Ostropestřec mariánský: Jedna z nejdůležitějších detoxikačních bylin

Je příjemné rozhlédnout se kolem sebe a vidět rostoucí počet lidí, kteří se zajímají o své zdraví. Zdravotní problémy “neřeší” pomocí volně prodejných léků, ale snaží se jít hlouběji, najít příčinu problému a odstranit ji nejlépe přirozenou cestou. Ke slovu se tak stále častěji dostávají léčivé byliny, jejichž pozitivní účinky prokázala celá staletí.

V uplynulých pár staletí se lidstvo odklonilo od přírody. Dnes si si svou chybu plně uvědomuje, alespoň jeho část, a znovuobjevuje přírodu a její dary. Tento jev je patrný u lidové a alternativní léčby. Chemicky vyráběné léky jsou ohromným objevem a milionům lidem zachránily a zachraňují život. O tom nelze pochybovat.

Lidé si bohužel zvykli, že na každý problém existuje “zázračná pilulka”. Avšak přemíra léků zdraví neprospívá, ale naopak mu škodí. Naproti tomu přírodní “léky” jsou v mnoha případech stejně účinné a navíc bez vedlejších účinku. Vyžaduje to více osobní iniciativy, než po práci zaskočit do lékárny a vytáhnout peněženku.

leky

Spotřeba léků na celém světě přibývá. Přesto nejsou lidé zdravější.

 

Objevte byliny a jejich léčivé účinky

Byliny. Rostou všude kolem nás. Zdánlivě obyčejné rostliny v sobě skrývají cenné léčivé účinky. Nejsou nedostupné, stačí si je pouze nasbírat. Jednou z nejcennějších bylin pro lidský organismus je například Ostropestřec mariánský. Této letničce se daří zejména v teplých a slunečných oblastech. Proto na něj můžeme narazit v oblasti Středomoří, Malé a Přední Asii a také na Kanárských ostrovech. Ostropestřec se samozřejmě pěstuje i ve Střední Evropě, ale zde nepatří k původní rostlinám a pěstuje se uměle, protože pro úspěšný růst vyžaduje náročné podmínky.

Ostropestřec si lze snadno splést s obyčejným bodlákem, který je obvyklý v našich končinách. Máme na mysli vzrostlé bodláky s krásnými purpurovými květy. Ostropestřec však není žádný obyčejný bodlák. Jeho květy se na konci léta promění v plody, které se pro své léčivé účinky dále zužitkovávají a zpracovávají se do léčivých bylinných čajů, kapslí, tinktur či tablet.

Víte, kde se vzaly bílé skvrny, kterými jsou charakteristické listy ostropestřece?

Ostropestřec je prastará léčivá bylina, která bývala pro ostré trny nazývána také jak “Kristova koruna”. S náboženskými postavami ji spojuje také stará legenda říká, že bílé skvrny na listech vznikly z mléka Panny Marie.

 

Na co vše lze ostropestřec využít?

V minulosti se využívaly i listy a kořeny. Dnes se sklízí, suší a dále zpracovávají pouze plody. Ačkoliv se jedná o poměrně známou rostlinu, ne každý si je plně vědom jejích léčivých účinků. Ostropestřec obsahuje cukry, tuky, bílkoviny a účinné látky, jako jsou silice, hořčiny, flavonolignany. Hlavní účinnou látkou je silymarin, silný antioxidant podílející se na obnově jaterní tkáně. Silymarin se váže na membrány jaterních buněk, čímž zabraňuje vniknutí jedovatých látek do jaterní tkáně. Každý plod (semeno) obsahuje 4 až 6 procent této zázračné látky.

Nejčastěji bývá ostropestřec spojován s játry, na které má doslova blahodárné účinky, a s tím souvisejícím procesem detoxikace (očisty) organismu od škodlivých látek. Pozitivní účinky ostropestřece na lidský organismus jsou však mnohem horší a lze je preventivně užívat jako ochranu před mnoha nemocemi. Používá se zejména při chorobách spojených s játry (např. zánět jater, cirhóza, ztučnění a další), ale pomáhá i při léčbě žloutenky a mononukleózy.

Zlepšuje funkce žlučníku a účinně pomáhá i při bolestech hlavy či při depresích. Díky detoxikačním účinkům funguje také při otravách chemickými léky či houbami. Kromě vnitřního užití se používá i zevně a to zejména při projevech alergií a dalších kožních problému. Je rovněž znám jako jedna z mála bylin, které snižují tlak.

Ostropestřec má na játra natolik silné účinky, že bývá užíván i u hodně poškozených jater například v důsledku chemoterapie či závislosti na alkoholu a drogách.

Kdy ostropestřec pomáhá a léčí?

 • chrání játra před nežádoucími látkami
 • podporuje léčbu zánětů a cirhózy jater
 • působí preventivně před vznikem žlučníkových kamenů
 • urychluje léčbu infekční mononukleózy
 • léčí otravu léky, těžkými kovy, potravinami nebo houbami
 • odstraňuje následky chemoterapie
 • léčí poruchy krevního oběhu
 • snižuje krevní tlak
 • zlepšuje stavy migrény a závratí
 • pomáhá při alergiích a astmatu
 • pomáhá při depresích
 • odstraňuje projevy nevolnosti při cestování
 • prospívá lepší trávení
 • urychluje hojení zlomenin
 • posiluje obranyschopnost organismu (imunitu)

Uvařte si léčivý čaj z Ostropestřece mariánského

Oblíbeným receptem, který se ostropestřece vyrábí, je léčivý bylinný čaj. Připravte si zhruba čajovou lžičku důkladně rozdrcených semen, které přelijte 250 ml vroucí vody. Nechte vylouhovat po dobu cca 20 minut a poté čaj sceďte. Čaj je vhodné pít horký 3x denně – ráno na lačno, před obědem a večer před spáním. Čaj lze pít i několik týdnů bez obav z vedlejších účinků.

 

Proč jsou zdravá játra tak důležitá?

Játra patří k nejvíce důležitým orgánům v lidském těle, které nelze nahradit. Zastávají zcela nepostradatelnou funkci při metabolismu cukrů, tuků a aminokyselin, při detoxikaci organismu, při zpracovávání živin a zároveň slouží jako hlavní zásobárna vitamínů, živin, glykogenu a dalších cenných látek. Dojde-li k poškození jater, následují zdravotní problémy, které mohu v nejhorším případě skončit i smrtí.

Jaké látky játrům škodí?

 • alkohol
 • toxické chemikálie
 • léky
 • acidóza

Játra jsou ohrožovaná zvenku, odkud přijímají škodlivé a jedovaté látky – toxiny. Toxiny jsou obsaženy ve znečištěném ovzduší, v potravinách i vodě. Jsou-li játra zdravá, dokáží tyto látky vyloučit pryč z těla ven. Počet škodlivých látek však neustále narůstá, a proto je důležité činnost jater podpořit zevně, například s pomocí ostropestřece.

O játra bychom se měli starat dobře. Už jenom proto, že játra dokážou zdánlivě bez problémů pracovat i na nějakých 30 procent. Teprve poté dochází k jejich selhání a to již může být pozdě na úplné vyléčení. Stav jater navíc ovlivňuje celkový zdravotní stav. Mnohem lépe je ke svým játrům přistupovat šetrně a pomáhat jim v procesu detoxikace a nečekat na zdravotní komplikace. Zdravá játra se vám odvděčí pevným zdravím.

Nejúčinnější je konzumace drcených semen

Pití čaje připraveného z ostropestřece je prospěšné. Mnohem účinnější je však konzumovat semeno této úžasné léčivky přímo. V této podobě tělo dokáže vstřebat co největší množství účinných látek a navíc dochází k jakémusi očistnému “peelingu” střevních stěn. Semena určená k přímé konzumaci by neměla přijít do kontaktu s kovem (nepoužíváme mlýnky s kovovými součástmi) a nebyly vystaveny teplotě vyšší nad 40 ℃.

 

Ostropestřec pomáhá i domácím mazlíčkům

Poměrně neobvyklé se může zdát použití bylin a konkrétně ostropestřece ve veterinární medicíně. Ale i domácí zvířata, na mysli máme zejména psy a kočky, mohou trpět nejrůznějšími chorobami jater (např. po léčbě antibiotiky a antimykotiky, která zatěžují játra). Proto je ostropestřec častou součástí doplňků výživy a humánních léčiv, které se užívají při otravě léky, chemikáliemi, potravinami či při onemocnění jater stejně jako u člověka. Konkrétně pro psí mazlíčky se vyrábí speciální granule obsahující extrakt z ostropestřece mariánského.

man-and-dog-904865_960_720

Ostropestřec mariánský prospívá lidem i jejich domácím mazlíčkům.Ostropestřec mariánský: Jedna z nejdůležitějších detoxikačních bylin

4.3 (86.67%) 3 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme