12 kouzelných bylinek pro očistu těla

Na první pohled nenápadné zelené rostliny v sobě ukrývají neuvěřitelnou sílu. Jsou známé svou vůní i chutí a mnohé z nich se používají k dochucování či k ozdobě pokrmů. To však není vše.

Bylinky jsou proslulé tím, že mají příznivé účinky na lidské zdraví. Některé pomáhají tělo očistit od škodlivých látek, jinak podpoří hubnutí. Další uleví od nevolnosti či bolesti.

detoxikační bylinky

Jednotlivé byliny mají skvělé účinky, v bylinných směsích se účinky ještě více násobí

Bylinky pro zdraví, krásu a mladost

Byliny, bylinky a léčivky patřily k nezbytným pomocníkům o lidské zdraví, krásu i “plný žaludek” po dlouhá staletí. Babky kořenářky byly respektované ženy, které díky svým znalostem pomohly mnoha lidem od zdravotních potíží.

S příchodem moderní a uspěchané doby nevěřící na zázraky a sílu přírody, kde se důraz klade především na peníze a kariéru, se svět velmi změnil. Léčivé byliny zůstaly pevnou součástí tradičních východních medicín, na západě jejich význam poklesl.

VÍTE, ŽE lidové léčitelství mívalo větší váhu než studované lékařství? Lidé daleko více věřili babám kořenářkám, bylinkářkám, porodním bábám, ale i kovářům, lazebníkům či dokonce katům. Znali tajemství bylin, vyráběli z nich odvary i masti a mnozí byli obviněni z čarodějnictví.

Moderní medicína, nové léky a metody léčby odsunuly bylinky do pozadí. Trápí vás bolest hlavy nebo náhlá nevolnost žaludku? Cítíte se unavení a bez energie? Moderní medicína má na vše řešení – pomůže zázračná tabletka.

Nastal ale čas pro změnu. Lidé si uvědomují pravou sílu přírody a opět se k ní vrací. Ke slovu přichází zdravé přírodní produkty bez chemie a chybět nesmí ani pěstované bylinky na zahrádce či divoce rostoucí v přírodě.

VIDEO: Martin Jelínek mluví o tom, zda se babky kořenářky pletly, nebo měly pravdu. 

Připomeneme si 12 úžasných bylinek, které umí “čarovat” a pomáhají za cestě k lepším zdravím.  Bylinky mají nespočet účinků na zdravotní stav. My si připomeneme některé z nich.

Bylinky a jejich účinky:

  • podporují proces detoxikace (očisty od škodlivých a jedovatých látek – toxinů)
  • čistí vnitřní orgány (játra, ledviny) a přispívají k jejich správné funkci
  • navozují přirozené tělesné pochody
  • zbavují bolesti
  • léčí nevolnost
  • pomáhají od nachlazení
  • urychlují léčbu vyrážek, ekzému a ran
  • podporují spalování tuku a hubnutí

Detoxikační bylinky – pálivá kopřiva a krásná pampeliška

Letošní chladná zima se pomalu blíží ke konci a jaro je tu za pár týdnů. Louky se začnou zelenat a objeví se první jarní bylinky.

Jaro se považuje za ideální období pro důkladnou detoxikaci ode všech škodlivých látek, které nás v zimě potrápily. Asi není žádné překvapení, že právě jarní bylinky detoxikaci účinně podpoří.

Kopřiva dvoudomá nepatří k nejoblíbenějším bylinkám, protože při dotyku dokáže způsobit  nepříjemné popáleniny a puchýřky. Její léčivé a detoxikační účinky jsou nedoceněné.

Je cenným zdrojem vitamínu A a C, betakarotenu, vápníku a železa. Kopřiva rozpouští hleny v těle a má močopudné účinky. Pomáhá tak rychleji vyloučit toxiny. Navíc pomáhá při akné, ekzémech, chudokrevnosti a revmatismu.

Smetanka lékařská, lidově nazývaná pampeliškou, obsahuje vitamíny A, B a D, minerální látky křemík, draslík a vápník a nerozpustnou vlákninu inulin.

Pokud si tu a sem přidáte čerstvé pampelišky do salátu nebo si z květů vyrobíte med, podpoříte tím činnost střev, ledvin a jater a zbavíte je jedovatých a škodlivých látek.

 

pampeliška účinky

Listy pampelišky se přidávají do salátu, z květu se připravuje med a kořen s natí se suší

 

ZNÁTE DALŠÍ BYLINKY, KTERÉ PODPOŘÍ ČINNOST JATER? Játra a ledviny jsou velmi důležitými orgány v rámci přirozené detoxikace. Jejich činnost kromě krásné a veselé pampelišky podpoří také vojtěška, sedmikráska, šťovík, bříza, jalovec, petržel či potočnice lékařská. Zdravým ledvinám prospějí vhodné bylinky na ledviny – měsíček, vřes, pcháč oset, lichořerišnice či opět vojtěška.

Aromatická máta – bylinka na spalování tuků

Nečekejte recept na ideální dietu, která vás zbaví přebytečných kil jednou pro vždy. Bylinky primárně podporují správné trávení, podporují metabolismus a látkovou výměnu, stimulují rychlejší spalování tuků, zbavují organismus nadbytečné vody apod. Tím, že bylinky podporují přirozené procesy v těle, mohou nastartovat organismus a podpořit hubnutí.

Máta peprná tyto účinky má. Čaj z ní vyrobený má lahodnou chuť a výraznou vůni vás osvěží a roztočí metabolismus na plné obrátky. Máta obsahuje vitamín A, B a C, minerály draslík, hořčík, vápník, fosfor a železo, vlákninu, kyselinu listovou a pantotenovou a mentol. Podporuje trávení, uklidňuje střevní mikroflóru a odstraňuje potíže s plynatostí. Navíc snižuje chuť na sladké.

ZNÁTE OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ? Jednou z nejdůležitějších detoxikační bylin je ostropestřec mariánský. Více informací najdete v článku Ostropestřec mariánský: Jedna z nejdůležitějších detoxikačních bylin.

Lékořice, měsíček a proskurník – bylinky na žaludek

Některé bylinky pomáhají i při žaludečních potížích, vředech i překyselení žaludku. Při léčbě vředů je účinná lékořice a měsíček. Také již zmíněná máta peprná pomáhá při bolestech žaludku – tlumí křeče a zbaví vás pálení žáhy.

Proskurník lékařský je také účinným pomocníkem při problémech se žaludkem. Reguluje trávení, pomáhá při žaludečních vředech a překyselení, průjmech i zácpách. Jelikož je náročnější na sušení a skladování, vhodnější je používání extraktů, které obsahují vybrané potravinové doplňky.

Proskurník lékařský patří také mezi bylinky na snížení cholesterolu

VÍTE, KTERÉ BYLINKY PODPORUJÍ TRÁVENÍ? Přečtěte si článek Bylinky na žaludek a trávení – které jsou nejlepší? a zjistěte, které to jsou.

Tymián, jitrocel a zázvor – oblíbené bylinky na kašel

Nachlazení a kašel jsou nevítaní společníci zejména v zimních měsících. Mnohé bylinky mají sílu kašel tlumit a léčit.

Například tymián má protibakteriální účinky, tlumí kašel, podporuje ředění hlenu a usnadňuje tak odkašlávání. Je tedy ideálním pomocníkem při tzv. vlhkém kašli.

Zejména mezi dětmi je oblíbeným lékem na kašel sladký jitrocelový sirup, jelikož obsahuje látky ničící bakterie. Pomáhá zejména při kašli a zahlenění průdušek.

S kašlem a rýmou zatočí lékořice. V lidovém léčitelství, ale i praktickém lékařství se využívá kořen lékořice, která tlumí suchý a dráždivý kašel. V lékárnách je možné zakoupit lékořicové pastilky nebo si můžete z kořene připravit extrakt – rozemelte jej a vzniklou hmotu uvařte, až získá hustou konzistenci a černou barvu. Jistě si přitom vzpomenete na pochoutku zvanou “pendrek”.

 

detoxikační byliny

S kašlem si poradí bez černý, čaj z lípy, mateřídouška obecná a rakytník řešetlákový, bylinka bohatá na vitamín C

 

Heřmánek, levandule a meduňka – uklidňující bylinky na spaní

Bylinky mají tolik úžasných účinků a jedním z nich je i uklidnění, zbavení stresu a navození klidného a hlubokého spánku. Uklidňující, antistresové a protizánětlivé účinky má heřmánek pravý.

Nejlepší je šálek čaj připraveného z čerstvého či sušeného heřmánku a vypitý pár minut před spánkem.

Voňavá levandule lékařská se vyznačuje relaxačními a utišujícími účinky. Květy levandule uklidní mysl a podpoří spánek. Levandulový olej se běžně přidává do koupele a používá se na masáže, při aromaterapii a relaxaci. Známou uklidňují bylinkou je také meduňka lékařská. Pomáhá při dlouhodobých potížích s nespavostí a při stavech úzkosti a nervozity.

Bylinky voní, chutnají, léčí a hlavně čistí tělo

Nebojte se využívat zázračných darů přírody, ke kterým bylinky zcela určitě patří. Léčivé bylinky a jejich využití pro lidské zdraví je rozmanité. Neobsahují žádné jedy ani chemii a jsou čistě přírodní (dbejte na vhodné zdroje).

Natrhat si je přitom můžete venku v přírodě, nebo pěstovat doma na zahrádce za okny v truhlíku. Kromě jiného vám úžasně provoní domov.

 12 kouzelných bylinek pro očistu těla

4.6 (92%) 5 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme