Detoxikace: Je káva vhodná či naopak?

Nedat si pravidelnou ranní kávičku by pro mnoho z nás znamenalo jistou osobní katastrofu. Káva obsahující kofein je legální stimulant. Po ránu nás probere, během dne potlačuje únavu, zvyšuje bdělost a zlepšuje koncentraci. I přes to všechno nebývá káva považována za zdravý nápoj. Jak to tedy je? Je káva zdravá či nikoliv?

Dáte si kávu? Toto je běžná otázka, ať už váš čeká pracovní pohovor, důležitá schůzka či návštěva dobré kamarádky. Záporná odpověď není obvyklá. Káva totiž patří k nejoblíbenějším nápojům již po dlouhá staletí. Dá se říci, že objevení kávových zrn má pro lidstvo nebývalý význam, je pevnou součástí lidské kultury, a s její přípravou bývají spojené stylové až obřadné přípravy.

Například Arabské národy mají s pitím kávy spojený rituál, se kterým by se Evropané měli včas seznámit před každou cestou. Zde nabídnutou kávu není slušné odmítnout. Kávu přijměte, a pokud nechcete další šálek, otočte jej dnem nahoru a vraťte. V opačném případě se dočkáte úsměvu “kávového číšníka”, pro kterého je šálek postavený dnem dolů signálem k dolití.

 

Dějiny kávy jsou dějinami úspěchu

Jedna z prastarých legend vypraví o arabském pastevci koz Kaldim žijícím v 9. století v Jemenu. Jednoho dne si všiml, že se jeho kozy doslova vrhají na keře obsypané zvláštními červenými plody, a jsou po nich neobvyklé divoké a skotačivé. Svěřil se se svým příběhem opatovi v nedalekém klášteře. Opat se zamyslel a nechal z neznámých plodů uvařit nápoj pro své řeholníky, kteří po jeho vypití ožili nebývalou energií. Mniši si nápoj rychle oblíbili a brzy přišli i na to, že mnohem lepší a chutnější je nápoj připraveny z rozemletých plodů. Tajemství kávy bylo objeveno.

O plánovitém pěstování kávy se však dočítáme mnohem později až z písemných historických pramenů pocházejících ze 14. století. Opět se jedná o Jemen. Historici se však domnívají, že kávová do zrna do této oblasti přinesli etiopští válečníci. Z Jemenu káva pronikla do Mekky, která i v minulosti byla důležitým centrem celého arabského světa. Právě zde vznikaly úplně první kavárny a odsud také pochází i její název káva, vzniklý z arabského tureckého slova “kahve” znamenající omamný nápoj.

coffee-beans-335631_960_720

Z kávových zrn se připravuje nejoblíbenější horký nápoj na světě – káva.

 

Omamný účinek kávy byl důvodem její zákazu na počátku 16. století. Zabránit jejím rozšíření do dalších zemích však už nemohl. Káva se postupně šířila po obchodních stezkách, až se dostala konečně i k nám do Evropy. Zásluhy patří holandskému obchodníkovi, který do Evropy propašoval několik keřů v roce 1618. Holanďané začali pěstovat kávu ve své tehdejší kolonii Jávě (Indonésie). Po nich v pěstování kávy Holanďany následovala Británie na Jamajce a v Africe, Francie na Antilách a Guayaně a Portugalci zakládali rozsáhlé plantáže v Brazílii.

Od této chvíle to byl již jen malý krůček k tomu, aby se káva stala tím, čím je dnes. Jedny z prvních kaváren vznikaly ve Vídni, která je se svou kavárenskou kulturou proslulá dodnes. Ti původní hořkou tureckou kávu “vylepšili” pomoci šlehačky a medu a na světě byla první vídeňská káva neboli Wiener Melange. Společně se zákuskem či dortíkem se káva stala nerozlučnou dvojicí. Dnes si kávu dopřejeme jednou mnohdy i vícekrát za den a najevo bohužel vychází i její nepříliš dobré účinky na zdraví.

 

Dobré versus špatné účinky kávy

Káva je legální psychoaktivní látka, kterou mohou užívat dokonce i sportovci. Není uvedena na žádném seznamu zakázaných potravin a nápojů. Základem všeho je samozřejmě kvalita. Nejinak je tomu také u kávy, respektive u kávových zrn. O tom, jak káva bude působit na organismus však rozhoduje nejen kvalit kávových zrn, ale tak způsob přípravy kávy a dokonce i načasování konzumace.

Hlavním důvodem, proč lidé pijí kávu, je charakteristická chuť a její schopnosti člověk fyzicky i psychicky “nakopnout”. Ne však tím, že by zvyšovala energii, ale nabuzuje centrální nervovou soustavu, která se nemůže zklidnit a vyvolat pocit únavy. Káva má tzv. lipolytické účinky. To znamená, že dokáže urychlovat metabolismus, a právě proto bývá kofein součástí mnoha hubnoucích doplňků stravy. Kofein rovněž pomáhá snižovat chuť na sladké a prodlužuje stav sytosti.

Cup_of_coffee_with_beans

Den bez šálku kávy? Pro mnoho lidí nepředstavitelné.

Zdálo by se, že pití kávy je v naprostém pořádku. Není tomu tak. Někteří lidé jsou na kofein citliví. I po jednom šálku kávy mohou pociťovat třes, bušení srdce a jiné nepříjemné projevy. Ti by měli kofein konzumovat v jiné podobě (např. kvalitní čaj či hořká čokoláda). Na kávu bývají přecitlivělé i těhotné ženy. I kojící ženy by si měly dávat pozor, kdy si dopřejí šálek kávy. Konzumovat by ji měli nejdéle tři hodiny před kojením.

Káva má diuretické účinky, což může vést ke zvýšeným ztrátám minerálních látek a vitamínů. Konzumaci kávy bychom proto měly vyvažovat pravidelnou konzumací čerstvé zeleniny a ovoce. Samozřejmostí je i pitný režim. Pokud si někdo dopřává denně více než 3 šálky kávy, může dojít ke zvýšení hladiny homocysteinu a tím riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

TIP: Zkuste nahradit ranní kávu směsí zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Dodá energii a podpoří detoxikaci. Navíc bez závislosti na kofeinu. 

koupit Blendeu

 

Pitný režim při detoxikaci: Káva versus voda

Pokud se více zajímáte o detoxikaci neboli očistu organismus, setkáte se s striktním zákazem pití kávy. Ne navždy, ale při detoxikační kůře. Proč tomu tak je? Při detoxikační kůře dochází k důkladné očistě těla a dostatek tekutin podporuje vylučování škodlivých látek z těla ven. Jenomže káva tělo dehydruje a zvyšuje již tak velkou potřebu tekutin. Silná káva rovně zatěžuje žaludek a játra.

Doporučená je proto především čistá pramenitá a kohoutková voda, zelené a bylinné čaje, zelená káva a čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Pokud vám čistá voda vadí, můžete si ji zpestřit a ochutit pár kapkami citrónové šťávy. Citrónová voda má vůbec při detoxikační kůře silné podpůrné účinky. Při detoxikaci jsou vhodné také bylinky. Jednou z nejlepších je při ochucování čisté vody máta, které ji dodá svěží chuť a navíc prospěje vašemu zdraví.

VÍTE, ŽE:

  • na každých 15 kilogramů hmotnosti by měl člověk vypít 0,5 až 0,7 litrů vody. Člověk vážící 70 kilogramů by tedy měl vypít nejméně 2,3 litrů vody každý den.
  • 55 až 65 procent lidského těla tvoří voda.
  • voda je základním prvkem všech biochemických procesů a je součástí všech živých buněk v lidském těle.indexSklenice čisté vody je pro zdraví cennější než káva.

 

Mnozí zastánci zdravé životosprávy pití kávy odmítají úplně. Jak již bylo řečeno káva organismu nedodává novou energii, ale brání nervové soustavě, aby se uklidnila. Dochází k vyplavení stresových hormonů, zrychlení tepu a zvýšení krevního tlaku. Podle odpůrců kávy je pravidelné pití kávy několikrát denně příčinou řady nemocí, strachu, úzkosti, nespavosti, cukrovky, kardiovaskulárních chorob či potíží se zažívacím traktem. U žen může rovněž zvyšovat riziko vzniku osteoporózy a zlomenin.

Pití kávy vyčerpává orgány, jako jsou játra, slinivka, nadledvinky a rovněž dochází ke zvyšování hladinu cukru v krvi. Nejhorší je přitom pití kávy nalačno, kdy kofein dráždí žaludeční sliznici. Pokud si tedy nemůžete odpustit šálek kávy, dbejte, aby tak bylo po jídle. V tomto případě může mít káva i pozitivní účinky, protože stimuluje produkci žluči v játrech a tím podporuje trávení.

Kávu lze nahradit nápoji s podobnými stimulačními účinky, aniž by obsahovaly kofein. Jedná se o bylinné čaje, tulsi čaje, některé ovocné čaje (např. ostružinový čaj) či káva z cikorky, řepy, ječmene a špaldy.Detoxikace: Je káva vhodná či naopak?

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme