Kohoutková vs. Balená voda – kterou pít?

Spor o tom, zda stačí kohoutková voda nebo je lepší kupovat balenou vodu, stále trvá. Na jedné straně stojí lidé, kteří tvrdí, že kohoutková voda není dostatečně čistá a zdravá a obsahuje plno zdraví škodlivých látek. Ti dávají přednost balené vodě, která je ale stovky krát dražší, než voda z kohoutku.

Na straně druhé máme lidi, pro které jsou testy kohoutkové vody potvrzující její nezávadnost dostatečné. Nevidí žádný důvod, proč by měli utrácet za vodu, kterou již doma mají.

 

Je kohoutková voda bezpečná?

Česká kohoutková voda pochází z povrchových nádrží a horních toků řek. Než se dostane dostane do potrubí s pitnou vodou, musí projít dezinfekcí nejčastěji pomocí chlóru. Bohužel právě chlór není vždy vhodný pro malé děti, těhotné ženy, lidi s oslabenou imunitou, ekzémem či lupenkou. V jejich případě mohou být vhodným řešením vodní filtry pro domácí použití.

 

VIDEO: Výroba pitné vody

 

11 důvodů, proč pít vodu z kohoutku

V Česku je pití kohoutkové vody běžné a většina lidí se o své zdraví a bezpečnost neobává. Nemají ani důvod, protože kohoutková voda prochází přísnými kontrolami. Pro ty, kteří nejsou o nezávadnosti kohoutkové vody přesvědčeni, jsme si připravili hned 10 pádných důvodů, proč je kohoutková voda lepší.

 • Přísné kontroly – každý rok vodárenská společnost odebere tisíce vzorků a provede jejich detailní analýzu. Standardně se sleduje více než 100 ukazatelů kvality vody. Česká voda je přitom považovaná za jednu z nejkvalitnějších v Evropě.
 • Čerstvost – mezi stočením a spotřebou balené vody uplynou dny až týdny, někdy i dlouhé měsíce. Na její kvalitě se podepíše zpracování, plnění i způsob skladování. Na rozdíl od balené vody je kohoutková voda 100% čerstvá a ve velkých zásobárnách “stráví” nejvýše 10 dní.
 • Chutná lépe – velké procento lidí udává, že jim voda z kohoutku chutná lépe, než balená verze. Občanská iniciativa Česko pije z vodovodu uspořádalo v roce 2010 slepý test a 76 % účastníků ohodnotilo kohoutkovou vodu jako chuťově lepší. 40 % účastníků se přitom domnívalo, že jejich vybraný “top” vzorek je balená voda. Jednalo se však o obyčejnou vodu z kohoutku.

VÍTE, JAK ZJISTIT AKTUÁLNÍ KVALITU VODY? Najděte si v seznamu dodavatelů pitné vody toho svého a vyžádejte si informace o kvalitě dodávané vody do vašeho domova.

 • Nízká cena – balená voda vychází cenově 200x dráže, než voda z kohoutku. Záleží na tom, jak drahou balenou vodu kupujete. Kohoutková voda přitom stojí méně, než 0,07 Kč za jeden litr.
 • Šetří životní prostředí – výroba pitné vody je několikanásobně dražší než dodávka kohoutkové pitné vody. Jenom na obalový materiál je každý rok použito 2,7 milionu tun plastové hmoty. Jak známo, “zlikvidovat” plast není vůbec snadné a už vůbec ne levné.
 • Zbytečný luxus – zatímco “civilizované” země utrácí miliony za nákup balené vody a následnou likvidaci plastů, další miliardy lidí po celém světě nemají k čisté a zdravé pitné vodě přístup vůbec.
 • Žádná léčiva – odpůrci kohoutkové vody tvrdí, že obsahuje léčiva. Pravidelné kontroly ukazují, že obsah léčiv v pitné vodě v ČR je velmi nízký nebo dokonce nepravděpodobný. Aby člověk přijal dávku odpovídající jedné tablete ibuprofenu, musel by vypít každý den 2 litry vody pod dobu 26 tisíc let!
 • Pozor na vodu v barelech – firmy pro své zaměstnance a zákazníky pořizují balenou vodu v barelech. Ta má však trvanlivost cca 3 dny, a poté dochází k její kontaminaci. Také o stojan a barel je nutné pečovat, aby nedošlo ke znečištění. Není lepší, jednodušší a zdravější pít vodu z kohoutku?
 • Neobsahuje škodliviny z obalu – v některých případech rozbory prokázaly, že se z plastových obalů do vody vylučují škodliviny, zejména ftaláty – změkčovadla plastů. Ty podle závěrů ovlivňují hladiny hormonů v těle, co je při dlouhodobém užívání velice nebezpečné.
 • Je balená voda podvod? Odkud se bere balená voda? Podle reklam to vypadá, že jí do plastových lahví stáčí rovnou z horského potůčku. Ve skutečnosti se jedná o přefiltrovanou kohoutkovou vodu. Výrobci totiž čerpají vodu ze stejných zdrojů, pouze ve větším objemu.    

JAK POZNAT, ŽE NEPIJETE JEN PŘEDRAŽENOU VODU Z KOHOUTKU? Čtěte etikety. Musí na nic být uvedené, o jakou vodu se jedná. Více informací najdete v článku Balená voda: Jak poznat, že nekupujete tu, co vám teče z kohoutku?

 

Druhy balených vod

Na trhu existuje hned několik typů, které mají různý původ a různé složení. Výše jsme hovořili o běžné balené “přefiltrované” vodě, vedle níž se prodávají ještě speciální balené vody minerální, pramenité a kojenecké.

 • Minerální vody s vyšším obsahem minerální látek (např. sodík a vápník) jsou sice zdravé ale nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání. Vyhnout by se jim měli lidé s vyšším krevním tlakem a nadváhou.
 • Pramenité vody musí pocházet z chráněného podzemního zdroje. Splňují přísné podmínky na úpravu.
 • Kojenecké vody se rovněž získávají z chráněných podzemních zdrojů, jež nesmí být upravovány s výjimkou ozařování UV. Tato voda je vhodná pro přípravu kojenecké stravy.

 

balená voda

Balená voda je často mylně považovaná za zdravější a bezpečnější

 

Kohoutková voda neohrožuje naše zdraví ani přírodu

Nic se nemá přehánět a platí to i pitné vodě. V České republice je pitná voda z kohoutku opravdu pitná a nemá smysl se jí vyhýbat. Utrácením za drahou balenou vodu svému zdraví nijak nepomůžeme.

Naopak zatížíme životní prostředí a přispějeme výrobcům balené vody na hezký životní standard. Mnohem více pro své zdraví uděláme, když budeme myslet nejen na to, co pijeme, ale i co jíme, a jak se chováme.

DÁLE ČTĚTE: Zajímavé téma močopudných potravin, které pomohou rychleji detoxikovat tělo. Kohoutková vs. Balená voda – kterou pít?

5 (100%) 7 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme