Některé potraviny detoxikaci podporují, jiné ji naopak brání. Které to jsou?

Je všeobecně známo, že znečištěné okolní prostředí a nezdravé stravování ovlivňuje lidský organismus a zdraví natolik, že se nedokáže samo účinně bránit. Přirozené obranné mechanismy nestíhají likvidovat “nápor” škodlivých látek a výsledkem je vznik tzv. civilizačních nemocí. Mezi lidmi se šíří obezita a s ní špatně fungující pohybový aparát (bolesti zad a kloubů). Nemoci srdce a cév či špatně fungující trávící a dýchací systém postihuje stále více lidí.

Za to vše si však můžeme sami. Stěžujeme si na stres, únavu, nemoci, ale nadále žijeme hekticky, podléháme každodennímu stresu a dobrovolně se cpeme chemicky upravenými potravinami. Přitom řešení držíme ve svých rukou (potažmo v hlavě). Vyžaduje však naši aktivní účast v podobě změny životního stylu a úpravy jídelníčku. Je tu však jeden zásadní problém. Je třeba ubrat ze svého pohodlí a vzít svůj život a zdraví pevně do svých rukou. Čím začít? Důkladnou očistou.

Náš organismus je doslova zamořený jedovatými látkami, které nedobrovolně přijímá ze svého okolí. Je jich příliš mnoho, a proto je třeba přirozený proces podpořit. Konkrétně se jedná o podporu detoxikace neboli očistu těla od škodlivých a jedovatých látek, které nazýváme toxiny.

 

Co jsou toxiny?

Tyto škodlivé látky se nachází všude kolem nás – v jídle, pití, ovzduší, životním prostředí. Jsou to nejrůznější chemikálie, léky, těžké kovy, odumřelé buňky, mikroorganismy, a další neméně škodlivé nečistoty.

Detoxikaci lze podpořit zejména úpravou jídelníčku. Existuje tolik potravin, které v běžném způsobu stravování moderního člověka bohužel chybí nebo jich je nedostatek, a přitom jsou pro pevné zdraví více než důležité. Bohužel si lidé zvykli a mnohdy oblíbili spíše potraviny a pokrmy, jejichž složení zdravému organismu nejen neprospívá, ale dokonce mu škodí.

Zelenina pomáhá při detoxikaci.

Zelenina by ve zdravém jídelníčku chybět neměla.

 

Jádrem dobrého zdraví jsou fungující zdravá játra

Vždy je dobré vědět, jak organismus funguje. Bavíme-li se o detoxikaci, je nutné zmínit játra, která v tomto případě hrají hlavní roli. Játra patří k životně důležitým orgánům, které se podílí na činnosti celého organismu. Ovlivňují funkci všech ostatních tělesných orgánů, jako je srdce, mozek, pohlavní žlázy, oči, klouby, ledviny a další. Dlouhodobě špatně fungující játra se projeví navenek a to právě únavou a nemocemi.

Játra mají na starosti metabolismus sacharidů, bílkovin, tuků a hormonů, ukládání a vylučování bilirubinu a detoxikaci organismu. Jsou jakýmsi filtrem, který z těla odstraňuje toxiny a brání jim proniknout k buňkám. Speciální buňky jater dokáží tyto látky rozložit a vyloučit z těla. Množství škodlivých látek dávno překročilo únosnou mez, a proto játrům musíme pomoci zvenčí. Detoxikace jater by měla být prvním krokem při znovuobnovení a posílení imunitního systému.

 

Nečekejme na zázrak, stačí obyčejné potraviny

Není třeba se hned chytat za hlavu a shánět se po zázračných přípravcích, které nám dokáží navrátit zdraví. Detoxikační potraviny nejsou žádné zázračné či nedostupné potraviny. Naopak jsou k dostání v běžných obchodech. Tedy měly by být. A zde nastává menší háček. Nestačí vejít do každého obchodu a nakoupit si hromadu libovolné zeleniny a ovoce. Je třeba vejít do “správného” obchodu a nakoupit si potraviny, které jsou skutečně zdravé. To znamená, že jsou minimálně chemicky ošetřené a obsahují tedy co nejméně škodlivých látek.

A jak je to se složením jídelníčku? Základem tedy jsou zdravé, čerstvé, chemicky neošetřené potraviny. Zejména zelenina a ovoce jsou bohaté na vitamíny A, B, C, E a také vlákninu, které jsou důležité pro očistu jater. V detoxikačním jídelníčku by neměla chybět zejména listová a kořenová zelenina, dále pak česnek, zázvor a koriandr a samozřejmě zmiňované ovoce. Tyto potraviny jsou považovány za detoxikační potraviny.

Zázvor.

Zázvor patří k významným detoxikačním potravinám.

O česneku je známo, že je velice zdravý. Kromě toho, že obsahuje esenciální mastné kyseliny metionin a cystein, které ochraňují játra a pomáhají produkovat žluč nutnou pro správné vyloučení toxinů, čistí krev, čímž snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Listová zelenina (kapusta, květák, brokolice, špenát, cibule, mrkev, celer a červená řepa) neutralizuje těžké kovy poškozující játra. Ovoce zase obsahuje vysoký podíl vlákniny, vitamínu C a antioxidantů, které se významnou měrou podílí na úspěšné detoxikaci.

Při cestě za lepším zdravím si na svůj každodenní talíř naložte:

  • zelenina (kysané zelí, kedlubna, červená řepa, řeřicha, brokolice, špenát, paprika, čínské zelí, mrkev, rajčata, cuketa, kopr)
  • čerstvé nejlépe sezónní ovoce (jablka, hrušky, meruňky, …)
  •     čočka, hrách, fazole, cizrna,
  •     pohanka, jáhly
  •     brambory, kuskus, rýže
  •     libové kuřecí maso, ryby
  •     žitné pečivo
  •     ořechy
  •     cibule, česnek, bylinky

Pitný režim. Mluví se o něm stále, a přesto jej lidé nejsou schopni dodržovat. Pijí málo, a denně si dopřávají kávu, alkohol, energetické nápoje či slazené limonády. Pro tělo je však zdravá především čistá voda a to v dostatečném množství (cca 3 litry denně). Doplnit ji můžete zeleninovými a ovocnými šťávami a také kvalitním zeleným čajem, který má v procesu detoxikace podstatný význam.

 

Bylinky, bylinky a ještě jednou bylinky

Naši předci je používali k dochucování jídel i k léčení. Jejich účinky jsou neuvěřitelné, bohužel však málo využívané. Najdeme je růst v běžné přírodě všude kolem nás. Většina z bylin navíc nevyžaduje náročnou péči a pěstovat je lze bez problému i v domácích podmínkách.

Velice prospěšný pro játra je zejména Ostropestřec mariánský, který je neutralizuje a detoxikuje léky, drogy, alkohol a chemické přísady v potravinách. Další důležitou bylinou je koriandr. Byl podroben mnoha vědeckým průzkumům, které potvrdily, že koriandr dokáže z lidského těla eliminovat toxické kovy (rtuť, hliník, olov a další).

Prospěšné jsou jarní bylinky. Kopřiva dvoudomá je považována za nepříjemný plevel i přesto, že se jedná o jednu z nejúčinnějších bylin. Můžete si z ní připravit výborný čaj nebo ji přidat do polévky. Pro očistu těla je doporučována také pampeliška lékařská, která dokáže aktivovat činnost jater a ledvin, a tak podporuje detoxikaci. Mnoho toho bylo řečeno a napsáno také o zázvoru, jenž stimuluje cirkulaci krve, čímž napomáhá vylučování toxinů.

Pozor si však dávejte při sběru bylin. Důležité je prostředí, kde je sbíráte. Mělo by být čisté a nezamořené. Nikdy nesbírejte byliny v okolí silnic, skládek či továren. Samotné byliny by měli být zdravé, což poznáte podle vzhledu listů. Byliny si samozřejmě můžete i zakoupit i sušené. V takovém případě si však vybírejte ověřeného prodejce, nejlépe zkušené bylinkáře.

Byliny.

Byliny mají pro zdraví zásadní význam.

 

Nevhodným potravinám vstup zakázán

Říká se, že jíst můžeme vše, ale s mírou. Chceme-li však tělo očistit ode všech škodlivých látek, měli bychom se některých potravin a to zejména v průběhu detoxikace úplně vyvarovat. Detoxikace například neprospívají mléčné výrobky, jídla vyrobená z pšenice, bílé pečivo, červené maso, uzeniny a sladkosti.

Mnohé potraviny k velké smůle mnoha z nás obsahují látky a přísady, které proces detoxikace silně narušují. Jedná se o konzervační látky, umělá sladidla a barviva. Zapomeňte tedy na polotovary a vařte si z čerstvých co nejméně chemicky ovlivněných potravin.

Velký pozor byste si měli dávat i na potraviny, které nejsou doporučovány nikdy. Jejich škodlivost je jednoznačně prokázána, přesto si je lidé dopřávají a ne v malém množství. Do této skupiny, které byste se měli nejlépe velkým obloukem vyhýbat, patří alkohol, kouření, kofein, kvasnice, léky či drogy.

DÁLE ČTĚTE: Podrobně o škodlivosti konzervantů, ochucovadel a přídatných látek.Některé potraviny detoxikaci podporují, jiné ji naopak brání. Které to jsou?

5 (100%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme