Detoxikace není pouze o změně jídelníčku

Již delší dobu se cítíte unavení a bez chuti do života. Chybí vám energie a jste stále častěji nemocní. K tomu vás trápí problémy se zažíváním a ani vaše pleť není bez chybičky. Příčinou je organismus zanesený škodlivými látkami, které brání v jeho bezchybném fungování. Nastal čas popřemýšlet o detoxikaci.

Výše uvedené projevy jsou obvykle spojeny se silně zaneseným organismem. Orgány důležité pro jeho bezchybný “běh”, jako jsou játra, ledviny, žlučník či střeva, jsou příliš zaneprázdněné likvidací znepokojivého množství škodlivých látek, které se do organismu dostávají denně prostřednictvím jídla a pití, ze znečištěného životního prostředí a nezanedbatelný vliv má samozřejmě i každodenní stres v práci či osobním životě.

Zapomeňte na to, že se tyto problémy vyřeší samy od sebe. Tentokrát vám obligátní přísloví “čas vše zahojí” nepomůže. Svému organismu dokážete pomoci pouze vy a nikdo jiný. Vzhledem k tomu, že zima definitivně skončila a všechno kolem nás pučí a kvete, je ideální čas i pro očistu organismu. Pro tento proces existuje termín, se kterým jste se jistojistě již setkali. Jedná se o detoxikaci.

 

Zapomeňte na drastické diety

Spousta lidí se ihned vyděsí a pod pojmem detoxikace si představí drastické diety v podobě jednoho jogurtu a jablka denně. Tak to není. Zároveň se však nejedná o procházku růžovým sadem. Detoxikace je náročný proces, který však nespočívá v držení diety či dokonce hladovky po dobu pár dnů či týdnů, ale v ideálním případě je to trvalá změna v přístupu v myšlení, k životu a především ke svému tělu.

Detoxikace je přirozený proces, který s v lidském organismu odehrává každý den. Množství škodlivých látek – toxinů, však neustále přibývá. Proto je tento proces třeba podpořit zevně. Pokud to dokážete, dočkáte se silnějšího imunitního systému a fungujícího metabolismu. Očištěný organismus se daleko lépe dokáže bránit proti nejrůznějším nemocem, ale i únavě a stresu. Sami budete překvapeni, o kolik lépe se budete cítit po fyzické i psychické stránce.

DIETA_MEDITERRANEA_ITALIA

Detoxikace není dieta, ale zdravější způsob stravování.

 

Naslouchejte potřebám svého těla

Jak již jsme několikrát zmínili, detoxikace není pouze o změně jídelníčku. Bez změny stravování to ale nepůjde. Pokud si nevíte rady, vyhledejte pomoc zkušeného výživového specialisty, který vám se změnou zažitých a bohužel špatných stravovacích návyků pomůže. Na základě vyšetření vám připraví seznam vhodných i nevhodných potravin, a doporučí vám zdravý jídelníček včetně receptů na konkrétní jídla.

Zpočátku vám pravděpodobně doporučí detoxikační jídelníček či alespoň detoxikační potraviny, které jsou důležité pro počáteční důkladnou očistu organismu. Jedná se o nejrůznější léčivé byliny, bylinné čaje ale i obiloviny, semínka či luštěniny. Tyto potraviny, ač mohou na první pohled vypadat bezvýznamně, pročistí vaše tělo a zároveň mu dodají důležité vitamíny, minerály, enzymy a stopové prvky.

Znamenitým posilovačem detoxikace jsou zelené superpotraviny. Směs Blendea SUPERGREENS obsahuje 4 nejsilnější – chlorellu, spirulinu, zelený ječmen i mladou pšenici. Vše v BIO kvalitě!

zelené superpotraviny

Více o síle blendea SUPERGREENS zde
 

Příklady detoxikačních potravin:

 • Ostropestřec mariánský obnovuje činnost jater
 • Benedikt lékařský zásobuje tělo flavonoidy
 • Rakytník řešetlákový posiluje imunitu
 • Rakytníkový olej obsahuje vitamíny A, K a E
 • Jitrocel kopinatý čistí krev
 • Pampeliška stimuluje činnost jater, žlučníku a trávicího traktu
 • Kopřiva čistí organismus, odvodňuje jej a působí na lymfu
 • Bylinné čaje obsahující fenykl, koriandr a římský čaj pomáhají čistit organismus
 • Ájurvédský čaj očišťuje vylučovací systém a stimuluje metabolismus
 • Lněné semínko čistí ledviny
 • Potřebné vitamíny a minerály dodá čočka, naklíčená pšenice, mungo i pohanka

Jednoduše řečeno při detoxikaci se zaměřte na lehká, netučná a jinak dráždivá jídla. Jezte menší porce a nepřejídejte se. Zvyšte porce čerstvé zeleniny a ovoce a nezapomeňte na dostatečný pitný režim. Správně byste měli vypít 2 až 2,5 litru vody denně. Díky dostatečnému pitnému režimu podpoříte vylučování škodlivých a jedovatých látek pryč z těla.

water-1160541_960_720

Čistá voda by měla tvořit základ pitného režimu.

Kromě čisté vody jsou důležité zeleninové a ovocné šťávy. Díky ohromného množství vitamínů podporují přirozenou detoxikaci. Velice prospěšná je šťáva připravené z mrkve, z celerových stonků, mladého špenátu a petrželky. Metabolismus znovu vyburcuje k činnosti šťáva z červené řepy, který navíc obnovuje i činnost jater. Ovocné šťávy zase urychlují metabolismus a podporují trávení.

 

Dopřejte si opravdový relax

A tím nemyslíme, že se doma posadíte k televizi a naložíte si porci oblíbených brambůrek nebo sušenek. Relaxem máme na mysli například masáže a saunování, které jsou prospěšné pro celý detoxikační proces. Tělu však prospívají kdykoliv.

Vynikající regenerační technikou je manuální lymfatická masáž. Rozproudí mízní systém, podporuje otok lymfy, a tím dochází k lepšímu vylučování škodlivých látek z těla ven. Detoxikaci účinně podporuje také medová masáž. Díky masáži med pronikne přes pokožku přímo do organismu a lépe tak stimuluje činnost všech důležitých orgánů. Očistný proces rovněž podporují aromatické esenciální oleje například z cedru, rozmarýnu, bergamotu či citrónu.

Stále více lidí navštěvuje sauny a dělají dobře. Intenzivní teplo pomáhá organismus zbavovat škodlivých a jedovatých látek. To je možné docílit v parních lázních, infrasaunách a suchých saunách, které rozpumpují srdce a urychlí vylučování toxinů. Aby však saunování bylo opravdu prospěšné, je třeba dodržovat pravidla zdravého saunování.

 1. Do sauny vždy vejděte osprchovaní mýdlem a osušení. Voda kůži ochlazuje a zpomaluje tak účinky sauny.
 2. V sauně se nenosí plavky. Použijte ručník či prostěradlo, čímž zabráníte znečištění lavic v saunách. Pokud se stydíte, můžete se do ručníku jednoduše zabalit.
 3. Pobyt v sauně by měl trval nejdéle 15 minut. Zpočátku je vhodné saunovat se na nižších lavicích a kratší dobu. Saunování by mělo být vždy příjemné.
 4. Po odchodu ze sauny se ihned osprchujte chladnou vodou a v poté navštivte chlazený bazének. Odpočiňte se po dobu 15 minut a doplňte tekutiny. Celý proces můžete zopakovat 3krát až 4krát.

455500490_1a69e70c37_o

Saunování má na lidské zdraví blahodárný vliv.

Mezi účinné relaxační a zároveň detoxikační techniky patří také jemná suchá kartáčová masáž, k níž je potřeb kartáč s delší rukojetí a přírodními štětinami. “Kartáčování” celého těla provádějte vždy před pravidelnou koupelí. Prospěšné jsou detoxikační bylinkové koupele, které relaxačně působí na tělo i mysl. Použít je možné koupelnové soli a oleje obsahující mateřídoušku, rozmarýn, mátu, levanduli, mandarinku, heřmánek, eukalyptus a mnoho dalších.

Blahodárné účinky na zdraví mají také dýchací techniky a to proto, že detoxikace je závislá na dodání kyslíku a odstranění oxidu uhličitého. Vyzkoušet můžete například klidné břišní dýchání. Položte se na záda a ruce nechte ležet volně podél těla. Nohy mějte uvolněné a lehce od sebe. Zavřete oči, nadechněte se ústy a vydechněte nosem. Při dýchání se soustřeďte na stoupající a klesající břicho. Soustředěnému dýchání se věnujte alespoň 5 minut.

 

Nevyhýbejte se pohybu

A máme tu choulostivé téma. Je smutnou pravdou, že lidé se hýbou velmi málo. Do práce jezdí autem nebo městskou dopravou a v práci tráví celé hodiny sezením a koukáním do počítače. Tvrdí přitom, že na pohyb ve volném čase nemají čas, chuť ani náladu. Pohyb je však jednou z nejdůležitějších detoxikačních metod, ať už chceme nebo ne.

Pravidelný pohyb zrychluje metabolismus, stimuluje lymfatický odtok, podporuje vylučování toxinů díky pocení a vůbec má spousty účinku na pevné zdraví. Nemusí se přitom jednat o sportování na profesionální úrovni. Vyberte si pohyb, který vás baví, jako je například tanec, plavání, chůze, cyklistika či běh. Na výběr máte i nejrůznější druhy skupinových cvičení pod odborným vedením trenéra.Detoxikace není pouze o změně jídelníčku

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme