Levná přírodní detoxikace- salátová okurka

Tištěné i online magazíny o zdravém životním stylu jsou plné varování před hromaděním nebezpečných toxinů v organismech a jejich neblahém vlivu na lidské zdraví. Je pravda, že zdravý organismus se škodlivých látek dokáže vcelku bez problému zbavit sám. Na procesu přirozené detoxikace společným silami pracují játra, ledviny, střeva, lymfatický systém i kůže.

To však platí pouze v případě, pokud mu jeho chvályhodnou činnost nekomplikujeme tím, z původně funkčního organismu neuděláme špatně fungující jednotku. Stačí k tomu málo – nezdravá strava, málo nebo téměř žádný pohyb, hodně stresu, alkohol i kouření. To vše stačí k tomu, aby přirozená detoxikace vázla a toxiny se “zdárně” usazovaly v orgánech.

MEZI ZELENINOU VLÁDNOU OKURKY, MEZI OVOCEM BANÁNY: Přečtěte si, proč byste měli banán jíst každý den v článku 10 faktů o banánech – možná je začnete jíst každý den.

 

Detoxikace – obejdete se bez drahých přípravků

Jenomže příliš mnoho toxinů opravdu škodí. Zanesený organismus nemlčí a dává jasně najevo, že jejich přítomnost je silně nežádoucí. Je unavený a špatně spí. Má neustále špatnou náladu a chybí mu energie. Chová se podrážděně, roztěkaně a nevrle. Trápí jej potíže se zažíváním, zácpy a průjmy i bolesti hlavy, kožní vyrážky, a mnohdy i nadváha. Bohužel varovné příznaky lidé rádi ignorují a diví se, když je přemohu zdravotní problémy.

Nakonec se rozhodnou pro radikální řez a snaží se svůj život změnit ze dne na den. Nakoupí si drahé potravinové doplňky a domnívají se, že se jejich problémy vyřeší ze dne na den popíjením drahého koktejlu. Přitom ve většině případů stačí málo. Stačí upravit jídelníček a zařadit mezi denní aktivity zdravý pohyb. A peníze? Důkladnou detoxikaci za vás obstará i zdánlivé obyčejná salátová okurka, kterou v obchodě koupíte za 10 Kč!

 

salatova_okurka

Okurku si dopřávejte klidně každý den

 

Salátová okurka – zelený zázrak pro zdraví

V poslední době velmi často slýcháme a čteme o tzv. superpotavinách. Jsou to různá semínka, řasy a plody, které pochází ze vzdálených exotických krajů a levná tedy rozhodně nejsou. Přitom všude kolem nás rostou potraviny, které jsou stejně účinné, a přitom stojí zlomek jejich ceny. Vezměme si takovou salátovou okurku, která působí velmi nenápadně. Zdání klame.

TIP: Hledáte kvalitní rostlinný doplňek pro detoxikaci? Zkuste Blendea SUPERGREENS. 

blendea

POZOR NA ZAVAŘOVANÉ OKURKY! Nepleťte si konzumaci salátových okurek se zavařenými okurky. Češi jsou vůbec známé jejich nadměrnou spotřebou, pro zdraví však nemají žádný přínos.

Salátové okurky obsahují ohromné množství vitamínů a minerálů. Z vitamínu to jsou zejména pak vitamínu C, beta-karotenu (provitamín A) a vitamíny spadající do B-komplexu. Z minerálů okurka obsahuje především křemík a síru, dále draslík, sodík, fosfor, zinek, měď, mangan a kobalt.

okurka

Okurka se hodí nejen do salátů, ale i na zdravou pomazánku

Okurky jsou k dostání po celý rok, ačkoliv nejlepší jsou ty čerstvé v létě. Jinak jsou nejlepší volbou okurky v bio kvalitě, které seženete přímo od lokálních zemědělců. A co všechno taková obyčejná zelená salátová okurka umí?

 

Salátová okurka a její účinky na lidské zdraví

 • detoxikuje celé tělo
 • hydratuje
 • má močopudné účinky
 • rozpouští močové a ledvinové kameny
 • pomáhá z ledvin vyplavit písek
 • snižuje otoky
 • pomáhá při zánětech močových cest
 • pročišťuje pokožku a čistí ji od akné a ekzémů
 • má pozitivní vliv na svaly, šlachy, klouby a chrupovaky
 • zlepšuje stav vlasů a nehtů (křemík)
 • zlepšuje pružnost pokožky
 • zmírňuje příznaky DNY a revmatismu
 • podporuje hubnutí
 • mírní svědění způsobené štípnutí či popálením
 • snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu

OKURKA A DETOXIKACE: Okurka pomáhá vyplavit z těla pryč škodlivé toxiny tím, že podporuje činnost ledvin a snižuje hladinu kyseliny močové. Díky obyčejné salátové okurce budou vaše ledviny fungovat jako nové a toxiny se ve vašem těla ani “neohřejí”.

OKURKA A HUBNUTÍ: Okurka je také skvělým pomocníkem při redukčních dietách. 100 g okurky obsahuje pouhých 16 kcal. Z 90 % ji tvoří čistá voda. Přidat ji lze do salátů, zdravých jarních a letních jídel i osvěžujících nápojů. Chutná ale “sólo”. Tělu dodá potřebné vitamíny a minerály, urychlí metabolismu a podpoří zdravé trávení.

okurkova_limonada

Osvěžující jsou i okurkové limonády, do nichž lze přidat bylinky i ovoce

 

Co s okurkami? 

Salátová okurka je vlastně takový malý a velice laciný zázrak. Kromě toho, že by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku, má své využití i jinde. Použít ji lze jako zdravé jídlo, zevně, ale třeba i jako osvěžovač vzduchu nebo leštěnku na boty.

Léčí popáleniny a štípance

Položit plátek okurky na podrážděnou pokožku velmi rychle pomůže od nepříjemného svědění. Tento fígl pomáhá pří štípancích od hmyzu, popáleninách i úpalu.

Osvěží dech

Po “výrazném” obědě vás čeká důležitá schůzka. Nepříjemného zápachu z úst vás zbaví plátek okurky, který vložíte na jazyk a po dobu 30 vteřin je podržíte na horním patře. Zápach se vstřebá do okurky, kterou nejezte, ale vyhoďte.

Vyleští boty

Plátkem okurky přejeďte přes boty a doleštěte je papírovým kapesníčkem. Okurka boty nejen důkladně vyleští, ale zároveň funguje jako impregnace, jelikož odpuzuje vodu.

Brání mlžení zrcadel

Toto je opravdu zajímavé. Pokud okraje zrcadel potřete okurkou, nebudou se zamlžovat. Navíc koupelna získá velmi svěží okurkovou vůni.

Na závěr vám doporučíme velmi svěží a zdravou okurkovou polévku a chybět nebude ani oblíbený recept na okurkovou limonádu. Přejeme vám dobrou chuť a nezapomeňte mít v lednici vždy čerstvou okurku!

RECEPT: Studená okurková polévka

Suroviny:

 • 2 ks bílého jogurtu
 • ½ l kefíru
 • ½ kg salátové okurky
 • 3 stroužky česneku
 • 1 lžička čerstvého kopru
 • 2 ks nasekaných vlašských ořechů
 • kmín
 • 2 lžíce oleje

Utřeme česnek a smícháme jej s olejem. Vmícháme nastrouhanou okurku a nasekané ořechy. Vše zalijeme směsí vytvořené z kefíru a jogurtů. Přidáme kopr a drcený kmín a vše důkladně promícháme. Vložíme do ledničky a necháme vychladit. Ideální přílohou je celozrnný chléb nebo oblíbené slané sušenky.

 

VIDEORECEPT: Připravte si osvěžující a zdravou okurkovou limonádu

ZAJÍMAJÍ VÁS DALŠÍ ZELENÉ SUPERPOTRAVINY? Čtěte o řase chlorelle a spirulině. Levná přírodní detoxikace- salátová okurka

5 (100%) 3 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme