Lunární kalendář: Úspěch detoxikace závisí i na správném načasování

Měsíc koluje kolem naši planety miliardy let a traduje se o něm, že ovlivňuje nejen mnohé přírodní procesy, ale i lidské chování, psychiku a zdraví. Nejedná se přitom pouze o úplněk, který budí v lidech největší vášně a diskuse. Lunárních fázích je několik a každá z nich ovlivňuje lidský organismus trochu jiným způsobem.

Pro mnohé Měsíc zůstává pouze chladnou svítící hvězdou na noční obloze, pro další je Měsíc zdrojem důležitých informací a pomocníkem v cestě za lepším zdravím. Vědci dávno prokázali, že Měsíc ovlivňuje například moře, rostliny, ale i chování zvířat a tudíž i lidí. Měsíc během rotace kolem země prochází lunárními fázemi, přičemž každá fáze má rozdílný vliv, který lze využít v péči o tělo, zdraví i krásu. Lunární kalendář bezpochyby hraje velkou roli i při očistě těla – detoxikaci.

Lunární kalendář vychází z tradiční astrologie sledující a popisující jednotlivé fáze. Každá fáze ovlivňuje celkový stav organismu, nálady ale i činnosti. Každá fáze také ovlivňuje určitou část těla a organý, které lze vhodnou činností podpořit a prospět ji. Může to ale probíhat i opačně. Pokud tedy dokážeme zkoordinovat životní styl s lunárními fázemi, svému zdraví významně prospějeme. Nastolíme rovnováhu, urychlíme metabolismus a náš organismus bude fungovat lépe než kdykoliv předtím.

Co vše víme o Měsíci?

 • Měsíc osvětluje planetu Zemi více než 4,6 miliard let.
 • Jeho průměr činí 3 476 kilometrů a váží 1/81 hmotnosti Země.
 • Vzdálenost Měsíce od Země je dlouhá 384 403 kilometrů.
 • V poledne je na Měsíci teplota 127 ℃ a v noci 173 ℃.
 • Doba oběhu Měsíce kolem Země je shodná s dobou rotace.
 • Jako první na Měsíc vstoupila posádka americké kosmické lodi Apollo 11 v čele s N. A. Armstrongem 21. července 1969.

Srpkovitá luna: Pozor na těžká jídla a sladkosti

První fáze luny začíná ve chvílí, kdy sluneční paprsky osvítí srpek Měsíce, který se pomalu rozšiřuje. V tento moment je organismus připraven přijímat vše, co mu dodáte. Pokožka se lépe prokrvuje, organismus se regeneruje, mobilizuje se energie a jsme více akční.

Pozor si však dávejte na tučnější jídla, uzeniny a sladkosti. Takto “naladěné” tělo má tendenci přibírat na váze mnohem rychleji. Lépe uděláte, pokud svému tělu dodáte pořádnou dávku vitamínů v podobě čerstvé zeleniny a ovoce a dalších zdravých potravin.

První čtvrť luny: V jídle se stále držte zkrátka

Měsíc dosáhl své poloviny a vytváří písmeno “D”. I v této fázi je organismus stále připravený zužitkovat vše, co se mu dostane. Pokračuje v první fázi, která je přijímací, regenerační a posilující. Platí tedy stejné pravidlo, které spočívá v hlídání kalorické hodnoty přijímaných potravin. Nevhodná pro organismus jsou těžká, smažená, tučná a sladká jídla. Ačkoliv tato jídla jsou nevhodná vždy, v této fázi jsou dokonce nevhodná ještě více. Kromě zeleniny a ovoce si však v této fázi již můžete dopřát i brambory, těstoviny a nízkotučné mléčné výrobky.

Vypouklá luna: Ideální čas začít něco nového

Chcete se začít učit anglicky? Chcete začít cvičit a přestat konečně kouřit? Učiňte tak v této lunární fázi, která je ideálním začátkem všeho nového a koncem všeho starého a nezdravého. Následující radu ocení zejména ti, kteří se bojí zubaře.V tuto dobu je nízká bolest, a proto je vhodné zaskočit na preventivní prohlídku k zubaři či absolvovat nepříjemný zákrok.

Pro tyto první fáze, které lze jednoduše shrnout pod označení “PŘIBÝVAJÍCÍ MĚSÍC”, platí jedno a totéž motto příjem a ukládání energie.

NEVÝHODA: V tyto dny tělo nabírá sílu, regeneruje se. Zároveň se však jedná o kritických 14 dní, kdy tělo snáze nabírá na váze. Je vhodné se šetřit, jíst lehká a zdravá jídla a to zejména pár dní před úplňkem.

VÝHODA: Tělo v tuto dobu velice dobře přijímá a absorbuje všechny vitamíny a minerály, proto si je dopřávejte v hojném množství. Pořádná vitamínová kůra tělu prospěje právě nyní.

moon-3702_960_720

Přibývající měsíc je obdobím přijímání a ukládání energie.

 

Úplněk: Podráždění, nervozita a neklidný spánek

Plně zářící měsíc budí úžas a právem je vrcholem lunárního kalendáře, vrcholem síly a vyšší intenzity. Ne vždy tento úchvatný zážitek přináší jenom pozitiva. Právě naopak. Většina lidí během úplňku pociťuje nervozitu, jsou podráždění a mnohdy špatně spí. Předcházet těmto nepříjemným projevů lze odpočinkem, masážemi a dostatečným pitným režimem.

Právě během úplňku je dobré pustit se do očistného půstu, obzvláště tehdy chcete-li shodit nějaké to přebytečné kilo. Dopřávejte si proto zejména ovocné a zeleninové šťávy a čerstvé saláty. Lepší než přejídání, je relaxace a vyzkoušet můžete například i meditaci.

moon-602807_960_720

Úplněk přináší rozporuplné pocity.

 

Rozsévající luna: Začněte s očistou

Měsíce pomalu ubývá a tenčí. Nastává ideální doba “tenčit” i své tukové zásoby a zásoby škodlivých látek a jedovatých toxinů, které se  neustále hromadí v našem těle. Organismus se začíná čistit sám od sebe, a pokud jej podpoříte vhodnou detoxikační kůrou, uděláte pro sebe to nejlepší. Vše, co v tuto dobu uděláte pro očistu těla, detoxikaci, cvičení a hubnutí, je účinnější než v kteroukoliv jinou dobu.

V souvislosti s “UBÝVAJÍCÍM MĚSÍCEM” se můžeme setkat s dalšími fázemi – Druhá čtvrť, kdy měsíc připomíná písmeno C a balzamická luna, která nastává cca 4 dny před poslední fází Novoluním. Období balzamické luny je rovněž vhodné pro přípravu dietního plánu.

Všechny tyto fáze mají jedno společné, jsou ideální dobou pro detoxikaci celého těla. Období ubývajícího měsíce je dobou čtrnácti dní samých výhod. Organismus se snáze očišťuje, zbavuje se škodlivých látek i nadbytečných kil.

lua-minguante

Ubývající měsíc je ideální dobou pro detoxikaci organismu.

 

Novoluní: Čas zbavit se všeho špatného

Někdo uvádí novoluní na počátku, jiný na konci. V tento den je detoxikační schopnost lidského organismu na svém vrcholu a je skvělou prevenci před různými chorobami. Pokud si dopřejete hojnost zeleniny a ovoce a dostatek tekutin, bude vaše tělo lehčí a navíc se mnohem rychleji zbaví škodlivých toxinů.

Kdy půst pomáhá?

 • Pročišťuje (detoxikace) a regeneruje organismus
 • Zbavuje tělo přebytečných škodlivých, odpadních a jedovatých látek
 • Napomáhá hubnutí
 • Léčí ekzémy a kožní obtíže
 • Zvyšuje energii fyzickou i emocionální
 • Zostřuje všechny smysly člověka

Jedná se o nejlepší den pro půst a očistit také své tělo a vnitřní orgány od všech toxických látek. Pokud se chystáte na půst, počkejte si právě na novoluní. Konzumovat byste měli jednu potravinu rostlinného původu, jako je například rýže. Pít byste měli čistou vodu, ovocné a zeleninové šťávy a bylinné čaje. Energii, kterou by jinak tělo využívalo na zpracování potravy, nyní využije pro detoxikaci.

Pokud se na radikální půst necítíte, vyzkoušejte během novoluní alespoň dietu založenou na čerstvých a tepelně neupravovaných potravinách. Vyhnout byste se měli mléčným výrobkům, sladkostem, kávě a alkoholu.

Tělu během novoluní prospěje nejen důkladná vnitřní očista organismu, ale také peeling celého těla, lymfatická masáž či sauna. Podpoříte také intenzivnější prokrvení organismu, vylučování toxických látek a posílíte celkovou imunitu.

 

Dieta podle lunárního kalendáře

V souvislosti s lunárními fázemi je doporučována dieta, která klade důraz právě na dny, kdy je vhodné dietu držet a kdy nikoliv. Podle zastánců této diety lze údajně zhubnout až dva kilogramy za jediný den. Pravidla “lunární diety” jsou velice jednoduchá, stačí si nastudovat, jak budou jednotlivé fáze probíhat v nejbližší době.

Pokud zrovna končí úplně a měsíc začíná ubývat, máte štěstí. Právě ubývající měsíc je nejvhodnější dobou zbavit se přebytečných kilogramů. Nemusíte držet razantní dietu, stačí jíst méně a dodržovat zásady zdravé výživy. Tělo se čistí samo od sebe, lépe vydává energie, a díky tomu se snáze zbavuje tuků. Během novoluní si dopřejte jednodenní půst, abyste dokončili proce očisty.

Naopak nevhodný pro hubnutí je doba přibývajícího měsíce. Tělo přijímá mnohem více energie a rychleji nabývá na váze. V tuto dobu si mnohem více hlídejte, co jíte, abyste zbytečně nepřibrali nežádoucí kila. Raději si na talíř naložte lehká jídla, ovoce, zeleninu a a pijte více tekutin. Držet v tuto dobu dietu nemá smysl, protože se nijak neprojeví.Lunární kalendář: Úspěch detoxikace závisí i na správném načasování

5 (100%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme