Nastolte rovnováhu těla a mysli dle Ájurvédy

Žádné chemické léky či uměle vyrobené potravinové doplňky. Pouze zdravá výživa, relaxace, masáže, meditace, jóga, bylinné terapie, aromaterapie a další zajímavé techniky, které pomáhají udržet organismus zdravý, očišťují jej od škodlivých látek, působí preventivně před nemocemi a léčí. Seznamte se s Ájurvédou, nejstarším zachovalým systémem léčby na světě.

O Ájurvédě jste již zajisté něco málo slyšeli. Samotné slovo Ájurvéda vzniklo složením slov z původního indického “sankrtského” jazyka Ayur znamenající život a dlouhověkost a slovem Veda, výrazem pro nauku, vědu a vědění. Ájurvéda tedy v relativně přesném překladu představuje vědu o životě a to velice starou vědu.

První zmínky o ní pochází z doby staré neuvěřitelných 5 000 let. Právě tehdy byly sepsány nejdůležitější spisy pojednávající o Ájurvédě. Není divu, že je považována za nejstarší medicínu těla a mysli na světě a základ pro mladší egyptskou, řeckou, čínskou a další mladší mediciální systémy. I přes snahu potlačit její oblibu v dobách anglické koloniální nadvlády se Ájurvéda rozšířila do celého světa.

Ájurvéda má své zastánce mezi lidmi i odbornou lékařskou veřejností. V roce 1982 ji Světová organizace uznala za účinný medicínský systém.

Godofayurveda

Dhanwantari – patron Ájurvédy

 

Ajurvéda – recept na zdravý a dlouhověký život

Stále více lidí hledá alternativní styl života spočívající v návratu k přírodě. Ájurvéda je jedním z účinných receptů, jak dosáhnout spokojeného, zdravého a dlouhověkého života. Žádný farmaceutický průmysl se svými léky není potřeba. Základem je život v souladu s osobními a s přírodními zákony.

Ájurvéda = tělo + mysl + duch

Rovnováhy a zdraví může dosáhnout každý, stačí dodržovat základní pravidla a principy Ájurvédy. Cílem je nalezení absolutní rovnováhy ve fyzické, duševní a duchovní oblasti. Ájurvéda se zaměřuje na celého člověka, snaží se nastolit a zachovat rovnováhu a v případě nemoci, léčí příčinu nikoliv příznaky nemocí. Každý člověk je přitom individuální a tomu by měla být přizpůsobena individuální strava a její principy a vůbec celkový životní styl zahrnující i dalších techniky.

 

Očistěte svůj organismus přirozeným a nenásilným způsobem

Pro příslušníky královské rodiny žijící v dávné minulosti byla vymyšlena ájurvédská detoxikace. Měla jim zaručit omlazení organismu a prodloužení života. Nejedná se o žádná kouzla ani magie, ale o přirozený způsob očištění celého těla od toxinů a regenerace.

Zapomeňte na několikadenní drastické půsty, Ájurvédská detoxikace by měla trvat ideálně jeden až dva dny a je vhodné ji podpořit speciálními detoxikačními nápoji a jídly. Zopakovat si ji můžete každých čtrnáct dní. Nejvhodnější dobou pro detoxikace je novoluní či období ubývajícího měsíce (viz. článek Lunární kalendář: Úspěch detoxikace závisí i na správném načasování).

Detoxikace není totéž co dieta. Účelem detoxikace není zhubnout, i když je to jeden z obvyklých doprovodných účinků. Hlavním smyslem Ájurvédské detoxikace je očištění organismu od škodlivých toxinů, které způsobují narušení rovnováhy, zlepšení trávení, odstranění únavy, bolesti a napětí v těle. Společně s detoxikací se obnovuje rovnováha, bude se cítit lépe, sebevědoměji a i vaše mysl se bude cítit “pročištěna”. Zbavíte se únavy a lépe se vám bude usínat a spát. Podle lidí, kteří Ájurvédskou detoxikací prošli nejméně jednou, se budete cítit mladší až o 5 let.

Sesame_oil

Při Ájurvédské detoxikaci se používají léčivé oleje.

Ájurvédská detoxikace napomáhá organismus nejen očistit a zregenerovat, ale zároveň je vhodná jak prevence a léčba běžných a zejména chronických onemocnění, jako jsou například:

 • záněty kloubů, dna a revmatismus
 • bolesti zad, hlavy a migrény
 • nemoci srdce
 • anorexie
 • kožní vyrážky, ekzémy a lupénka
 • krční, nosní, ušní a oční choroby
 • únava a vyčerpání
 • nadváha
 • nachlazení, horečky a chřipka
 • astma
 • nadýmání, zažívací obtíže, průjmy
 • stres, deprese, nespavost
 • a další

Pozor! V případě akutního infekčního onemocnění, při léčbě nádorů či v těhotenství je vhodné s detoxikací počkat.

 

Masáže, sauna, bylinky, koupele i léčivé oleje

Když se bavíme o běžné detoxikaci, na mysli máme především úpravu jídelníčku, který je vhodný doplnit aktivitou případně saunou a masáží. Ájurvédská detoxikace je v podstatě balíček větších či menších procedur od individuálně stanovené stravy, přes masáže, saunu, koupele, až po používání léčivých olejů a rostlinných projímadel. Každá procedura je pro správný výsledek detoxikace nepostradatelná.

Na detoxikaci je třeba připravit tělo i mysl postupně. Předcházet by ji mělo například důkladné prohřátí a odpočinek v sauně, bylinné koupele, pití vybraných bylinných čajů či aplikace léčivých olejů v podobě masáží. Tělo se postupně připraví na detoxikaci a mysl ji bude díky přípravě lépe nakloněná.

Samotnou detoxikaci je vhodné předem probrat s Ájurvédským lékařem, který vám připraví detoxikaci na míru. Každý člověk je odlišný, a proto by ani detoxikace neměla být totožná. Lišit se bude nejen individuální jídelníček, ale i procedury. Nejedná se pouze o speciální Ájurvédské masáže s použitím rostlinných olejů, bylinné koupele či aromaterapii ale o velice speciální procedury.

 • Při proceduře Širodhara stéká pramínek léčivého bylinného oleje na čelo. Dochází k očištění těla a mysl, a uvolňuje se nervový systém.
 • Tlusté střevo bývá často hodně zanesené, a proto vyžaduje obzvláště důkladnou ale zároveň jemnou detoxikaci. K tomu slouží procedura Basti, při níž jsou do tlustého střeva aplikovány léčivé oleje a odvary.
 • Srdeční basti pomáhá od poruch srdce a špatného krevního oběhu.
 • Pro lidi trpícími bolestmi zad a revmatismem je vhodná Kati basti.
 • Trávící systému prospěje Čakra basti, která léčí dráždivý tračník, odstraňuje nechutenství a nadýmání a ulevuje od bolesti břicha.
 • Toxiny v oblasti hlavy, krku, uších a očích odstraňuje procedura Nasja.
 • Očím se věnuje i koupel Netrabasti. Odstraňuje suchost, svědění, slzení či pálení a dodává očím lesk a svěžest.
 • Speciální Ájurvédská masáž prokrví pokožku celé hlavy a to poměrně neobvyklým taháním a uvolňováním vlasů a velmi pomalou lymfatickou masáží obličeje včetně uší.
 • Proti stresu působí jemná relaxační metoda Prana Sthana.

Taj_Spa_4

Masáže jsou účinnými pomocníky při každé detoxikaci.

Veškeré procedury je vhodné doplnit cvičením jógy a případně i speciálními omlazujícími přípravky či Ájurvédskou přírodní kosmetikou. Hlavní je dodržovat pravidla, odpočívat a detoxikaci opravdu prožívat. Jedině tak se vám podaří obnovit rovnováhu ve svém těle a mysli.

 

Příklad jednodenního detoxikačního  jídelníčku:

Krátce po probuzení si připravte detoxikační nápoj. Odměřte si dva šálky vody a vařte ji po dobu 5 minut. Nechte ji vychladnout na pokojovou teplotu, přidejte lžící jablečného octa lžičku medu a vypijte. Takto připravenou vodu můžete pít každý den i mimo detoxikaci.

K snídani si upečte jablko či hrušku. Pečte 30 minut při teplotě 190 ℃ a přidejte 3 ks hřebíčku a jeden až dva šálky medové vody s lžičkou citrónové šťávy. Ke svačině vypijte džus z čerstvého grapefruitu smíchaného v převařenou vodou v poměru 1:1 a špetkou kurkumy.

Oběd nabízí dvě varianty. První obsahuje jeden šálek vařených celozrnných obilovin (např. proso, ječmen, žito, guinoa, amarant a další). Druhou tvoří šálek vařené zeleniny, zeleninové polévky či podobného zeleninového jídla. K odpolední svačině si dopřejte sklenici jablečného džusu či celerové šťávy.

Více variant nabízí večere. První dvě se shodují s nabídkou oběda a třetí je pouze celerová, mrkvová šťáva nebo šťáva z červené řepy. Po celý den doplňujte tekutiny a to nejlépe v podobě teplé vody ochucené kapkami citrónu a medu.Nastolte rovnováhu těla a mysli dle Ájurvédy

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme