Omlazení těla – detox 4 důležitých orgánů

Říká se, že jste tak staří, jak se cítíte. Jak jinak si vysvětlit, že někteří lidé i v pozdějším věku žijí velmi aktivně, zatímco lidé o polovinu mladší si neustále stěžují na únavu, nedostatek energie a nemoci?

Asi nebudete překvapeni, že s tím jak se cítíte, úzce souvisí váš životní styl. Stravujete-li se nezdravě a pohyb pro vás znamená maximálně přesun k autu, k televizi a otevření ledničky, těžko můžete očekávat, že vaše tělo bude fungovat na 100 %.

deoxikacni_organy

Vnitřní orgány hrají při detoxikaci těla zásadní roli

 

Detoxikace a omlazení celého těla

Aby organismus fungoval správně, musí dostávat ty správné živiny a vylučovat látky, které mu naopak škodí. Tento proces nazýváme detoxikace organismu a dochází při něm k vyloučení nežádoucích látek pryč z těla a tím k posílení jejich činnosti. Hlavní roli při detoxikaci hrají vnitřní orgány – střeva, játra, ledviny a plíce.

Pokud nedochází k vylučování těchto látek, jsou jednotlivé orgány dlouhodobě přetěžovány a může dojít k jejích poškození. My si řekneme, jak jednotlivé orgány fungují a jak je nejlépe pročistit.

Detoxikace střev

Zdravá a čistá střeva jsou základem zdravého a plně fungujícího organismu. Střeva zpracovávají přijatou potravu, v nich se vstřebávají a štěpí přijaté živiny a odpadní produkty jsou odváděny do dalších orgánů. Nezdravá a nevhodně kombinovaná strava však může ve střevech zanechat „paseku“. Zbytky potravy zde mohou zůstávat i celé roky a pomalu zahnívat.

A výsledek? Tělo není dostatečně zásobené živinami, dochází k intoxikaci celého organismu a oslabení imunity. Tělo je více náchylné k nemocem a konkrétně zanesené tlusté střevo bývá příčinou vzniku rakoviny. Střeva je nutné pravidelně detoxikovat, zbavit všech usazenin a obnovit tak jejich funkci.

 

VIDEO: Cvičení pro podporu činnosti střev a vyprázňování

Tipy na detoxikaci střev:

 • Zvyšte přísun vlákniny v podobě ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků apod.
 • Dbejte na dostatečný pitný režim – voda, minerální vody, zeleninové a ovocné šťávy, zelený čaj
 • Omezte tučná a sladká jídla, uzeniny a červené maso, bílé pečivo, instantní jídla a polotovary
 • Jezte pravidelně několikrát denně (ideálně každé 4 hodiny v menších porcích)
 • Odpočívejte
 • Věnujte se fyzickému pohybu
 • Omezte kouření a alkohol
 • Půst
 • Potravinové doplňky – vláknina, probiotika a prebiotika

TIP NA ČLÁNEK: Chcete se o detoxikaci střev dozvědět více? Přečtěte si článek Detoxikace střev – návod od A po Z.

 

Detoxikace jater

Játra jsou nejdůležitějším detoxikačním orgánem. Játra se podílí na všech klíčových procesech a mezi jeho hlavní úkoly patří syntéza životně důležitých látek a filtrace škodlivin pryč z těla. Játry projde podstatná většina odpadních látek a de facto neexistuje příchozí látka, která by nějakým způsobem s játry nepřišla do kontaktu.

Nejvíce játrům škodí nadbytek alkoholu, který může vést až ke chronickému onemocnění jater tzv. cirhóze. Nejhorší případy končí úplným selháním jater. Játrům rovněž neprospívá kouření ani léky. Špatně fungující játra se projevují únavou a malátností, objevují se střídavé pocity chladu a horka, bolesti břicha, nadýmání, zadržování vody apod.

Tipy na detoxikaci jater:

 • Přijímejte dostatek zdravých tekutin. Nejlepší je čistá voda ochucená citrónovou šťávou. Játrům však pomáhá i zázvorový čaj.
 • Jezte zeleninu vhodnou pro očistu jater – listová, kořenová a košťálové zeleniny, cibule a česnek.
 • Játrům prospívají bylinky. Nejvíce bývá zdůrazňován ostropestřec mariánský, dále pampeliška, rozmarýn,tymián, kurkuma a další.
 • Při detoxikaci jater jsou účinná semínka, ryby, vnitřnosti (játra) a mořské či sladkovodní řasy (např. chlorella a spirulina).
zdrave_potraviny

Dopřejte svým játrům očistu v podobě ořechů, semínek a mořských plodů

 

Naopak nevhodné jsou potraviny obsahující hodně cukru, konzervanty, barviva a další přídavné látky. Jezte zdravě a játra poběží jako hodinky.

TIP NA ZDRAVÁ JÁTRA: Játra skvěle pročistí kvalitní panenský olivový olej. Nejlepší je jedna lžička nalačno doplněná o citrónovou nebo limetkovou šťávu. Vše o detoxikaci jater se dočtete v zajímavém článku Detoxikace jater: Jak na jarní očistu?

 

Detoxikace ledvin

Ledviny mají “na starosti” hospodaření s vodou v organismu, starají se o vyloučení látek, kterých je v těle přebytek (např. voda, sodík, draslík, fosfáty), a tzv. zplodin organismu (kyselina močová, močovina a kreatinin). Zároveň čistí krev, zbavují ji toxických látek a podílí se na regulaci krevního tlaku. V ledvinách se přeměňuje vitamín D a tvoří se zde látka důležitá pro tvorbu červených krvinek – erytropoetin.

VÍTE, ŽE  onemocněním ledvin trpí každý desátý Čech? Onemocnění ledvin však nebolí a projeví se až jejich selháním. Lidé se o diagnóze dozvídají ve chvíli, kdy je na nápravu pozdě. Čtěte článek Detoxikace ledvin – jak na to?

Selhání ledvin znamená velké zdravotní potíže. Chcete-li jim předejít, starejte se o své ledviny dobře.

Co je pro ledviny dobré a co jim škodí?

 • Nejvíce ledvinám prospívá dostatek tekutiny jako voda, bylinné a zelené čaje, čerstvé šťávy apod. Jednoduše řečeno, ledviny je třeba “proplachovat”.
 • Nadměrný příjem však vody může ledviny poškodit. Za běžných podmínek by denní příjem tekutin neměl být vyšší než 2,5 l vody.
 • Nejméně ledvinám prospívá tvrdý alkohol, smažená jídla a vysoký příjem soli.
voda_s_citronem

Sklenice vody několikrát denně prospěje ledvinám i ostatním vnitřním orgánům

 

Detoxikaci ledvin a jejich činnost podpoří také léčivé bylinky jako lichořeřišnice větší, nopál, vojtěška, svízel syřišťový a vrbovka malokvětá.

 

Detoxikace plic

Plíce jsou každý den vystaveny ohromnému množství škodlivých látek. Jsou to právě plíce, které nás zbavují oxidu uhličitého a dalších látek, které se do organismu dostávají ze okolního znečištěného ovzduší. Přitom plíce mají na starosti nejen dýchání, ale také hlas, výkonnost a zpracovávají tekutiny v těle.

JAK POZNÁTE, ŽE NASTAL ČAS NA DETOXIKACI PLIC? Poruchy plic se nejčastěji projeví slabším dechem, řečí, dušností a záchvaty kašle, ucpaným a zahleněným nosem, otoky v obličeji. Zanesené plíce lze údajně poznat podle vytáčení rukou položených na stehnech a častým vyhrnováním rukávů.

Detoxikaci plic by měly provádět především astmatici, lidé, kteří prodělali zánět plic a samozřejmě kuřáci, jimž nikotin poškozuje nejen plíce, ale celé zdraví.

 

VIDEO: Cviky pro posílení plic předvádí Václav Vocásek 

Tipy na detoxikaci plic:

 • Vylučte nebo alespoň omezte mléčné výrobky, které způsobují zahlenění plic.
 • Ráno vypijte nalačno sklenici vody se šťávou z jednoho citrónu.
 • Dýchací soustavu příznivě ovlivňuje čerstvá šťáva z grapefruitu.
 • Před spaním je vhodná brusinková šťáva, která chrání plíce před bakteriemi.
 • Dýchání zlepší chlorofyl z vojtěšky (Liquid Chlorophyl).

 

Detoxikaci provádějte celoročně v pravidelných intervalech

Lidský organismus lze přirovnat ke švýcarským hodinkám. Pod jeho povrchem se rovněž skrývají různé mechanismy, které jsou na sobě závislé. Jeden bez druhého nemohou fungovat. Pokud se porouchá jeden, automaticky následuje porucha druhého.

Pokud nebudeme hodinky – lidské tělo používat správně a nebudeme se o ně starat, jednoho dne se rozbijí. A oprava vyjde vždy dráže než správná péče. Je však rozdíl, poškodí-li se nám hodinky nebo zdraví. Čím lépe vaše „vnitřní hodiny“ budou fungovat, tím mladší se budete cítit.

 

VIDEO NA ZÁVĚR: Naučte se 5 pozic jódy, které detoxikaci podpoří.

ČTĚTE TAKÉ: Detoxikace a její vliv na pokožku. Omlazení těla – detox 4 důležitých orgánů

5 (100%) 1 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme