Odkyselení organismu rychle a zdravě

Už delší dobu se necítíte ve své kůži. Trápí vás nejrůznější zdravotní problémy a vůbec jste častěji nemocní než dříve. Nepříjemná únava vás provází celé dny a nemůžete si vzpomenout, kdy naposledy jste se probudili svěží a plní energie.

Příčinou všech vašich problémů může být překyselení organismu. Chcete-li se cítit lépe a zdravěji, je nutné tělo zbavit kyselin a toxinů, a obnovit rovnováhu.

 

Odkyselení organismu je nevyhnutným řešením překyselení

Tělo se do stavu překyselení nedostane během jednoho dne, ani týdnů či měsíců. Nelze tudíž očekávat, že se zpět do formy dostanete přes noc pomocí nějaké zázračné pilulky. Odkyselení organismu a obnovení rovnováhy v těle trvá mnohem déle a vyžaduje trvalou změnu životního stylu a zejména jídelníčku. Pojďme se podívat, jak nejlépe se s tímto problémem vypořádat.

zásaditý jídelníček

To, co jíme každý den, má zásadní vliv na naše zdraví po fyzické i psychické stránce

 

Jak poznáme, že potřebujeme odkyselit organismus?

Pro pochopení problematiky překyselení a odkyselení organismu je nutné nejen znát, ale rozumět hodně používané zkratce pH. Jistě jste o ní už párkrát slyšeli. Víte ale přesně, co znamená? Zkratka pH vychází z anglického “potential hydrogen„. U nás používáme překlad “potenciál vodíku případně vodíkový exponent”.

pH představuje stupnici od 0 do 14, přičemž nižší čísla značí kyselost, vyšší čísla zásaditost. Za neutrální hodnotu je považován střed stupnice – pH 7. V případě lidského organismu hovoříme o acidobazické rovnováze. Pro zdravý lidský organismus je optimální mírně zásadité prostředí 7,35 až 7,45 pH. Klesne-li pH pod tuto hodnotu, nastává vážný problém.

Překyselený organismus je považován za jednu z civilizačních nemocí vznikající v důsledku moderního, nezdravého a uspěchaného života. Vznik překyselení způsobuje konzumace zvýšeného množství kyselinotvorných potravin, nedostatek pohybu, hodně stresu a málo odpočinku, znečištěné životní prostředí apod.

ZMĚŘTE SI pH: Potřebovat budete lakmusové papírky, které zakoupíte v každé lékárně. Ph si měřte zhruba týden, abyste měli k dispozici více hodnot. Ráno, v poledne a večer mohou být hodnoty mírně kyselé, odpoledne zásadité. Jak na to? Papírek ponořte do moči a ihned zjistíte aktuální pH.

pánské a dámské toalety

Pro zjištění překyselení organismu se nejčastěji měří pH moči. Pro lepší a přesnější výsledky lze zažádat o laboratorní vyšetření

 

Zásadotvorné versus kyselinotvorné potraviny – v čem je rozdíl?

Na rozdíl od kyselin není organismus schopen si zásadité látky vytvářet sám. Zatímco kyselinotvorné potraviny kyselost organismu zvyšují, zásadotvorné potraviny ji neutralizují a vyvažují. Ve zdravém jídelníčku by měly (nejen) při odkyselení organismu převažovat zásadotvorné potraviny. Podle odborníků by měl poměr činit 80:20 ve prospěch zásadotvorných.

Určující přitom není chuť potravin. Kyselé druhy ovoce jsou zásadotvorné. I proto je doporučována při odkyselení organismu citrónová voda. Lepší pomůckou je původ potravin – ty s rostlinným původem většinou patří do skupiny zásadotvorných potraviny, živočišné potraviny jsou většinou kyselinotvorné.

citrony

Kyselé není totéž jako kyselinotvorné. Pozor na to

 

Většinu lidí překvapí, že citrón patří mezi zásadité potraviny. Vždyť jeho chuť je tak kyselá. Jak již ale bylo řečeno, chuť v tomto případě nehraje žádnou roli. Zejména po ránu vypitá vlažná voda ochucená čerstvou citrónovou šťávou má detoxikační účinky. Kromě toho, že podporuje vylučování toxinů pryč z těla, jako zásaditá potravina má pozitivní vliv také na odkyselení organismu.

Pití vody s citrónem má však daleko více pozitiv. Jaké?

 • Detoxikace organismu
 • Odkyselení organismu
 • Kontrola srdeční činnosti
 • Posílení imunitního systému
 • Podporuje hubnutí
 • Uklidňuje žaludek
 • Má protizánětlivé účinky díky vitamínu C
 • Hydratuje
 • Čistí pokožku
 • Má močopudné účinky
 • Ulevuje od dýchacích problémů

 

Jídelníček na odkyselení organismu

Překyselení nám obecně neprospívá. Metabolické procesy probíhající v lidském těle vytváří kyselé prostředí, které je třeba neutralizovat a vyrovnávat prostřednictvím zásaditých látek. Přítomnost zásaditých látek chrání orgány a tkáně nutné pro přirozenou detoxikaci těla a brání vzniku nemocí.

Proto je důležité odkyselení organismu. Nejedná se o žádný složitý proces. Bez silné vůle a trpělivosti to však nezvládnete. Pro zachování mírně zásaditého prostředí je důležitý zdravý životní styl. Jakmile však vydržíte, první výsledky na sobě začnete pozorovat během pár dní.

Pozornost byste v první řadě měli věnovat skladbě jídelníčku, ve kterém by měly převažovat neutrální a zásadotvorné potraviny. Samozřejmostí by měl být výběr kvalitních a čerstvých surovin a žádné polotovary.

 

Zásaditá strava a potraviny na odkyselení organismu

 • Ovoce – zásadotvorné druhy jablka, hrušky, meruňky, jahody, meloun, maliny, borůvky, třešně, švestky, banány, hroznové víno, broskve, pomeranče, ananas, citróny a limetky, grep, papája, mango, rozinky, kiwi, olivy, sušené datle a fíky
 • Zeleninazásadotvorné jsou téměř všechny druhy – špenát, avokádo,mrkev, celer, ředkvičky, brokolice, brambory chřest, cibule, česnek, červená řepa, cuketa, zelí, rajčata, květák,dýně, paprika, hrášek, okurka, houby
 • Celozrnné produktypečivo, těstoviny, rýže, kuskus
 • Obilovinyjáhly, amarant, quinoa, žito, graham, mladá pšenice
 • Maso, živočišné produkty, ryby – v menším množství, není nutné jej jíst denně – libové bílé a červené maso, ryby
 • Luštěniny – opět v omezeném množství – bílé fazole, plus sója a výrobky z ní (tofu, tempeh)
 • Celozrnné produkty – pečivo, těstoviny, rýže, kuskus
 • Mléko a mléčné výrobky – v omezeném množství – čerstvé sýry, máslo a zejména kysané mléčné výrobky jako například podmáslí či kefír, kozí mléko a sýry
 • Semínka a ořechy – slunečnicová a lněná semínka, mák, mandle, lískové ořechy
 • Koření a bylinky – skořice, bílý pepř, bobkový list, majoránka, kmín, kopr, šípky, chilli, tamari, zázvor, kari, miso, jablečný ocet
 • Olivový, kokosový a sezamový olej

zdravotní účinky kefíru

 

Neutrální potraviny:

 • Obiloviny – proso, špalda, pohanka
 • Rostlinné oleje – lněný, řepkový
 • Mléko
 • Vejce a máslo
 • Včelí med
 • Zvěřina, mořské ryby

POTŘEBUJETE ZNÁT HODNOTU pH POTRAVIN? Seznam nejčastěji konzumovaných potravin a jejich hodnoty pH najdete v tabulce Přehled potravin podle jejich kyselinotvornosti a zásdatovornosti.

Při odkyselení organismu se nevyhýbejte ani účinným potravinovým doplňkům, které jej podporují. Hodně jsou uživateli chváleny produkty obsahující stopové prvky, zásadité směsi a zelené superpotraviny jako spirulina, chlorella, mladý ječmen a pšenice, které podporují detoxikaci organismu.

koupit Blendeu

Blendea SUPERGREENS obsahuje 4 zelené superpotraviny. Podporuje očistu organismu, posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení a také brání překyselení organismu

 

Významnou roli při odkyselení organismu hraje pitný režim. Denně byste měli vypít alespoň 2 litry čisté vody. Pozor však na vodu z kohoutku, která může obsahovat zbytky chlóru. Ten totiž zvyšuje kyselost vody. Pouhým odstátím vody se však zbavíte pouze chlóru, který není vázaný na jiné chemické látky.

Skvělým doplňkem zdravého pitného režimu jsou čerstvé zeleninové a ovocné šťávy (neslazené!), bylinné čaje a minerálky obsahují zásadité minerály vápník, hořčík a draslík. V tomto případě však volte minerální vody s nižším obsahem prospěšných minerálů.

 

Skvělý bylinný čaj na překyselení organismu:

Suroviny:

 • 200 g pampelišky
 • 200 g kopřivy
 • 150 g plodů hlohu
 • 100 g řebříčku
 • 50 g řepíku
 • 50 g třezalky
 • 50 g dobromysli
 • 50 g benediktu

Usušené nebo čerstvé bylinky promíchejte a 1 lžičku bylinné směsi zalijte hrnkem vody. Povařte cca 3 minut. Pijte 2krát denně ráno a večer.

NÁŠ TIP! Další recepty na detoxikační čaje podporující odkyselení najdete v článku 8 receptů na detoxikační čistící čaje.

ledový čaj

Dostatek správných tekutin je pro odkyselení organismu důležité

 

10 pravidel na přírodní odkyselení organismu:

 1. Omezte živočišné produkty
 2. Jezte méně sladkostí a výrobků obsahujících hodně cukru
 3. Méne solit
 4. Zvyšte příjem čerstvé ovoce a zeleniny
 5. Vypijte denně nejméně 2 litry tekutin
 6. Jezte v klidu a důkladně žvýkejte
 7. Nestresujte se
 8. Odpočívejte
 9. Pravidelně se hýbejte
 10. Omezte kávu, alkohol a kouření

VÍTE, ŽE ACIDOBAZICKÉ PROSTŘEDÍ OVLIVŇUJE TAKÉ ZPŮSOB PŘÍPRAVY JÍDEL? Jak příklad si můžeme uvést brambory. Ty jsou zdravé a zásadotvorné, uvaříme-li je ve vodě nebo upečeme ve vlastní šlupce.

Pokud je však hodíme na pánev a osmahneme na oleji, rázem z nich vytvoříme kyselinotvornou potravinu. O tom, který způsob přípravy pokrmů jsou nejzdravější, se dočtete v článku Vařit, péct nebo dusit? Která úprava je ta nej?

zásaditá zelenina

Jedním z nejlepších a nejzdravějších způsobů je vaření v páře

 

Co pomáhá na odkyselení organismu? Pohyb, sauna i studená voda

Vedle zdravého jídelníčku s převahou zásadotvorných potravin odkyselení podporuje zdravý a přiměřený pohyb, který je zdrojem energii i dobré nálady. Nejlepší je samozřejmě zdravá fyzická aktivita na čerstvém vzduchu například rychlá chůze, běh či cyklistika. Smysl mají cvičení podporující správné dýchání – jóga, tai-či, pilates a další “pomalá” cvičení.

Velmi důležitý je také odpočinek, relax a pozitivní myšlení. Navštěvujte alespoň jednou týdně saunu, vyzkoušejte jógu a naučte se správně a zhluboka dýchat. Vyzkoušejte lymfatické masáže. Skvělé jsou také zásadité koupele a zábaly. Jednoduše řečeno, sportujte, bavte se, užívejte si a smějte nejlépe každý den!

Odkyselení organismu podporuje také otužování studenou vodou. Studená nebo dokonce ledová voda totiž působí zásaditě. Blahodárné účinky má samotné otužování nebo kombinace saunování a následné koupele v ochlazovacím bazénku. Nevěříte? Změřte si pH po horké a studené koupeli.

TIP NA ZÁSADITOU KOUPEL: Napusťte si teplou vanu a vhoďte do ní jádrové nebo jiné neutrální mýdlo. Nechte jej rozpustit, až bude voda zkalená. Poté jej vyndejte. Koupel by měla trvat alespoň dvě hodiny a zhruba každých 5 až 10 minut celé tělo vydrhněte hrubou žínkou, podpoříte také lymfatický systém.

saunování pro odkyselení

Odkyselení organismu podporuje saunování a otužování

 

Babské rady na odkyselení organismu

 • Každé ráno vypijte nalačno 2 dcl převařené vody se šťávou z půlky citrónu – kyselá citrónová voda má zásadité účinky.
 • Pijte pouze převařenou vodu – var zbaví vodu chemických látek, které mají kyselinotvorné účinky.
 • Do pokrmů přidávejte divoce rostoucí byliny – kopřivy, sedmikrásky, pampelišky, šťovík, medvědí česnek.
 • Pijte zeleninový vývar připravený z čerstvé směsi do polévky (mrkev, celer, peržel).
 • Dostaňte ze sebe špatné pocity – bušte rukama do polštáře a nahlas nadávejte. Ze svého těla tímto jednoduchým způsobem vyplavíte negativní emoce, které zvyšují překyselení.
 • Tancujte – pusťte si hodně rytmickou hudbu a několik minut se natřásejte. Protřepejte každičký kousek těla a představte si, jak z vašeho těla postupně mizí všechny škodlivé kyseliny.
zbavení se stresu

Rozčilte se, zanadávejte si a bušte přitom do polštáře jen tak. Okamžitě se vám uleví. Dělejte to ale ideálně sama.

 

ODKYSELENÍ ORGANISMU A HUBNUTÍ – EXISTUJE SOUVISLOST? Organismus, v němž se dlouhá léta hromadí škodlivé látky, nefunguje a ani nemůže na 100 %. Vnitřní orgány jsou zatížené, imunitní systém oslabený a metabolismus neuvěřitelné pomalý. Za těchto podmínek je hubnutí velice obtížné.

Pokud tedy organismus očistíme a zbavíme jej všech škodlivých látek, obnovíme tak funkci všech orgánů a a logicky nastartujeme metabolismu. Cesta ke štíhlejší postavě je rázem volná.

 

Co způsobuje překyselení organismu?

Hlavní příčinou, proč se vůbec o překyselení organismu baví, je nezdravý životní styl. Naše zdraví ovlivňuje každý krok, který uděláme. Neprospívá nám každodenní konzumace živočišných výrobků (hlavně masa a uzeniny), pšenice, cukru, polotovarů a rychlému občerstvení.

Negativní vliv má také znečištěné životní prostředí, chemikálie, negativní myšlenky a stres. To vše způsobuje snížení pH a překyselení organismu.

Nadbytek kyselých látek způsobují úbytek minerálů, jejichž nedostatek stojí za vznikem řady problémů či nemocí (chronická únava, akné, ekzémy, alergie, záněty kloubů, křečové žíly, zubní kazy, lupus, cukrovka, osteoporóza, paradentóza, vysoký krevní tlak, mrtvice, infarkt či rakovina.)

 

Příznaky překyselení organismu

 • Nadváha a obezita – překyselení organismu může být jedním z důvodu, proč se vám nedaří zhubnout. Ve vašem těle se hromadí nadbytek kyselin a dalších škodlivých látek – toxinů, které se ukládají do tukových tkání.
 • Únavapřekyselený organismus je daleko více náchylný vůči virům, bakteriím a plísním. Mikroorganismy pronikají do všech částí organismu a vyzývá tak imunitní systém k reakci. Ten neustálým bojem slábne a celé tělo tak postupně ztrácí energii.
 • Kožní problémy – akné, vyrážky, ekzémy – nižší hodnota pH se také projeví na vzhledu pokožky. Tělo se snaží zbavit toxinů a vyplavuje je na povrch. Nadbytek toxinů se pak projeví v podobě pupínků, akné, vyrážek, ekzémů či alergií.
 • Nespavosttaké problém s usínáním může být následek nízkého pH. Nespavost totiž může vyvolat nedostatek vápníku, s jehož pomocí se tělo snaží neutralizovat kyselost.
 • Bolesti svalůnadbytek kyseliny v těle způsobuje stahování svalů a vyvolává svalové napětí, které ještě zvyšuje nedostatek živin. Svaly jsou přetěžovány a to se projevuje svalovou bolestí.
 • Rýmajedním z obranných mechanismů proti překyselení je zvýšená produkce hlenu – rýmy. Pokud vás trápí rýmy déle než obvykle, může být příčinou zvýšené kyselé prostředí.
 • Problémy se zuby a slabé kostinedostatek vápníku má negativní vliv také na zuby a kosti. Nízké pH může způsobit demineralizaci zubní skloviny. Problémy zhoršuje také vyšší příjem sladkého.
demineralizovaná zubní sklovina

Překyselení organismu škodí pokožce, svalům, kostem i zubům

 

Překyselení organismu zvyšuje nadmíru stresu

Kromě nezdravého jídelníčku překyselení organismu způsobuje stres. Stres ovlivňuje nejen psychickou pohodu, ale i fyzickou stránku člověka. Do napětí se totiž dostávají i všechny vnitřní orgány, které nedokáží vyloučit škodlivé kyseliny z těla ven.

V minulosti po stresu následoval útěk nebo boj, který jejich vyloučení podpořil. Jenomže dnes stres přetrvává a kyseliny se v těle usazují a páchají škody.

Stres také ovlivňuje dýchání. Pod tlakem dýcháme mělce a povrchně a nejsme schopni se zhluboka nadechnout a vydechnout. Zkuste to dělat jako naši předci, kteří měli pravidelný režim. Mnohem více chodili pěšky, ve stejnou dobu usínali i vstávali a dýchali čistý vzduch. Neuškodí ani občasný půst, který pomáhá z těla vyloučit škodlivé a jedovaté látky.

 

Kyselinotvorné potraviny – které vyřadit?

V zásadě bychom mohli za kyselinotvorné označit produkty živočišného původu. Tak jednoduché to ale ní. Masu se nemusíme úplně vyhýbat, měli bychom jej jíst daleko méně, než jsme zvyklí. Maso opravdu nepotřebujeme jíst každý den.

Opatrní bychom měli být také v případě výrobků z bílé mouky. Nejde jen o koláče a zákusky, ale také o bílé pečivo, které bývá součástí naší stravy každý den.

 • Maso – tučné kusy, uzeniny, vnitřnosti
 • Mléko a tučné mléčné výrobky
 • Výrobky z bílé mouky – pečivo, koláče, sladkosti
 • Luštěniny – hrách, čočka
 • Těstoviny z bílé mouky
 • Bílá rýže
 • Ořechy – kešu, para, arašídy, pistácie, vlašské ořechy
 • Cukr
 • Sůl
 • Majonéza, kečup
 • Uměla sladidla
 • Smažené potraviny
 • Slazené nápoje
 • Kakao
 • Káva
 • Alkohol
 • Nikotin
kyselinotvorné vlašské ořechy

Některé ořechy jsou zásadité, jiné kyselinotvorné. Vlašské ořechy patří bohužel mezi kyselinotvorné.

 

Inspirace do vaší kuchyně – recept na zásaditou polévku

Nyní již víte, jak proti překyselení organismu bojovat. Jedním z nejlepších bojovníků jsou bylinky plné vitamínů a minerálů, které by ve zdravém jídelníčku neměli chybět. Vyzkoušet můžete například speciální silně zásaditou polévku z cukety, špenátu, hrášku a čerstvých bylinek, která vám pomůže obnovit acidobazickou rovnováhu ve vašem těle.

 

Recept na superzdravou cuketo-bylinkovou polévku

Suroviny:

 • 2 středně velké cukety
 • 2 šalotky
 • 120 g baby špenátu
 • 200 g sójových bobů a zeleného hrášku
 • 200 g bylinek včetně stonků – petržel, koriandr, bazalka, máta
 • 1 malá chilli paprička
 • 20 g zázvoru
 • 1,5 litrů zeleninového vývaru
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 lžička mořské soli
 • pepř a sůl

Na oleji krátce osmahněte nakrájenou šalotku a přidejte na plátky pokrájený zázvor. Cuketu oloupejte a nakrájejte na kostičky a společně s lístky baby špenátu, sójovými boby a hráškem přidejte ke směsi. Zalijte vývarem a povařte cca 5 minut, dokud cuketa nebude měkká. Jako poslední do polévky vhoďte nasekané bylinky, osolte a opepřete. Nakonec můžete polévku rozmixovat do hladkého krému a ozdobit ji chilli papričkou.

zásaditá hrášková polévka

Bylinková polévka v zimě zahřeje a zasytí. V parném létě se ji nebojte podávat studenou. Příjemně osvěží.

 

Trápí vás překyselený organismus? Pusťte se do odkyselení

Některé lidi trápí zdravotní problémy, které nejsou schopni vyřešit sami bez lékařské pomoci a léků. Pokud vás trápí “jenom” překyselení organismu”, buďte rádi. Trápí vás totiž problém, který má jednoduché řešení. Je jím zdravý životní styl spojující vyvážený jídelníček, pravidelný pohyb a aktivní odpočinek. Zdá se vám to snad nerealizovatelné?

Nechcete-li však žít zdravěji, žádná jiná a hlavně jednodušší pomoc neexistuje. Žádné zázračné přípravky vám pevné zdraví nevrátí, pokud velký kus práce neuděláte sami. Různé doplňky stravy vaší snahu pouze podpoří. Takže se zamyslete nad tím, na kolik je pro vás vaše zdraví důležité. Vaše zdraví je plně ve vašich rukách.

TIP: Podpořte odkyselení s Blendeou – směsí 4 zásaditých zelených superpotravin. 

koupit Blendeu

 Odkyselení organismu rychle a zdravě

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme