Pravdy a mýty o detoxikaci: Je detoxikace vhodná opravdu pro každého?

Západní civilizace se velice ráda a často chlubí. Poukazuje na všechny vymoženosti, které modernímu člověku dennodenně usnadňují a zpříjemňují život. Díky tomu se přece může věnovat “užitečnějším” věcem. Také poukazuje na vysokou úroveň vzdělání svých obyvatel. Západní civilizace se jednoduše považuje za vyspělou. A jaké jsou její stinné stránky? A jsou vůbec nějaké?

Průměrný člověk žijící v zemích západní civilizace má co jíst a má kde bydlet, bydlení má vybavené pěkným nábytkem a všude má moderní spotřebiče od ledničky, přes práčku až po kráječ na chleba, nezapomeňme na chytrý telefon, notebooky a tablety a samozřejmě se moderní člověk neobejde bez nezbytného auta. “Západní” člověk je chytrý, má dokončené středoškolské vzdělání a často i diplom z vysoké školy. Má dobré zaměstnání v nadnárodní firmě, pravidelně chodí do restaurací na dobré jídlo, do kina na moderní filmy a nejméně jednou za rok vyrazí na dovolenou do zahraničí.

Zní to hezky? Zkusme jiný úhel pohledu. Moderní člověk tráví podstatnou část dne zavřený v kanceláři s desítkami dalších lidí. Nejméně osm hodin denně sedí a hrbí se nad počítačem. Na obědy nemá čas a tak si dá “rychlovku” v podobě pizzy nebo si zaskočí do některého z fastfoodu v okolí kanceláře. Jelikož je “busy” a v práci neustále dělá přesčasy, nemá čas si nakoupit a uvařit. Tak si zaskočí na něco malého nebo v lepším případě na rychlou večeři do restaurace. Často jej trápí únava, a tak si několikrát za den dopřeje kávu či energy drink a večer i sklenku něčeho ostřejšího pro lepší náladu. Kouří. Také jej bolí záda a přibývá na váze. Ví, že by měl cvičit a odpočívat, ale kde na to má vzít čas? Má na starosti důležitější věci.

index

Každodenní stres v práci zdraví příliš neprospívá

 

Prvním krok k lepšímu životu začíná u každého z nás

Buďme upřímní, svět není ideální a západní civilizace má velké množství nedostatků. Má však také jednu obrovskou výhodou. Člověk má právo rozhodnout se, kterým směrem se jeho život bude ubírat. Zda upřednostní kariéru, peníze a život v pohodlí nebo se zaměří na svůj osobní život a skutečné prožitky. Stále více lidí chce ten čas, který mu život nabízí, opravdu prožívat, ne jej pouze přežívat. Zabývají se sami sebou, hledají jiný směr života a mnohem více se zajímají o své zdraví, které je poničené stejně, jako naše životní prostředí.

Každý člověk může svůj život změnit a začít by měl právě u sebe a u svého zdraví. Jeho organismus je plný škodlivých látek, které po mnoho let dobrovolně přijímal ze znečištěného okolního prostředí, ze vzduchu, jídla i pití. Organismu samozřejmě nijak neprospívá ani častý stres, únava a sedavé zaměstnání. Prvním krokem k novému zdravějšímu stylu života by měla být důkladná očista organismu od těchto látek, které nazýváme toxiny. Tento proces nazýváme detoxikací a koluje o něm řada mýtů a polopravd. My se podíváme na ty nejčastější.

rsz_money-660241_960_720

Peníze nejsou v životě to nejdůležitější

 

1. Detoxikace má smysl pouze na jaře

O detoxikaci se nejčastěji hovoří v souvislosti s jarními měsící. Říká se, že tělo je třeba po náročné a únavné zimě očistit a dodat mu novou sílu a chybějící energii. Nikoliv. Očista organismu je vhodná a dokonce potřebná v kterémkoliv ročním období. Maximálně lze říci, že existují období, která jsou vhodnější (např. jaro a podzim). Mnohem důležitější je však očistu provést a ne se zabývat otázkou, kdy tak učiníte.

 

2. Detoxikace není vhodná pro aktivní lidi

Mnoho lidí se domnívá, že při detoxikaci jim bude scházet potřebná energie a nebudou schopni vykonávat náročné zaměstnání a ještě mít dostatek sil pro své pravidelné sportovní aktivity. Je paradoxní, že většina lidí, kteří se pro detoxikaci nakonec rozhodnou, jsou překvapení nadbytkem energie. A to i přesto, že jedí méně a zcela odlišné potraviny. Je pravda, že první dny mohou být náročnější. Je třeba si uvědomit, že tělo prochází jakousi “odvykační” kůrou. Tento problém však po pár dnech vymizí a lidé jsou překvapeni tím, že se cítí výrazně lépe, plní energie, odpočatí, čistší a tak nějak lehčí.

 

3. Detoxikace není pro hubené

Velice často je detoxikace spojována s hubnutím, což není úplně správné. Hubení lidé se chybně domnívají, že při detoxikační kůře ještě více zhubnou. Častým důvodem podváhy však bývá i tzv. vnitřní vysušení, kdy tělo není schopno dostatečně využívat všechny živiny, které má k dispozici. Detoxikací se však tělo očistí od starých zvyků a znovu nastartuje všechny potřebné procesy. Detoxikace by však měla být přizpůsobena každému člověku na míru s ohledem na jeho aktuální zdravotní, fyzický i duševní stav. Máte-li jakékoliv pochyby, poraďte se s odborníkem.

 

4. Trpíte nízkým tlakem? Zapomeňte na detoxikaci

Je pravda, že  při detoxikační kůře má krevní tlak tendenci klesat. Lidé trpící opravdu nízkým tlakem by se proto vždy měli poradit se svým lékařem. V případě kolísavého či jen mírně nízkého tlaku se však detoxikace bát nemusíte. Důležité je dodržovat pitný režim a v případě nutnosti lze vypít i šálek kvalitní černé kávy. Zkušenosti navíc potvrzují, že jedním z účinků detoxikace je uvedení tlaku do normálu.

 

5. Detoxikaci neprovádějte, když jste unavení a nachlazení

Toto je jeden z největších mýtů o detoxikaci. Organismus je unavený a často nemocný právě proto, že je přetížený a plný jedovatých látek, které se z těla nedostávají ven, ale usazují se uvnitř. Detoxikace je v takovém případě spíše nutností a jednou z cest, které pomohou odstranit únavu i příčinu opakujících se nemocí.

 

6. Při detoxikaci je nutné pít pouze vodu

Základem dobrého pitného režimu je opravdu čistá voda. Hydratuje játra i ledviny a podporuje vyloučení toxinů ven z těla. Zároveň však platí, že i nadměrný příjem vody může být škodlivý. Nadbytek vody může způsobovat bolesti hlavy, zvracení, únavu či dezorientaci. Pít je proto třeba v takovém množství, jaké si tělo žádá. Vhodné je také pitný režim doplnit o čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, bylinné a zelené čaje.

 

7. Voda ochucená citrónem po ránu stačí

Žádné zázračné nápoje neexistují. Je pravda, že voda ochucená citrónem a vypitá ráno na lačno má v procesu detoxikace velký význam, spasitelná však není. Očista organismu je náročnější proces, který zahrnuje kvalitní stravu, dostatečný pitný režim, pravidelný pohyb a v ideálním případě i zákaz kouření a časté pití alkoholických nápojů.

unnamed

Jezte zdravě a budete se cítit a vypadat zdravěPravdy a mýty o detoxikaci: Je detoxikace vhodná opravdu pro každého?

Oznámkujte násPowered by the Product Review Wordpress Theme