Paraziti v těle – planý poplach! (1. část)

Někdy je opravdu těžké rozpoznat pravdu od lži, zachovat si chladnou hlavu a zůstat stát nohama pevně na zemi. Nenechat se ovlivnit. Současný svět je díky internetu přeplněný “tutovými” informacemi, z nichž mnohé jsou zbytečné a některé dokonce úmyslně lživé.

Ty lživé mají jediný cíl – vymámit z důvěřivých lidí peníze a to v co největším množství.

 

Jsou Češi skutečně v ohrožení parazitů?

Lidé se nechají snadno přesvědčit, že jejich zdraví ohrožují velmi nebezpeční paraziti. Oslabují imunitní systém a způsobit mohou velmi vážné nemoci. Díky bohu, že proti nim existuje „ochrana“! Jen je trochu dražší.

Nyní vážně. Běžných obav o zdraví zneužívají lidé, kteří na ní chtějí snadno vydělat. Nejprve lidi vystraší, a poté jim nabídnou léčbu nebo ještě lépe prodají drahé přípravky. Strach z parazitů je přitom v našich podmínkách až na výjimky zbytečný.

klíště - běžný vnější parazit

Paraziti v lidském těle. Opravdu nás ohrožují nebo je to jen poplašná zpráva?

 

Paraziti v těle, kteří prospívají

Lékaři, vědci a odborníci jsou doslova zděšeni povykem kolem nebezpečných parazitů, které údajně ohrožují každého z nás na zdraví a dokonce i na životě.

Mnohem nebezpečnější jsou však “šarlatáni”, které tyto tzv. hoaxy (poplašné zprávy) úmyslně šíří a prodávají zaručeně účinné léky proti parazitům.

Tyto údajné léky jsou však především zaručené drahé a zdraví rozhodně neprospívají, naopak jej mohou poškodit. Situace je o to horší, že do detoxikace pomocí různých žíravin jsou často nuceny i děti.

 

Upozorňujeme veřejnost, aby nepodléhala těmto lživým kampaním a nenechala se těmito sděleními vystrašit. Paraziti (protista, helminti) jsou u člověka ve střední Evropě poměrně vzácní, často ani nejsou u zdravého člověka příčinou žádných obtíží a jejich diagnostika prováděná odbornými diagnostickými laboratořemi je velmi přesná.zní důrazné varování vydané Parazitologickým ústavem Biologického centra AV ČR a Parazitologického ústavu Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích

 

Šarlatáni a šiřitelé poplašných zpráv

Tito šarlatáni tvrdí, že jsou to právě paraziti, kteří jsou příčinou prakticky všech zdravotních potíží a nemocí. Jenomže na světě přežívají tisíce druhů parazitů s různou mírou poškození lidského zdraví.

Většina parazitů má na lidské zdraví minimální vliv, některé jen zanedbatelný. Negativní vliv se projeví pouze při jejich zvýšeném množství. Někteří střevní paraziti mohou v malém množství lidskému zdraví dokonce prospívat!

Opravdu nebezpečných parazitů ohrožujících zdraví se v Čecháćh vyskytuje velmi malé množství. Riziko nákazy není nijak vysoké a souvisí především s běžnými hygienickými návyky.

voda bez parazitů

Pokles parazitů přístup značně ovlivnil přístup k pitné vodě a hygiena

Šarlatáni také s oblibou hlásají, že počet parazitů neustále roste. Je to pravda? Výskyt kdysi běžných parazitů v zemích euroamerické civilizace poklesl zejména v důsledku přístupu ke kvalitní pitné vodě.

Hrozbu představují paraziti, které si lidé “dovezou” ze svých cest po exotických zemích. Ty však v našem prostředí nedokáží dlouho přežít, natož se rozšířit. Skvělým zdrojem informací je Zpráva České parazitologické společnosti.

CO JSOU PARAZITI? Paraziti neboli cizopasníci jsou živé organismy, které dočasně nebo trvale žijí (parazitují) na úkor jiného zpravidla většího organismu (hostitel). Paraziti hostiteli odebírají potřebné živiny, a tím ho méně či více poškozují.

 

Kteří paraziti se u nás vyskytují?

V našich podmínkách se mohou objevit střevní paraziti a kožní paraziti. Hostiteli odebírají živiny, ale zdraví ohrožují je ve výjimečných případech. Pokud se projeví střevní obtíže, nevolnosti či zvracení, jsou pacienti vyšetření a léčeni na specializovaných odděleních. Většina parazitů přitom není škodlivá, jsou akorát nepříjemní (např. veš dětská).

Zejména v dětství má boj s parazity důležitý význam. Právě v dětském věku se imunita vyvíjí a boj s parazity ji paradoxně posiluje. Někdy může být soužití s parazitem i prospěšné a pomoci mohou zejména v případech, kdy se příliš aktivní imunita obrátí proti vlastnímu tělu.

ROZHOVOR O PARAZITECH: Velmi zajímavý rozhovor o (NE)hrozbě parazitů poskytla vědkyně Kateřina Jirků-Pomajbíková z Akedemie věd ČR pro Aktuálně.cz. Nevěřte šarlatánům! Chtějí vaše peníze!

 

  • Tasemnice bezbranná

Patří mezi “nejznámější” druhy parazitů. V 70. a 80. letech se jednalo o poměrně rozšířený parazit, který se však u nás podařilo omezit na nějakých deset případů ročně. Hlášku “s tasemnicí se netloustne” berte s nadsázkou. K nákaze může dojít požitím nedostatečně tepelně upraveného masa.

  • Roup dětský

Je nejrozšířenější střevní parazit postihující zejména děti. Ročně lékaři řeší zhruba tisíc případů. Jedná se o “nemoc špinavých rukou”, proto postihuje zejména děti, které si s hygienickými návyky nedělají velkou hlavu. Do těla se roup dostane ústy, a poté přežívá v tlustém střevě (nikde jinde!). Hlavním příznakem je svědění v oblasti konečníku.

  • Škrkavka dětská

Je dalším známým parazitem, který postihuje děti. Vajíčka škrkavky se nachází na nemytém ovoci a zelenině, které bylo hnojené lidskými fekáliemi. Škrkavky mohou skrze střevo proniknout do plic a způsobit tak dočasně kašle, dušnost a alergické reakce. Ročně jsou v ČR zaznamenány asi tři desítky nakažených.

  • Veš dětská

Neškodný, avšak velmi nepříjemný parazit, který se vyskytuje ve vlasech. Veš se přenáší výměnou hřebenů a různých pokrývek hlavy, což je zejména u dětí naprosto běžné. Nejlepší prevenci je čistota a hygiena.

veš dětská

Vši trápí především dětí. Jsou sice neškodné, ale o to více nepříjemné. Zbavit se jich dá pořádnou práci

  • Blecha

Je nejběžnější kožní parazit, který postihuje zejména zvířata (psi, kočky), ale přeskočit může i na člověka. Způsobuje nepříjemné svědění a zbavit se jich bývá oříšek. Blecha se totiž skrývá v trávě, v čalounění, přikrývkách i pelíšcích domácích zvířat, ale i oblečení a nábytku. Nejlepší prevencí je opět hygiena.

  • Klíště

Tento parazit patří k nejvíce nebezpečným, jelikož může přenášet mnohá onemocnění jako je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida.

  • Toxoplazma gondii

Na člověka ji přenáší domácí mazlíčci, nejčastěji kočky. Tento parazit je nebezpečný pouze pro těhotné ženy v 1. a 2. trimestru, kdy může způsobit poškození plodu, a u pacientu se sníženou nebo poškozenou imunitou. V jejich případě je léčba náročná a dlouhá.

BOJUJTE PROTI PARAZITŮM PŘÍRODNÍ CESTOU! Pokud vám obavy z parazitů nedají spát, dejte jim co proto, ale přírodní cestou. Máme pro vás tip na 5 rostlin proti parazitům.

 

Nejlepší obrana proti parazitům: Pitná voda a hygiena

“Terapeuty” často používaný argument, že až 80 % dospělé populace má v těle paraziti, je nepodložený studiemi ani statistikami. Díky neustálému přístupu k pitné vodě a hygienickým návykům nás zákeřní paraziti ohrožují stále méně.

Pokud do organismu proniknou, je na vině dlouhodobě špatná hygiena. Proto paraziti ohrožují především osoby se špatným návyky, tradičně se jedná o osoby bez domova, osoby závislé na alkoholu, drogách apod.

Člověk, který dodržuje základní hygienické návyky a pijte pitnou vodou, se nemusí parazitů obávat. Většina parazitů pro nás nemá zhoubné následky a zdravý organismus se s nimi bez problému vypořádá. Nenechte si věšet bulíky na nos a chovejte se normálně. Nejlepší prevenci je mytí zeleniny a ovoce, zdravý jídelníček složených z kvalitních surovin, vhodná úprava pokrmů a samozřejmě i fyzický pohyb. To vše posiluje lidský imunitní systém.

DÁLE ČTĚTE druhou část článku, kde si posvítíme na konkrétní kauzy a lži zlodějů, které hýbou českými médii.Paraziti v těle – planý poplach! (1. část)

5 (100%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme