Osvěžovače vzduchu škodí zdraví. Pryč s nimi!

Vzduch kolem nás je plný škodlivých látek, které každý den vdechujeme. Nejhorší situace je ve městech, kde se nelze zdravě nadechnout. V ulicích se silnějším provozem je problém i otevřít okno a důkladně vyvětrat celý byt. Někteří lidé si snaží “vůni domova” zpříjemnit používáním osvěžovačů a aromatických svíček. Netuší přitom, jak moc mohou být nebezpečné.

 

Nebezpečně škodlivé osvěžovače vzduchu

Všichni se rádi po těžkém dni vracíme domů. Přejeme si, aby nás vítal nejen útulný domov, ale i příjemná vůně prostá všech venkovních “smradů”. K navození lepšího pocitu čistoty a pohody tak často sáhneme po některém z módních chemických osvěžovačů vzduchů, které přesně to slibují. Pravdou však je, že osvěžovače vzduchu sice voní, ale ve většině případů obsahují škodlivé a jedovaté látky!

znečištěné ovzduší

Vzduch venku je plný škodlivých látek, doma ale na tom nejsme o nic lépe.

 

Pozor na chemické osvěžovače vzduchu, obsahují benzen a formaldehyd

Jak může být škodlivé něco, co se v obchodech běžně prodává? A navíc tak hezky voní? Prostě může. Pro chemické osvěžovače vzduchu bohužel stále neexistují žádné normy určující jejich složení a požadavky na bezpečnost.

Domů si tak kupujeme produkt plný nebezpečné chemie, který nikdo nekontroluje. Mnohé testy však dokazují že osvěžovače vzduchu jsou plné škodlivých látek a to ve velkých koncentracích způsobujících bolesti hlavy, dráždivý kašel i alergie.

PAMATUJTE, že legálně se prodávají i cigarety. Sice nevoní, ale plní státní kasu. Osvěžovač vzduchu není nic jiné, než jenom další legální jed, kterým zamořujeme celý domov!

 

Jaké smrtelné jedy mohou osvěžovače vzduchu obsahovat?

 • benzen
 • formaldehyd
 • toluen
 • xylen
 • styren
 • xylenové pyžmo

Nejnebezpečnějšími látkami, které osvěžovače vzduchu obsahují, je benzen a formaldehyd. Již v menších dávkách vyvolávají bolest hlavy a potíže s dýcháním. Benzen narušuje krvetvorbu kostní dřeni.

Podobné účinky má také toluen. Xylen a styren jsou těkavé kapaliny, které dráždí dýchací cesty a navíc negativně ovlivňují játra a jejich funkce. Aromatická látka xylenové pyžmo má nepříznivý vliv na hormonální cyklus a způsobuje potíže s reprodukcí.

VÍTE, JAKÉ jedy dýcháme uvnitř našich domovů? Prohlédněte si zajímavou infografiku Jedy, které dýcháme doma a v práci.

Oblíbené zásuvkové deodoranty obsahují přes 20 nebezpečných organických sloučenin esterů, alkoholů, formaldehydu a ropy v nebezpečném množství. Tyto látky přitom dokáží zhoršit astma i vyvolat záchvat existující alergie. Jakékoliv chemické osvěžovače vzduchu jsou silně nebezpečné.

 

Vyhněte se uměle dobarvovaným vonným tyčinkám a svíčkám

Specifická vůně vonných tyčinek je dobře známá z různých obchůdků prodávajících asijské zboží. Vonné tyčinky nejsou samy o sobě škodlivé, pokud se jedná o opravdu přírodní produkty. Na trhu se však prodávají levné vonné tyčinky, které jsou dobarvované uměle a při jejich spalování se uvolňují aromatické polycyklické uhlovodíky s karcinogenními účinky. Podobně jsou na tom také vonné svíčky, které navíc obsahují olovo v knotu.

VÍTE, ŽE pravidelné a časté dýchání vonných tyčinek je stejně nebezpečné jako vdechování kouře z cigaret? Více se dočtete v článku Kouř z vonných tyčinek je mnohem nebezpečnější než cigaretový.

Vonné svíčky a tyčinky dokáží navodit příjemnou a romantickou atmosféru. Pokud na vonných tyčinkách trváte, dbejte na jejich kvalitu a používejte je ve větších dobře větratelných místnostech. Používat bychom je měli spíše ve výjimečných případech rozhodně ne každý den, protože jejich spalováním vznikají zdraví nebezpečné látky.

svíčky z včelího vosku

Dobrou volbou jsou svíčky ze včelího vosku a čistým bavlněným knotem.

 

Éterické oleje pouze ve 100% kvalitě

Používání vonných rostlinných olejů má na zdraví pozitivní vliv. To však platí pouze v případě 100% přírodních olejů. Pokud máte vonné oleje, vyhněte se syntetickým výrobků obsahujícím stejné škodlivé látky. Nakupujte u ověřených dodavatelů.

Použijte přírodní éterické oleje a nechte na sebe působit jejich účinky:

 • Levandule má uklidňující účinky, zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje dýchání. Pomáhá léčit chřipku a zbavuje problému s nespavostí.
 • Vůně pomeranče pomáhá při depresích, nechutenství a depresích.
 • Jasmín je účinným pomocníkem při nemocech dýchacích cest a působí jako přírodní antidepresivum.
 • Máta odstraňuje nevolnosti a dýchací problémy a povzbuzuje činnost mozku.

VÍTE, JAK správně používat éterické oleje? Nechat vonné látky vzlínat samovolně. Používáním aromalamp je sice vůně intenzivnější, ale pálením oleje dochází ke vzniku dalších škodlivých látek. Éterický olej raději nakapejte na dřevo či porézní keramiku, které vůni postupně uvolňují.

 

Tipy na domácí osvěžovače vzduchu

Abychom vás nezahltili pouze negativními informacemi a žádným řešením, našli jsme pro vás hned několik zajímavých tipů na domácí osvěžovače vzduchu bez chemie. Inspirovat se můžete i přiloženým videem.

 • Čerstvá citrónová vůně v rozprašovači – v 1/2 litru vody rozpusťte lžičku jedlé sody a polévkovou lžíci čerstvé vymačkané citrónové šťávy. Smíchejte a směs přelijte do rozprašovače.
 • Vonné dřevěné kostky – dřevěné kostky či jiné tvary potřete přírodním vonným olejem a vložte je do uzavřené nádoby s minimem vzduchu. Kostka se v nádobě nevysuší, vůně se vsákne do dřeva a krásně vám provoní byt.
 • Voňavé kytičky – smíchejte jedlou sodu a vodu s přírodním esenciálním olejem tak, aby vznikla hustá kašička. Tu vložte do vybraných formiček a nechte ztuhnout po dobu jednoho až dvou dní. Poté kytičky nebo jiné tvary vyndejte a umístěte nejlépe na dřevěný podklad.

TRIK JAK SE ZBAVIT ZÁPACHU NA WC – Po spláchnutí toalety zapalte jednu krbovou svíčku (jsou větší než klasické sirky) a nechte ji vyhořet celou. Budete překvapeni, jak malý ohýnek zatočí s velkým zápachem.

přírodní osvěžovať vzduchu

Toužíte-li po příjemné a nezávadné vůni, dejte na přírodu.

 

VIDEO: Domácí osviežovač vzduchu

 

Nejlépe vždy voní sama příroda

Pokud se nyní ptáte, jak vaše oblíbené osvěžovače vzduchu nahradit, odpověď zní jednoznačně: osvěžovače vzduchu vůbec nejsou nutné. Mnohem lepší je nechat pracovat “matku přírodu”. Pokud není smog, pravidelně větrejte, případně používejte ventilátor, který “pohne” se vzduchem.

Pokud by vám nějaká ta vůně přece jenom chyběla, zkuste možnosti, které vám nabízí sama příroda. Máte rádi vůni citrónů a pomerančů? Použijte pravé citrusy a napíchejte do nich hřebíček nebo skořicí. Nerozprašujte si doma chemikálie a neničte si své zdraví!

DÁLE ČTĚTE: Čističky vzduchu a vliv na detoxikaci těla. Osvěžovače vzduchu škodí zdraví. Pryč s nimi!

5 (100%) 5 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme