nečistot přitom dělíme na interní a externí.

Interní zdroje nečistot:

 • prach z prádla
 • plísňové spóry
 • bakterie, viry
 • zápachy
 • cigaretový kouř
 • chlupy z domácích mazlíčků

 

Externí zdroje nečistot:

 • saze ze spalování motorů a průmyslové výroby (zejména ve městech)
 • pyl
 • písek
 • prach
 • plynné látky z dopravy
 • bakterie, viry

VIDEO: Jak znečištěný vzduch je v místnosti?

Bez použití ochranných látek tyto látky pronikají do organismu, do dýchacího ústrojí, kde působí značnou neplechu. Čističky vzduchu tyto látky údajně odstraňují, dezinfikují a čistí vzduch. Nejčastěji (a logicky) je využívají alergici, astmatici a lidé s různými dýchacím potížemi, které znečištěný vzduch trápí nejvíce.

JAK SI VYBRAT ČISTIČKU VZDUCHU? S výběrem správné čističky vzduchu vám poradí v článku Jak vybrat čističku vzduchu pro zdravý a čistý vzduch v místnosti?

Čističky vzduchu – 3 základní typy dle filtru

Jak čistička vzduchu vůbec funguje? Existuje několik typů. Některé nasávají vzduchu pomocí ventilátoru. Nečistoty zachytí filtr a ven se dostane čistý vzduch. Jiné předávají nečistotám elektrický náboj, s jehož pomocí je přitáhnout na elektrostatický sběrný filtr a vyčištěný vzduch vypustí ven. Hlavní rozdíl tedy spočívá v použití různého typu filtru. Nás budou zajímat tři hlavní.

HEPA FILTR

Hepa filtr obsahují čističky vzduchu pro alergiky, které se používjí i v profesionálních lékařských zařízeních. V současné době se jedná o nejúčinnější filtraci vzduchu na světě. Podle laboratorních testů dokáží zachytit 99,9 % mikročástic o průměru 0,3 um a více. Pro lepší představu – průměr lidského vlasu je 50-70 um.

ELEKTROSTATICKÝ FILTR

Elektrostatický filtr zachytí pevné částice, viry, bakterie, plísně a alergeny o průměru 0,01 um, jeho účinnost je však o něco nižší než u Hepa filtru (90-95 %). Nepohlcuje pachy, jeho výhodu je však velmi nízká hlučnost a dlouhá životnost. Filtr je nutné pouze čistit.

VODNÍ FILTR

Dalším způsobem je čištění vzduchu pomocí vodního filtru, který vzduch navíc zvlhčuje. Vodní filtr dokáže zachytit pach a mikroby mezi 50-70 %. Nečistoty skončí v nádržce s vodou, kterou stačí pravidelně vylévat a čistit.

CO JE TO IONIZÁTOR? Ionizátor je častý doplněk čističek, který vzduch obohacuje o tzv. záporné ionty. Ty mají údajně zlepšovat kvalitu vzduchu.

Pokojové rostliny, které čistí vzduch

Nač utrácet tisícovky za drahá zařízení, když vzduch dokáží pročistit obyčejné zelené pokojové rostliny? Pokojové rostliny jsou totiž mnohem více než úžasnou interiérovou dekorací. Ano, lidé mají rádi květiny a rádi si je pořizují domů, protože si tím do domovů přináší kousek zelené přírody. Jenomže ony toho umí mnohem více. Květiny dokáží velmi účinně vyčistit vzduch od škodlivých látek.

Zelené květiny dokáží zachytit škodlivé zejména těkavé organické látky v jakékoliv místnosti jednoduše proto, že se jimi vyživují. Zatímco škodlivé látky spořádají, okolní vzduch obohatí čerstvým kyslíkem a vlhkostí. Díky tomu nám pomáhají lépe snášet prach a smog nacházející se v ovzduší.

 

rostliny_cistici_vzduch

Antúrie vypadá rozhodně lépe než jakákoliv čistička vzduchu. A také lépe voní

 

Rostliny jsou ohromnou zásobárnou vody a navíc jsou samoregulační – uvolní jen tolik vody, kolik je potřeba. Do okolního vzduchu neustále vypouští silice, které mají na pozitivní vliv nejen na ovzduší, ale i lidskou psychiku. Například eukalyptus dokáže pomoci při potížích s astmatem a dalšími dýchacími problémy.

Které pokojové rostliny se vyplatí mít doma?

 • Břečťan popínavý
 • Fíkus
 • Antúrie
 • Asparágus
 • Šplhavník
 • Aloe
 • Tchýnin jazyk
 • Kapradí
 • Filodendron
 • Voskovka masitá
 • Kroton
 • Ledviník

Čističky vzduchu- koupit nebo neutrácet?

Vždy záleží na každém, co uzná za vhodné pro své zdraví. Pro někoho jsou čističky vzduchu bezvadným a účinným řešením, s nímž jsou spokojeni a pomáhá jim. Z mého osobního pohledu jsou nejlepší volbou zelené květiny, které nejenže činí můj vzduch čistší a dýchatelnější, ale můj domov mnohem krásnější a útulnější.

Nezapomeňte, budeme rádi, pokud nám sdělíte svůj názor na to, jak problém se znečištěným ovzduším řešíte i vy. 

ČTĚTE DÁLE: Jak nám celý čas lžou o detoxikačních náplastech? Čističky vzduchu – podpořují detoxikaci?

5 (100%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme