Očista plic – dodržte jí i pokud nekouříte

Plíce jsou velmi důležitým vnitřním orgánem, který ohrožuje nejen kouření, ale také okolní prostředí zamořené škodlivými a jedovatými látkami. Plíce jsou však ohroženy i u nekuřáků žijících ve městech, kde se do lidského těla dostává výrazně více škodlivin než v přírodě.

Chceme-li mít plíce zdravé a čisté, vyplatí se nejen nekouřit, ale jednou za čas provést účinnou detoxikace plic například pomocí léčivých bylinek.

 

Očista plic – jak poznat problém?

Plíce jsou jakýmsi vstupní orgánem do lidského organismu. Pravě do nich “proudí” škodlivé látky jako první. Zde probíhá dýchání a vytváří se zde energie. Vedle toho plíce zpracovávají tekutiny, řídí difúzi a sestup, hlas i výkonnost, chrání kůži a ochlupení.

Plíce mají opravdu hodně funkcí a znečištěný okolní vzduch či kouření jim rozhodně neprospívají. Jak poznáte, že vaše plíce nefungují na 100 %?

DÁREK ZDARMA! Zelené superrpotraviny pomohou detoxikaci plic i celého těla. Naučte se je používat, klikněte a stáhněte si na mail ZDRAMA e-book Moje Blendea. 

e-book Moje Blendea

 

Příznaky špatně fungujících plic:

 • slabší dech a řeč
 • tichý, téměř neslyšitelný hlas
 • časté zívání
 • náročnější dýchání
 • dušnost, astma a záchvaty kašel
 • otoky v obličeji
 • ucpaný nos
 • choroby žilního systému
 • ekzémy v loketní jamce a praskající pokožka
 • bolest v ramenou

Znečištěné plíce lze poznat i podle toho, jak si člověk sedá. Posed je nepřirozený, vytáčí ruce položené na stehnech a neustále si vyhrnuje rukávy.

VÍTE, ŽE NA PLÍCE NEGATIVNĚ PŮSOBÍ I SMUTEK? Přirozenou funkci plic narušuje nejen kouření, znečištěné prostředí, ale také smutek, pláč, deprese, stres a psychické vypětí.

plíce

Funkčnost plic negativně ovlivňuje i špatný psychický stav

 

Očista plic u kuřáka

Nejvíce jsou plíce postižený u kuřáků. Kouření však nepostihuje pouze plíce, ale také další orgány jako cévy, ledviny, mozek, kosti i chrupavky. Jak již bylo napsáno, plíce jsou “vstupní branou”, a proto jsou škodlivými účinky cigaretového kouře postiženy nejvíce.

Cigaretový kouř je velmi silný karcinogen obsahující přes 4 000 škodlivých chemický látek, které stimulují vznik a vývoj vážných nemocí.

 

VIDEO: Neumírejme mládí a pečujme o své plíce

Kuřáci, kteří se rozhodnou s kouřením skoncovat jednou pro vždy, by se měli zaměřit na důkladnou očistu plic a zbavit je následku kouření co nejrychleji. Vyhýbat by se měli i místům, kde se kouří, protože pasivní kouření není o nic zdravější. Využít mohou i 4 tipy, které podporují očistu plic u kuřáka.

 • Šálek mléka s medem před spaním – kuřácké plíce údajně pročistí podávání teplého mléka oslazeného lžičkou medu před spaním.
 • Ovesná kaše s mlékem – mléko pomáhá i v podobě ovesné kaše. Hrnek ovesných vloček zalijte mlékem a přiveďte k varu. Povařte, dokud se polovina mléka nevypaří. Hrnek řídké kašičky snězte cca 30 minut před jídlem.
 • Bylinky pro zdravější plíce – v případě plic detoxikaci podpoří nálev připravený z jedné lžičky dobromysli a lžičky fialky tříbarevné.
 • Inhalace – do vroucí vody kápněte lžičku éterického oleje (např. majoránka nebo eukalyputus) a inhalujte páry pod ručníkem cca 10 až 15 minut.

Po přestání kouření se začínají plíce čistit již po 5 až 7 dnech. Úplná očista plic trvá mnohem déle a každý prostředek urychlující detoxikaci plic má smysl. Říká se, že očista kuřákových plic trvá stejně dlouho, jako kouřil. Samozřejmě záleží na intenzitě a počtu denně vykouřených cigaret.

kouření tabáku

Zbavit plíce škodlivých látek v důsledku kouření může trvat mnoho let

 

Detoxikace plic podle čínské medicíny

Podle čínské medicíny plíce souvisí s pokožkou a tlustým střevem. Špatné fungování plic se projevuje nezdravě vypadající pokožkou a také zácpou. Toxiny v plicích rovněž narušují pohyb vnitřní energie a navenek se nerovnováha projevuje smutkem.

Pomáhá úprava jídelníčku, akupunktura i pocení. Nejvhodnější dobou pro detoxikaci plic je ráno mezi 7 a 9 hodinou. Ideální je jogging nebo jiné aerobní cvičení, které detoxikaci doslova spustí.

 

5 bylinek na očistu plic

Již naši předkové prokázali, že bylinky mají mocné léčivé schopnosti. Léčí nemoci, odstraňují zdravotní obtíže a celkové podporují zdraví. Mnohé bylinky jsou účinné i při detoxikaci plic. Konkrétně detoxikace plic podporují následující voňavé bylinky:

 • Máta se nepřidává pouze do osvěžujících alkoholických i nealkoholických nápojů. Mimo jiné uvolňuje dýchací cesty při nachlazení, kašli i zánětech v krku a dutin a pomáhá při vykašlávání.
 • Lobelka není pouze okrasná květina. Název získala podle látky lobelin, která čistí plíce od hlenu a podporuje vykašlávání. Zároveň roztahuje průdušky a usnadňuje dýchání jako takové.
 • Yzop je známé spíše jako koření. Kromě výrazné chuti má desinfekční až antibiotické účinky prospěšné i při léčbě průdušek (kašel, zánět, astma, bronchiální katar).
 • Koprník je aromatická bylina připomínající kopr a hodně se používala k dochucování likérů. Prášek z koprníku lze sehnat pod názvem osah root a čistí plíce a dýchací cesty, roztahuje průdušky a pomáhá i při léčbě zápalu plic, astma či alergie.
 • Eukalyptus obsahuje látku cineol posilující imunitní systém a uvolňující stažené průdušky. Pomáhá při kašli, usnadňuje vykašlávání a léčí různé dýchací potíže.

drink s mátou

Máta nejen skvěle dochutí letní drinky, ale také prospěje plícím

 

Detoxikace plic je dlouhodobá záležitost

Detoxikace plic je prospěšná záležitost, která však netrvá jeden den. Obzvláště v případě kouření, astmatu či alergií se jedná o dlouhodobou záležitost trvající i několik let. V každém případě se vyplatí.

Pro kuřáky máme na závěr jednu dobrou zprávu. Lépe se budete cítit již pár dní po poslední cigaretě. Bude se vám lépe dýchat, přestanete kašlat a vůbec se budete cítit zdravěji a nezávisle.

DÁLE ČTĚTE: Pomůže detoxikaci plic čistička vzduchu? Očista plic – dodržte jí i pokud nekouříte

4 (80%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme