Maso a živočišné produkty: Jíst či nejíst?

Jezte hodně ovoce, zeleniny, luštěnin a obilovin. Nejezte maso, ohrožuje zdraví. Maso je pro zdraví člověka zásadní a nelze jej nahradit. Mléčné výrobky jsou škodlivé. Lepek je rovněž škodlivý. Ano, zdravá výživa a maso je oblíbeným diskusním tématem, při kterém se snažíme najít ideální recept na zdravý životní styl. Ten však neexistuje.

Názory na zdravou výživu jsou různé a v průběhu časů se mění. Zatímco vegetariáni odmítají jíst maso, vegani do úst nevloží dokonce žádný živočišný produkt včetně vajíček a mléčných výrobků. Zastánci paleo stravování považují za škodlivé veškeré sacharidy a zdůrazňují potřebu tuků v podobě kvalitního masa, ryb, ořechů v kombinaci se zeleninou a ovocem. Zastánci raw foodu se zase domnívají, že klasická tepelná úprava potravin je pro lidský organismus nezdravá.

Která z výše uvedených skupin má pravdu? Je člověk spíše vegetarián nebo všežravec?  A existuje vůbec jediný správný výživový styl? Mnoho výživových odborníků zastává názor, že ideální jídelníček je individuální jídelníček. Neměli bychom hledat ideální univerzální výživový plán pro všechny, měli bychom najít pouze ten vlastní.

 

Zdraví může poškodit přemíra masa i vegetariánská strava

Pro některé lidi je maso tabu, pro jiné jednou ze základních surovin jejich jídelníčku. Názory veganů, vegetariánů a milovníků masa se neustále střetávají ve vášnivých a nikdy nekončících diskusích. Pokud opomineme etickou stránku kritizující chování a zabíjení zvířat čistě pro maso, ale zaměříme se pouze na vliv masa na lidské zdraví, jaká je pravda? Je maso škodlivé a jedovaté nebo jej potřebujeme?

food-1155133_960_720

Zelenina je ve zdravém jídelníčku zásadní. A může být i grilovaná.

Velká diskuse ohledně škodlivosti masa se strhla zejména po prohlášení britské stínové ministryně zemědělství Kerry McCarthové, která označila maso za jed stejný jako kouření. Podle ní konzumace masa úzce souvisí se častějším vznikem obezity, cukrovky, rakoviny tlustého střeva, kardiovaskulárních a dalších civilizačních chorob. Její názor dokonce podpořila i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Její prohlášení si našlo řadu příznivců z řad vegetariánů a veganů, ale i odpůrců, mezi kterými kromě zemědělců najdeme i výživové poradce a specialisty na stravu. Ti poukazují na zbytečnou hysterii až fanatismus. Maso sice není nenahraditelnou potravinou, zároveň však není důvod se mu vyhýbat stejně jako ostatním živočišným výrobkům. Vše závisí na jejich kvalitě a kvantitě.

Kvalitní maso škodlivé není a v rozumné míře zdraví naopak prospívá. Pokud však člověk maso odmítá jíst, ať jsou jeho důvody jakékoliv, lze jej nahradit pestrou vegetariánskou stravou. Ta však vyžaduje důkladné plánování. Stejně jako přemíra masa, může zdraví poškodit i nepromyšlená vegetariánská strava.

Jste vegetarián, vegan nebo RAW? Konzumujte rostlinné bílkoviny v přirozené formě zelených superpotravin. Blendea SUPERGREENS je nabita proteiny a dalšími živinami. 

rostlinné bílkoviny

Výživová bomba blendea SUPERGREENS. Klikněte pro seznam nutrientů.
 

Odpůrci versus zastánci masa ve zdravé stravě

Maso dodává sílu a je chutné. Člověk jedl maso odnepaměti. Jíst maso je proto naprosto přirozená a normální věc, jelikož člověk je typický představitel všežravce. Takto zjednodušeně zní obhajoba, proč by maso nemělo chybět ve zdravém jídelníčku. Pravda je, že maso obsahuje důležité vitamíny, které v rostlinné stravě nenajdeme.

Jedná se například o vitamín D nebo B12. Stejně také rostlinná strava obsahuje méně vápníku, zinku a železa. Abyste do těla dostaly všechny potřebné bílkoviny, vitamíny, minerály a zejména aminokyseliny bez masa, je nutné složitě kombinovat nejrůznější rostlinné produkty od obilovin a luštěnin, přes různé klíčky a ořechy až po zeleninu a ovoce.

meat-1329684_960_720

Bez propečeného steaku si mnoho lidí neumí představit svůj život.

 

S tím však nesouhlasí odpůrci masa, pro které je maso zcela zbytečné. V přirozené (syrové) podobě je maso pro člověka zcela nestravitelné a dokonce škodlivé. Před konzumací je nutné jej tepelně upravit. Tepelně upravené maso je však těžce stravitelné a zatěžkává játra. Tolik diskutované aminokyseliny se tepelnou úpravou ničí a mění v jedy. Maso tělo využívá nejméně a ve střevech doslova hnije. Zanesení tlustého střeva odpadními látkami může vést k závažným nemocem, jako je rakovina. Nemluvě o tom, že maso může obsahovat antibiotika a steroidy. Hájí se vegetariáni a vegani.

Člověk může denně zkonzumovat 80 gramů kvalitního masa, aniž by bylo ohroženo jeho zdraví.

Není hned nutné maso a další živočišné výrobky vynechat ze stravy. Podle britských lékařů může člověk sníst denně cca 80 gramů masa, aniž by došlo k poškození zdraví. Jde tedy spíše o to, jak zdravý jídelníček zkombinovat, aby obsahoval vše, co potřebuje. A to je u každého člověka odlišné. Nezáleží pouze na osobní filozofii, ale také na pohlaví, výšce, váze, věku, genetické zátěži, aktuálním zdravotním stavu a každodenní fyzické a psychické zátěži. Jednoduše řečeno, jinak by se měl stravovat člověk, který prosedí dny v kanceláři, a jinak člověk s fyzickou náročnou prací.

 

Vegetariáni musí u jídla přemýšlet

Pokud zastáváte názor, že zdravý jídelníček má být především pestrý a složený z různých ale vždy kvalitních surovin jak rostlinného tak i živočišného původu, máte vyhráno. Vegetariáni to totiž vůbec nemají snadné, u jídla musí hodně myslet. Být zdravým vegetariánem je tak trochu věda.

Díky rostlinné stravě je nepostihuje vysoký krevní tlak a cholesterol, rakovina žaludku či tlustého střeva ani kardiovaskulární choroby. Pokud však svůj jídelníček nezkombinují správně, trpí nedostatek některých vitamínů a minerálů, které jsou pro lidské zdraví nepostradatelné. Přestanou mít sílu a energii a mohou se dostavit i silné svalové křeče.

Zdravý jídelníček má být především pestrý a složený z různých ale vždy kvalitních surovin jak rostlinného tak i živočišného původu.

Tak například je nutné nahradit zmiňované vitamíny D a B12, vápník, zinek, železo a bílkoviny. A to není zas tak jednoduché. Než tedy ze svého jídelníčku vyškrtnete maso, důkladně si prostudujte vegetariánský způsob stravování.

 

Co vše může způsobit nevyvážený jídelníček bez masa?

  • Nedostatek vitamínu B12 (kobalamin) způsobuje únavu, nespavost, celkové oslabení organismu a bledou kůži. Při jeho deficitu hrozí vznik chudokrevnosti, mrtvice či Alzheimerovy nemoci. Nachází se v živočišných produktech a z rostlinných jej obsahuje pouze droždí.
  • Nedostatek vitamínu B2 (riboflavin) se projevuje mastnými vlasy, drobnými vrásky okolo rtů, loupáním pokožky okolo nosu, na čele a na uších a pálením či pocitem suchých očí. Riboflavin je důležitý pro proces spalování cukrů a pro správné fungování mozku. Najdeme jej v rybách, mléčných výrobcích a vejcích a z rostlinných produktů jej obsahuje kakao, ořechy, droždí a brambory.
  • Vitamín D napomáhá ukládání vápníku a jeho nedostatek se projeví měkkými kostmi, větší náchylností ke zlomeninám a vznikem osteoporózy. Najdeme jej ve slunečním záření, vaječném žloutku a rybím tuku.
  • Málo železa se na zdraví podepíše poruchami trávení, bolestmi hlavy, lámáním nehtů či bolavými koutky. Dostatek železa obsahuje červené maso, játra, vajíčka a z rostlinných produktů jej najdeme opět v droždí, luštěninách, brokolici, červené řepě či petrželi. Lépe se železo stravuje z tepelné upravené zeleniny, pozor na to.

Výše uvedené problémy méně hrozí vegetariánům, kteří ve svém jídelníčku mají mléko a mléčné výrobky, vajíčka a případně i ryby (tzv. semivegetariáni). Hůře jsou na tom radikálnější vegani, kteří odmítají jíst jakékoliv živočišné výrobky.

 

Lepší zdraví zajistí detoxikace a pestrý jídelníček

Rádi byste něco udělali pro své zdraví, ale extrémní výživové směry typu veganství či paleo diety vás spíše děsí? Radikální výživové směry nejsou vhodné pro každého. To však neznamená, že pro své zdraví nemůžete nic udělat, právě naopak. I pár drobných změn dosavadního životního stylu může celkové zdraví jednoznačně vylepšit.

appetite-1238636_960_720

Pestrý a vyvážený jídelníček je základém pevného zdraví.

Začněte detoxikací neboli očistou těla. Detoxikace je ideální způsob, jak tělo očistit od škodlivých látek a jedů, které se v našich tělech neustále usazují. Existuje hodně detoxikačních metod od úpravy jídelníčku, přes detoxikacní diety, hladovky, půsty a střevní klystýry až po zábaly a různé relaxační a meditační metody. Pro ty, kteří nejsou zastánci radikálních změn, je vhodné na pár dní až týden vynechat maso, uzeniny, vajíčka, mléčné výrobky, sladkosti a výrobky z mouky. Nahraďte jej ovocem, zeleninou a i čerstvými šťávami a samozřejmě dostatkem čisté vody.

Po detoxikaci se zaměřte na svůj každodenní jídelníček a dbejte, aby byl stále pestrý a svěží. Měl by obsahovat nejen zeleninu a ovoce, ale také luštěniny, obiloviny, ořechy, semena, kvalitní rostlinné a živočišné tuky. Dopřejte si ryby, kvalitní maso, kefíry, čerstvé sýry a jogurty. K ochucování pokrmů používejte bylinky a koření. Velice zdravý je zázvor, česnek, koriandr, kurkuma a mnoho dalších. Nejlépe uděláte, pokud ze své stravy úplně vynecháte jakékoliv polotovary a chemicky upravované potraviny. Určitě není třeba připomínat, že zdraví příliš neprospívají sladkosti, slaná a smažená jídla.Maso a živočišné produkty: Jíst či nejíst?

Oznámkujte násPowered by the Product Review Wordpress Theme