Detoxikace a saunování: Věrní spojenci při cestě za pevnějším zdravím

Sauna a další wellness aktivity jsou důležitými součástmi zdravého životního stylu stejně jako zdravý jídelníček či aktivní pohyb. Zejména pak pravidelné saunování působí na lidské zdraví blahodárně a kdyby nic jiného, přináší opravdový odpočinek a regeneraci pro celkově unavený a vyčerpaný organismus.

Vznik, vývoj i rozšíření saunování bývá tradičně přisuzován severským národům a to zejména Finům. Slova “sauna”  také ve finštině znamená vyhřívanou menší místnost či stavení podobně jako slovo “saun” v Estonštině znamená teplovzdušnou lázeň. Může se však jednat i označení pro díru v zemi “sakna”, slovo pocházející ze Sámovy říše panující v 9. století našeho letopočtu. O ruské sauně báni” se zmiňuje Nestorova kronika již před 11. století. Naši slovanští předci rovněž měli svou saunu – tzv. polozemnici, která však zanikla v dobách temného středověku.

Těžko říci, kdy začal být člověk skutečně chytrý a vynalézavý. Od té doby, co objevil a naučil se ovládat oheň, pro něj našel nesčetná využití včetně sauny. Předchůdcem sauny mohla být klidně jeskyně či primitivní chýše z větví, do jejíž malého prostoru se mu podařilo uzavřít horký vzduch a konečně se pořádně osušit, ohřát sebe či jídlo, ukrýt se před nepohodou i nepřáteli.

Jaká je skutečnost? Podle všeho lze počátky saunování přiklepnout opravdu Finům – respektive jejich předkům ugrofinským lovcům a sběračům, kteří se na finském území usadili dávno před deseti tisící lety na konci poslední doby ledové. Jak vypadaly tehdejší sauny, těžko říci. Vzhled současné finské sauny připomínající dřevěný srub vybavený pecí či kamny a lavicemi pochází údajně z doby přibližně před 2 500 lety.

Smoke_sauna

Žádný obyčejný srub, ale tradiční finská sauna.

 

Poděkování za osvětu v saunování patří finským sportovcům

Podle všeho Finové nebyli prvními vynálezci sauny, ale zálibu v pobytu v horkovzdušné lázni převzali od svých předků. To nám však nemusí nijak vadit, protože i přesto jim patří díky všech zapálených (neberte doslova) saunofilů. Jako jediní se Finové vydrželi přes všechny historické zvraty saunovat a mohli tak tento “zázrak” přivézt až k nám do malé České republiky uprostřed velké Evropy i celého světa.

Moderní Evropa 20. století, dá-li se to tak říci, se o saunování začala intenzivně zajímat teprve až po první světové válce. Tehdy se své dávky slávy dočkali finští vytrvalci, kteří tak mohli světu předat svojí jedinečnou zálibu v saunování. Netrvalo dlouho a sauna ve finské podobě se díky osvětě ze strany nadšených sportovců rychle rozšířila do celého světa. Od této doby saunování poskytuje řadu blahodárných účinku na lidské zdraví i psychiku.

 

Finská nej aneb …

 • 4 z 5 finských domácností mají vlastní saunu a to platí i v případě panelových bytů. Sauna je standardním zařízením bytu hned vedle koupelny.
 • Ve Finsku najdeme saunu na letišti i v parlamentu.
 • Nejhlouběji položená sauna se nachází opět ve Finsku a to v hloubce 1 400 metrů pod zemských povrchem v dole v Pyhäsalmi.
 • Finové mají saunového elf Saunatonttu, který prý umí kouzlit.

 

Kolik znáš saun, tolikrát jsi člověkem?

Tak to opravdu nelze říci. Avšak z předešlých vět by se mohlo znát, že existuje pouze jeden typ saun a to finská. Avšak to není pravda. Od první světové války uteklo mnoho vody a společně s tím se saunování rozvinulo v jakýsi samostatný svět. Společně se zvyšujícím se povědomím o pozitivních účincích saunování na lidské zdraví se objevil nový životní styl, který nazýváme wellness. Ten kromě saunování zahrnuje další odpočinkové, relaxační a regenerační aktivity, které společně prospívají lidskému zdraví jinak než zdravý jídelníček a aktivní pohyb.

Proč je saunování tak prospěšné?

 • Zmírňuje a odbourává stres a únavu
 • Zvyšuje prokrvení pokožky a zlepšuje tak její zdraví a vzhled
 • Posiluje imunitní systém
 • Je výbornou prevenci před nemocemi, jako je nachlazení a chřipka
 • Stimuluje potní žlázy a zvyšuje tak odbourávání toxinů
 • Zmírňuje bolesti svalů a kloubů
 • Zlepšuje kardiovaskulární systém
 • Napomáhá pročišťovat dýchací cesty

V rámci rozličných wellness center vznikají “saunové světy”, kde se můžete seznámit s různými typy saun. Podívejme se na ty nejznámější z nich:

 • Parní lázeň, parní sauna nebo jen tak pára nepaří mezi typické suché sauny, přesto bychom se o ní měli zmínit. Dnes je běžnou součástí vnitřních bazénů a jedná se parní koupel s teplotou okolo 45 až 60 °C a 100% vlhkostí. Má příznivé účinky na dýchací systém, zlepšuje prokrvení kůže, pomáhá při revmatických potížích, posiluje imunitní systém, uvolňuje svaly a napomáhá vylučování toxinů z těla ven.
 • Finská sauna je klasikou mezi saunami. U pravé finské sauny se teplota pohybuje od 75 do 80 °C a vlhkost může být až 80 %. Kamna se polévají vodou, čím se vlhčí vzduch a zvyšuje se pocit prudkého nárůstu teploty. Tělo se při těchto podmínkách intenzivně potí, čímž dochází ke zbavování nečistot usazených v pórech, povzbuzování látkové výměny a uvolňování ztuhlého svalstva. Rovněž pomáhá při astmatu a alergiích.
 • S finskou saunou bychom si neměli plést suchou švédskou saunu, která organismus zatěžuje nejvíce. Využívat by ji proto měli zdraví lidé a i ti by si měli na vysoké teploty zvykat nejlépe postupně. Švédský typ se vyznačuje teplotami až do 110 °C a téměř nulovou vlhkostí. Díky prudkému zahřívání a následnému ochlazování, ač se to nemusí zdát, prospívá nejen fyzickému zdraví ale i psychické pohodě. Je skvělá na regeneraci celého organismu.

Aquapalace_Praha_-_finská_sauna

Suchá sauna, v jejímž centru stojí kamna s kameny.

 • Pro osoby, které vysoké teploty snáší obtížně či jsou nemocní, jsou určené infrasauny. Zdrojem teploty nejsou kamna, ale zářiče vyzařující infračervené záření. Teplota je maximálně 60 °C a vlhkost nejvýše 50 %, přičemž tyto hodnoty lidský organismus nezatěžují zdaleka tolik jako suché sauny. Doporučovaný je jeden cyklus o délce 30 až 40 minut, při kterém se organismus prohřeje a dojde k vylučování škodlivých látek, snižuje svalové napětí i bolesti kloubů. Krátký pobyt v infrasauně je vhodný i před sportovním výkonem či rehabilitačními cvičením.
 • Slovo “bio” proniklo i do saunování. Biosauny jsou v podstatě kombinací suché a parní sauny, to znamená, že teploty nejsou až tak vysoké. Zároveň jsou spojovány s využitím aromaterapie, bylin či soli, což zážitek ze saunování ještě více umocňuje. Aromatické a léčivé byliny mají vliv zejména na dýchací cesty. Jednou z variant je solná sauna vybavená kamny, na kterých se během saunování odpařuje himalájská sůl o níž se říká, že má léčivé účinky.

 

Správné saunování a jeho pravidla

Kdo měl rád pravidla, ale jsou tu a to z nějakého důvodu. Proto by se měla dodržovat. V případě saunování se odvíjí od typu zvolené sauny. Každá saunu je specifická, má odlišnou teploty, vlhkost a na organismus působí odlišně. Má-li mít saunování nejlepší účinky, pravidla saunování raději dodržujte.

Všeobecně se říká, že saunu bychom měli navštěvovat 1x až 2x týdně a to pouze tehdy cítíme-li se naprosto zdraví a v dobré psychické pohodě. Zároveň bychom neměli být přejedení ale ani hladoví. Jídlo zatěžuje krevní oběh, což snižuje účinek saunování, které má naopak krevní oběh podpořit. Navíc se vám v takovém horku nemusí udělat nejlépe.

Před saunováním se umyjte mýdlem, aby vaše tělo bylo před saunování čisté. Osušte se a do sauny si vezměte osušku, na kterou se posaďte nebo položte. Nezapomeňte respektovat ostatní saunující. Je-li málo místo pro všechny, zůstaňte sedět.

Každá sauna je vybavená lavicemi ve dvou až třech řadách. Vyšší řady jsou určené pro zkušené. Nejste-li dostatečně zvyklí, z počátku si vybírejte nižší lavice. V sauně setrvejte pouze tak dlouho, aby vám teplo bylo příjemné. Obvykle se doporučuje 10 až 15 minut. Nemá smysl zůstávat v sauně déle, pokud by se vám dělalo zle.

Po opuštění sauny zapomeňte na skákání do ledového bazénku. Nejprve z hygienických i zdravotních důvodů navštivte sprchu a postupně se ochlaďte vlažnou a poté i studenou vodou. Teprve poté můžete navštívit ledový bazének. Následuje odpočinek dlouhý cca 15 minut a poté si můžete celý cyklus zopakovat dvakrát. Nezapomeňte mezitím doplňovat tekutiny.

Tato pravidla platí zejména pro suché typy saun. Cykly lze střídat v bio sauně a parní sauně. V infrasauně je vzhledem k nízkým teplotám doporučeno “posedět” 30 až 45 minut a postačí jeden cyklus s tím, že nápoje můžete mít u sebe. Prudké ochlazení není doporučováno, postačí vlažná voda či jen ochlazení na lehátku. To platí také v případě bio sauny či parní lázně. Ohřátí zde není tak silné, a proto není nutná ani ledová voda.

8287541904_914cb38e20_b

I sauna může mít různé podoby.Detoxikace a saunování: Věrní spojenci při cestě za pevnějším zdravím

5 (100%) 3 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme