Detoxikace organismu – jak pomůže pohyb?

Lidský organismus je neustále zanášený škodlivými a jedovatými látkami, které souhrnně označujeme jako toxiny. Do organismu se toxiny dostávají ze vzduchu, z potravy, léků a negativní vliv má i stres či nedostatek pohybu. Aby tělo fungovalo správně, musí se všech nežádoucích látek zavčasu zbavit a vyloučit je z těla ven. Tento proces je nazýván přirozená detoxikace.

Pro přirozenou detoxikaci jsou důležité zdravé vnitřní orgány – střeva, ledviny a játra. Příliš velké množství toxinů, které se v těle ukládají, mají na správnou funkci těchto orgánů negativní vliv, jsou oslabovány a výsledkem je oslabená imunita a vznik nejrůznějších nemocí. Proto je nutné přirozenou detoxikaci aktivně podpořit.

 

Jak poznat, že nastal čas na detoxikaci?

 • chybí vám energie
 • pociťujete nevysvětlitelnou únavu, a to i po dostatečném spánku
 • cítíte se podráždění, nevrlí a špatně se soustředíte
 • máte problémy s trávením (zácpa, průjmy apod.)
 • jste častěji nemocní

VÍTE, PROČ JE DETOXIKACE DŮLEŽITÁ? Kompletní informace o detoxikaci najdete v článku Detoxikace organismu: Proč je důležitá?

Jelikož detoxikace patří k velmi vyhledávaným pojmům na internetu, vyrojily se zázračné detoxikační přípravky, které slibují rychlou očistu organismu těla, navrácení energie a zdraví a další skvělé účinky. Jak jsme již upozornili, tělo má své vlastní orgány a mechanismy, jak se udržet v dobré kondici. Při správné přístupu k životu a zdraví, nejsou žádné zázračné přípravky třeba.

PRO INFORMACI: Různé doplňky na detoxikaci a hubnutí hodnotí redaktorka Monika na blogu Slimming.cz

detoxikace organismu sportem a pohybem

Pro přirozenou detoxikaci je pohyb velmi důležitý

 

Pohyb – synonymum pro zdravý a fungující organismus

Když se řekne detoxikace, většina lidí si na prvním místě představí změnu jídelníčku a doplňky stravy. Detoxikaci bychom však měli vnímat jako komplexní proces zahrnující více částí. Kromě zdravého jídelníčku to jsou také očistné wellness procedury – sauna a masáže. A neméně důležitý je pravidelný pohyb a sport.

Detoxikace a její podmínky:

 • zdravý a vyvážený jídelníček
 • dostatečný pitný režim
 • pravidelný pohyb
 • přírodní detoxikační kůry
 • odpočinek, relax a spánek
 • krátkodobý půst

 

LÍBÍ SE VÁM JOGA? Tyhle cviky podpoří detoxikaci celého těla. 

PROČ JE ZDRAVÝ PŮST? Jednodenní půst je relativně nenáročný způsob, jak si udržet zdraví a dobrou kondici. Krátkodobý půst pozitivně ovlivňuje detoxikační procesy, regeneraci buněk i mírnou redukci tělesné hmotnost. Organismus není zatížen zpracování potravy a má tedy čas na znovuobnovení sil. Více o půstu si přečtěte v článku Půst: Totální očista organismu.

Pohyb je jednou z účinných metod detoxikace, které skutečné fungují. Pravidelný pohyb má zásadní vliv na fyzickou, ale i psychickou složku člověku. Vždyť samotné tělo je založené na pohybu – probíhají v něm přirozené očistné a metabolické procesy, krev proudí celým tělem a buňky se neustále regenerují. Zpomalením těchto procesů přestane lidské tělo fungovat správně.

VÍTE, CO JSOU TOXINY A PROČ ORGANISMUS VE VĚTŠÍM MNOŽSTVÍ ŠKODÍ? Toxiny se nachází všude kolem nás a jsou součástí všeho, s čím denně přicházíme do kontaktu. V minimálním množství organismu neškodí. Ve větším množství však toxiny zanáší vnitřní orgány, oslabují imunitu a jsou příčinou zdravotních potíží.

 

Detoxikaci podpoří jóga, pilates, jogging i lehký běh

Chceme-li detoxikaci podpořit, je důležitá i forma pohybu. Účinné jsou zejména ta cvičení, která kladou důraz na správné dýchání – jóga, hot jóga, pilates, ale i jogging nebo lehký běh. Díky správnému dýchání dochází k lepšímu okysličování tkání, stimulaci činnosti důležitých vnitřních orgánů a podpoře metabolismu. Aktivace všech očistných procesů je pouze pozitivním důsledkem.

Aktivní pohyb zlepšuje proudění krve. Zvýší se prokrvení tkání a vnitřních orgánů i tok lymfy. Pohyb aktivuje lymfatický systém a správně fungující lymfatický systém má pozitivní vliv na rychlejší vylučování škodlivých toxinů pryč z těla. Nejlépe lymfatický systém rozpumpuje intenzivní cvičení, při kterém se opravdu zadýcháte – např. skákání na trampolíně (jumping).

PROČ JE DŮLEŽITÁ LYMFODRENÁŽ? Hlavní funkcí lymfatického systému je odvádět z těla škodlivé látky a napomáhat tak přirozené detoxikaci. Ucpané lymfatické cévy jsou příčinou hromadění škodlivin v těle, zavodnění a vzniku otoků. Rozproudit lymfatický systém pomohou právě lymfodrenážní masáže. Nastartují a obnoví funkci lymfatického systému. Správně fungující systém pomáhá nejen odbourat otoky, odstranit přebytečnou vodu z těla, ale i zbavit celulitidy.

Základem je jóga, která je na dechu založená. Z ní také vychází hot jóga, u níž je důležité teplo, a moderní cvičení pilates. Pilates tělo protahuje, posiluje a napomáhá správnému držení těla. To vše se odráží na správném fungování celého těla.

 

joga a detoxikace

Jóga a podobná dechová cvičení pomáhají aktivovat očistný proces

 

Pozitivní vliv má také intenzivnější cvičení, zejména skákání, jogging a běh. Skákání aktivuje a posiluje každou buňku v těle a stimuluje kardiovaskulární systém. A navíc zlepšuje náladu.

Všimli jste si také, že moderní skákání na trampolínách lidem zlepšuje náladu? Chůze, jogging a lehký běh patří mezi přirozené způsoby pohybu, které zlepšují fyzickou kondici, mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém stejně jako skákání, podporuje metabolismus a posiluje imunitní systém. Pro začátečníky je vhodnější chůze a jogging, pro pokročilé běh.

Pohyb má vliv i na detoxikaci plic. Podle čínské medicíny plíce ovládají fungování pokožky. Pokud se hýbete, zvýší se vám tep a zapotíte se. Tím se z těla odplaví toxiny a pročistí se i plíce. Hluboké dýchání při pohybu navíc pomáhá odstranit tzv. zbytkový plyn obsahující toxiny.

Skvělý je právě jogging a podobná aerobní cvičení. Ideální dobou pro detoxikaci jater je naopak hluboká noc. Pohyb má samozřejmě pozitivní vliv, ale konkrétně játra se nejrychleji detoxikuji mezi 23 až 3 hodinou v noci. Lepší než pohyb je tedy spíše klid a spánek, během kterého se játra zbaví toxinů.

TIP NA ČLÁNEK: Jak očistit vnitřní orgány? Inspirujte se čínskou medicínou a článkem Rady čínské medicíny, jak dostat nebezpečné látky z těla.

 

Problémy s pohybovým ústrojím? Pomůže pobyt v lázních

Při vážnějších zdravotních problémech s pohybovým ústrojím mohou pomoci lázně. Proč zdůrazňujeme vážnější? Protože pouze v takovém případě se jedná o komplexní lázeňskou péči a takový pobyt v lázních je hrazený zdravotní pojišťovnou.

Pokud zdravotní stav lázeňskou péči nevyžaduje, musí pacient hradit buď část pobytu (bydlení) nebo celý pobyt ze svého. Mezi závažné nemoci pohybového ústrojí patří například revmatoidní artritida, onemocnění kostí (osteroporóza, achondroplazie), onemocnění svalů (svalové dystrofie) a onemocnění kloubů (artróza). O tom, zda lázně pacient potřebuje či nikoliv, vždy rozhoduje lékař.

Na nemoci pohybového ústrojí se specializují například tyto lázně:

 • Karlovy, Mariánské a Františkovy lázně v Karlovarském kraji
 • Konstantinovy lázně v Plzeňském kraji
 • Lázně v Třeboni a Bechyni v Jihočeském kraji
 • Lázně Libverda v Libereckém kraji
 • Lázně Bohdaneč v Pardubickém kraji

Dbejte na zdravý životní styl a lázně potřebovat nebudete

Pohyb je velmi důležitou složkou zdravého životního stylu. Zlepšuje fyzickou kondici, zrychluje metabolismus a podporuje přirozenou detoxikaci těla. Díky pohybu se také vyplavují endorfiny – hormony dobré nálady, které pomáhají odstranit únavu, dodat vitalitu a lepší náladu.

A nejlepší je pohyb na čerstvém vzduchu. Myslete na to vždy, až se budete cítit unavení, bez energie a nálady a jděte se projít ven. Budete se cítit lépe a pročistíte si i hlavu od negativních myšlenek.

detoxikace v důchodu

Procházka je zdravá v každém období roku i života

 

TIP PRO NETRPĚLIVÉ: Směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Dodá tělu energii, vitalitu a podpoří detoxikaci. 

koupit BlendeuDetoxikace organismu – jak pomůže pohyb?

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme