Pomáhá pocení detoxikovat tělo přes kůži?

Zejména v jarním období se zdůrazňuje potřeba detoxikace organismu po zimě. Proč zrovna po zimě? Zima má na organismus zvýšené nároky. Nesvědčí mu nízké teploty, nedostatek slunečního svitu i těžší a tučnější strava, kterou tělo potřebuje pro dostatek energie, aby zimu přečkal ve zdraví. S příchodem jara se lidé obvykle cítí unavenější i přesto, že je vítají delší dny i teplejší sluneční paprsky.

Přejdeme-li na jaře na lehčí stravu a tělo pročistíme od škodlivých látek, svému tělu určitě prospějeme. Pravdou však je, že na detoxikaci bychom měli v ideálním případě myslet po celý rok. Pokud však budeme respektovat přirozené potřeby našeho těla a nebudeme jej zbytečně zatěžovat, o detoxikaci se postará samo a bez potřeby pomoci.

 

Pocení je součást přirozených detoxikačních procesů

Detoxikace není žádný nový pojem. Je to proces, který nepřetržitě probíhá v každém lidském těle. Jde o očistu těla od škodlivých a jedovatých látek, které do organismu pronikají z venkovního prostředí. Aby nedělaly neplechu, tělo je co nejrychleji vyplaví ven za pomoci detoxikačních orgánů. Používá k tomu játra, ledviny, plíce, střeva, lymfatický systém a taky kůži.

 • Játra čistí krev od pesticidů, alkoholů a dalších škodlivých látek. Zároveň dokáží u toxinů změnit jejich chemickou strukturu tak, aby byly rozpustné ve vodě. Díky tomu je lze snáze vyloučit z těla ven jako součást odpadních látek. Ledviny filtrují krev a vytvoří moč, jejímž prostřednictvím jsou odváděny odpadní látky a toxiny vzniklé rozpadem bílkovin.
 • Detoxikační funkce plic spočívá v tom, že při nádechu přijmou kyslík a s výdechem z těla odstraní odpadní látky (oxid uhličitý a voda). Dobře jim nedělá současné znečištěné ovzduší, výfukové plyny ani nikotin. Lymfatický systém brání proniknutí toxinů do krve a chrání nás před nemocemi. Další toxiny odvádí z těla dobře fungující trávicí systém v čele se střevy. Nakonec tu máme plíce, které zbylé toxiny z těla vyloučí prostřednictvím potních a mazových žláz. A právě na kůži a její detoxikační funkci se zaměříme v tomto článku.

 

VIDEO: Jóga pro stimulaci lymfatického systému

 

Pocení – jedinečný způsob detoxikace

Pocení jako takové nevnímáme příliš pozitivně. Voní nevábně a navíc tvoří nevzhledné skvrny v místech, kde se potíme nejvíce (např. podpaží). Pocení je však důležitá součást detoxikačního procesu, díky kterému se vyloučí velké množství toxinů. To, že se potíme, je správné a zdravé.

VÍTE, ŽE JE kůže je největší lidský orgán? Pokud bychom jej “rozbalili” do jedné plochy, naměřili bychom cca 1,5 m2. V kůži jsou umístěné potní a mazové žlázy, jejichž základní funkcí je vyměšování a vylučování toxinů. které nelze odstranit jiným způsobem. Je-li detoxikační funkce kůže přetížená, objeví se pupínky, puchýřky, akné, skvrnitá pokožka a bohužel pro ženy i celulitida.

ochrana_kuze

Zdravá pokožka se potí. Zapomínat bychom neměli ani na její ochranu

 

Pozor na pitný režim!

Pocením jsou vylučovány nejen škodlivé látky, ale potem také přicházíme o potřebné tekutiny. Na pitný režim bychom měli dbát po celý den a vypít nejméně 2 litry. Větší množství tekutin bychom měli vypít během sportovních aktivit nebo v horkých letních teplotách, kdy se více potíme a ztrácíme také více tekutin. Bez vody nelze zajistit správné vylučování škodlivin z těla.

VÍTE, ŽE

 • mozek obsahuje až 75 % vody
 • krev obsahuje více než 80 % vody
 • svaly obsahují přes 80 % vody

Základem pitného režimu by měla být především voda. Naopak nejméně žádoucí je alkohol, káva a černý čaj, které organismus dehydratují. Vhodné jsou také bylinné čaje, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Pozor bychom si měli dávat na slazené džusy a limonády, které zdraví příliš nesvědčí.

pitny_rezim

Voda je základem zdravého pitného režimu

 

Nadměrné pocení jako projev nemoci

Pocení celého těla je normální. Některé lidí však může potrápit nadměrné pocení celého těla nebo jeho částí (např. pocení nohou, nadměrné pocení hlavy a obličeje, nadměrné pocení v podpaží), noční pocení apod. Pokud se nadměrné pocení objeví náhle, je vhodné navštívit lékaře, aby zapátral po příčině. V některých případech může jít pouze o zvýšené pocení, jindy může být příčinou i nemoc.

Časté příčiny nadměrného pocení:

 • nadváha a obezita
 • onemocnění štítné žlázy
 • diabetes, hypoglykemie
 • změny v hormonální rovnováze během menstruace
 • nádorová onemocnění
 • bakteriální a virové infekce
 • neurologická onemocnění
 • alkohol
 • léky
 • potraviny – skořice, pepř, chilli, zázvor
 • nevhodné oblečení či ložní prádlo

 

Jak zmírnit nadměrné pocení?

Nadměrné pocení bez příčiny se řeší používáním kvalitních antiperspirantů, bylinných odvarů či léčbou ve specializovaných zařízeních. Ta k léčbě využívají elektrického proudu. V boji proti pocení se využívají léky anticholonergika, injekce botuloxinu a v nejhorších případech se přistupuje k operaci, při které dojde k přerušení nervů stimulujících potní žlázy. Mezi alternativní metody patří akupunktura a tradiční čínská medicína.

Akupunktura může pomoci i při nadměrném pocení

 

Pocení je důležité

Pot nám možná nevoní, bez něho bychom ale nebyli zdraví. V boji s nevábnou vůni pomohou kvalitní antiperspiranty. Existují však i situace, které pocení přímo vyžadují. Ideálním způsobem, jak se důkladně zapotit, je například sport.

Zpocené tričko je zjevným důkazem naší fyzické námahy. Mezi příjemnější způsoby pocení bez námahy patří také saunování. Do sauny bychom měli v ideálním případě zavítat jednou až dvakrát týdně a to po celý rok. Většina lidí saunu navštěvuje během zimních měsíců, prospěšná je však i v létě.

PROČ JE SAUNOVÁNÍ PROSPĚŠNÉ? Více se dočtete v našem starším článku Detoxikace a saunování: Věrni spojenci při cestě za pevnějším zdravím.Pomáhá pocení detoxikovat tělo přes kůži?

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme