Detoxikační koupele ze 3 levných surovin

Kůže je největším čistícím orgánem, který z lidského organismu dokáže odvést až třikrát více škodlivin a toxinů než ledviny nebo střeva. O kůži bychom se proto měli důkladně starat a jednou za čas ji zbavit všech škodlivých látek z okolního prostředí či zbytků kosmetiky.

Skvělým prostředkem pro očistu jsou detoxikační koupele. Přísady do koupelí nejsou nijak drahé a některé najdete doma.

 

S domácími ingrediencemi nemusíte chodit na drahé procedury

 

Domácí detoxikační koupel

Určitě máte doma tělovou kosmetiku, kterou používáte při pravidelné péči o pokožku. Podívejte se, jaké produkty využíváte, a zda vybraná kosmetika kůži spíše nezatěžuje. Při péči o zdravou pokožku je nejvhodnější kvalitní přírodní kosmetika bez zbytečných chemických přísad.

Jakmile se v těle nahromadí toxiny, poznáte to na unavené pokožce, kterou často trápí ekzémy, vyrážky, akné či celulitida. Detoxikační koupel kůži pročistí a zbaví nežádoucích látek a celkově se budete cítit svěží a odpočatí.

Pokud se děsíte, jak superzázračné a superdrahé přísady do koupelí vám budeme doporučovat, budete mile překvapeni. Pro detoxikační koupele se nejlépe hodí suroviny a potraviny, které s největší pravděpodobností najdete doma – sůl, jablečný ocet, jedlá soda apod.

 

Detoxikační koupelová sůl

Sůl je mimo běžné užití také skvělou přísadou pro očistný typ koupele. Pro účely koupele lze použít jak obyčejnou hrubou sůl, tak i sůl himalájskou, epsomskou, mořskou či z Mrtvého moře.

Proč si dopřát detoxikační koupel se solným roztokem?

 • detoxikace – očistí kůži od škodlivin
 • doplní tělu chybějící minerální látky
 • posiluje imunitní systém
 • zlepšuje tok lymfy
 • odkyseluje organismus
 • odstraňuje revmatické bolesti

Velmi vhodná je epsomská sůl, která svůj název získala podle hořkého pramene Epsom v anglickém Surrey. Jedná se o přírodní formu soli hořčíku a vyniká detoxikační vlastnosti a léčivým účinkem. Velmi snadno se vstřebává přes pokožku do krevního oběhu a dokáže tak pročistit celé tělo.

Účinky detoxikační lázně s epsomskou solí:

 • zvyšuje průtok krve a okysličení
 • zlepšuje svalové i nervové funkce
 • odstraňuje bolesti kloubů a napětí svalů
 • mírní a potlačuje zánětlivé procesy v těle
 • léčí mykózy, modřiny, dnu, krevní podlitiny a mnohá chronická onemocnění

epsomská sůl

Mořská či jiná hrubá sůl přidaná do koupele kůži zbaví škodlivin

Solnou koupel si můžete dopřát kdykoliv v průběhu dne, ale nejlepším okamžikem je večer těsně před spaním. Po detoxikační koupeli bude hned následovat potřebný odpočinek.

 

Jak probíhá solná koupel?

Na dno vany vsypte jeden kilogram soli (nepřidávejte žádné další přísady) a napusťte vanu do výšky, abyste měli ponořenou spodní část těla do pasu. Koupel by měla trvat 20 až 30 minut. Teplota vody by měla být po celou dobu koupele ideálně kolem 37 ℃.

Po koupeli se osprchujte nejlépe studenou vodou, osušte, a pokud nejdete spát, nejméně 30 minut relaxujte. Účinky solné detoxikační koupele prohloubíte dechovými cvičeními či lehkou masáží kůže pomocí mořské houby. Vhodné je opakovat je po dobu 2 až 3 týdnů každý den.

TIP NA ANTICELULITIDNÍ SOLNÝ PEELING: Hrubé krystalky soli poslouží také jako jedinečný peeling proti celulitidě. Sůl pokožku nejen pročistí a posílí, ale také zlepší její vzhled, vyhladí ji a zjemní.

 

Jedlá soda detoxikuje i léčí

Jedlou sodu má ve své kuchyni snad každý, jelikož se jedná o účinného a rychlého pomocníka při nepříjemném pálení žáhy. Jedlá soda by však neměla chybět ani v koupelně. Účinků jedlé sody využívaly například americké herečky ve 30. letech.

Jedlou sodou si pudrovaly podpaží, aby je netrápily zpocené kruhy v podpaždí. Ve stejnou dobu se jedlá soda používala i do koupelí a získala pověst elixíru mládí. Časem ji však nahradily daleko dražší pěny a soli do koupelí. Jedlá soda lidem zněla příliš obyčejně.

Na detoxikační koupel budete potřebovat 100 gramů jedlé sody (cca půl hrnečku), kterou vsypete do vany napuštěné teplou vodou (nikdy ne horká voda). Stačí zamíchat a nechat sodu rozpustit a koupel je připravená.

Přidat můžete oblíbený esenciální oleje, který z detoxikační koupele vytvoří příjemný voňavý zážitek. Účinky koupele prohloubí 100 gramů mořské či himalájské soli navíc.

jedlá sóda bikarbona

Pouze na pár korun vyjde detoxikační koupel s jedlou sodou

 

Délka koupele by měla opět trvat alespoň 20 až 30 minut, ale klidně i celou hodinu. Během hodinky si přihřívejte vodu a celé tělo promasírujte masážní houbou, což prokrví organismus a ještě lépe kůži zbaví staré vrstvy. Během koupele je také dobré pít vodu, detoxikační bylinkový čaj či čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Po koupeli si dopřejte odpočinek.

TIP: Desítky receptů na detoxikační smoothies najdete na Blendea.cz

 

Proč si dopřát detoxikační koupel s jedlou sodou?

 • zbavuje mastnoty, potu a odumřelých buněk
 • očistí pleť, kůži celého těla i vlasy od nečistot a toxinů
 • zjemňuje a zvláčňuje pokožku
 • zlepšuje vzhled kůže, zbavuje celulitidy
 • funguje jako antiperspirant
 • zmírňuje pocení nohou a zbavuje je plísňových onemocnění
 • snižuje bolesti kloubů, svalů,
 • pomáhá při revmatismu a osteoporóze
 • ženy zbaví vaginální mykózy

Jedlá soda pokožku vysušuje. Po koupeli a osušení proto celé tělo natřete nejlépe přírodním kokosovým či olejovým olejem.

TIP NA OZDRAVNOU SPRCHU: Při sprchování střídejte po 30 sekundách horkou a studenou vodu. Střídavá sprcha povzbudí organismus, posílí imunitní systém a urychlí proces očisty těla. 

 

Jablečný ocet zbaví toxinů i problému s kůží

Také poslední detoxikační přísada do koupele stojí pouze pár korun.

Jablečný ocet obsahuje betakaroten, draslík, železo, hořčík, sodík, síru, vápník, fosfor a další důležité minerály, kyselinu mléčnou a jablečnou, které z něj činí velmi účinnou látku. Použít jej lze i do koupele, jelikož na sebe váže toxiny a odplavuje je z těla pryč.

jablečný ocet

Jablečný ocet v koupeli vás zbaví kožních problémů

Proces koupele je stejný jako v předešlých případech. Do vany plné teplé vody nalijte namísto soli nebo jedlé sody 1 dcl jablečného octa (cca ½ sklenice).

Koupel by měla trvat přibližně 15 minut a přidat můžete pár lžic kokosového oleje, kteří účinky koupel zesílí a navíc ji dodá příjemnou vůni.

Po koupeli tělo namažte kokosovým olejem nebo zvlhčujícím krémem. Jablečný ocet lze použít orálně nebo při léčbě ekzémů.

Proč si dopřát detoxikační koupel s jablečným octem?

 • detoxikuje tělo
 • léčí vyrážky, pupínky, akné
 • snižuje výraznost pigmentových a stařeckých skvrn
 • zmírňuje vrásky
 • vyrovnává pH kůže

 

Detoxikační koupel vás potěší na těle i na duši

Nač si kupovat drahé pěny a soli do koupele, když všechny důležité přísady pro účinnou detoxikační koupel máte doma.

V nejmenším případě vás příjemná lázeň s následným odpočinkem osvěží a povzbudí. A připravit si k tomu můžete i vitamínovou bombu v podobě smoothie z třešní a broskví.

TIP NA RECEPT: Třešňovo-broskvové smoothie s kávou nejen výborně chutná, ale také podpoří detoxikaci celého těla.Detoxikační koupele ze 3 levných surovin

5 (100%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme