Půst: Totální očista organismu

Za jeden z nejstarších způsobů léčení lze považovat půst neboli dobrovolné se vzdání příjmu potravy po určitou dobu. Půst ovlivňuje nejen fyzický, ale i psychický stav člověka. Během postních dní dochází k vyloučení odpadních produktů z těla ven. Výsledkem správně provedeného půstu je nastartování organismu opět k plnému výkonu.

Půst by mohl být ideálním a přitom velmi jednoduchým řešením mnoha zdravotních problémů. Buďme však k sobě upřímní. Půst většina lidí považuje za sprosté slovo. Nelze přece vydržet bez jídla několik dní a proč by to vůbec někdo dělal dobrovolně? Jídlo nám dodává veškeré živiny, minerály, vitamíny a energii potřebnou k přežití.

To vše je pravda. S přijímanou potravou však zároveň do svého těla vpouštíme jedovaté a škodlivé látky (toxiny), které zanáší všechny důležité vnitřní orgány. Nemocné a zanesené orgány poté nedokáží pracovat na sto procent, což se navenek projevuje nedostatkem životní energie, únavou, nespavostí, ale i vysokým tlakem a cholesterolem, obezitou a řadou méně či více závažných chorob. Stručně řečeno, necítíme se zdraví. Jediným způsobem, jak organismus totálně vyčistit, je právě půst.

 

Půst versus detoxikace

O půstu se někdy hovoří samostatně, jindy ve spojení s detoxikací. Půst však není totéž jako detoxikace, neklaďme proto mezi tyto dva různé pojmy rovnítko. Půst lze spíše považovat za jednorázový způsob, jak provést důkladnou očistu těla, i jako součást detoxikace, který lze provádět opakovaně. Půst však na rozdíl od detoxikace nelze držet celý život.

Můžete oponovat, že detoxikace je rovněž jednorázový způsob očisty organismu. To je a není pravda. Ačkoliv se o detoxikaci často píše v souvislosti s různými očistnými programy a speciálními jídelníčky, je mnohem lepší a vhodnější detoxikaci brát jako trvalý životní postoj. Detoxikace znamená podporovat správné fungování organismu. Zdravý životní styl bychom proto neměli dodržovat pouze pár dní v roce, ale nejlépe po celý život.

tape-403591_960_720

Po půstu budete lehčí nejen o škodlivé látky ale i o nějaká ta nežádoucí kila.

 

Kdy je půst vhodný? A pro koho?

Když už je toho na organismus naloženo příliš, ozve se a to pořádně nahlas. Pokud delší dobu pociťujete únavu, každý den vás provází trávící potíže a vůbec se vám zdá, že nic nefunguje tak, jak by mělo, nastal nejvyšší čas na změnu. Organismus je zanesený a nutné potřebuje očistit od nashromážděných škodlivých látek, které jej dlouhodobě zpomalují. Totální očista neboli půst je správnou odpovědí.

O půstu byste však neměli uvažovat, pokud:

  • jste po nehodě, těžké nemoci nebo po operaci
  • jste před rokem a méně absolvovali léčbu žloutenky
  • vás trápí žaludeční vředy
  • trpíte cukrovkou
  • vás trápí deprese, psychózy, labilita či nervové podráždění

Než se do půstu vrhnete po hlavě, zjistěte si všechny informace. Půst není o hladovění a trápení se. Je to dobrovolné rozhodnutí vzdát se na určitou dobu přijímání potravy. Měli byste k němu přistupovat s nadějí, očekáváním a vědomím pocitem, že děláte dobře pro své tělo. Při půstu dochází k zastavení stravovací rutiny, organismus se přepne na “program samozásobování”, přičemž potřebné živiny bude čerpat z vlastních zásob.

Organismu během půstu odpočívá. Energii, kterou by za normálních okolností věnoval trávení, nyní může zaměřit na svou vlastní očistu a regeneraci. Začne se zbavovat přebytečných výrůstků, tkání, srůstů, nánosů na střevních cestách, neduživých a slabých buněk a podobně. Během prvních dnů vás mohou překvapit nepříjemné stavy. Ty však brzy vymizí a naopak vás překvapí zvýšená citlivost na barvy, tvary, vůně i chuť. Poslední však poznáte až po ukončení půstu, kdy vás svou chutí překvapí i obyčejné jablko.

green-214134_960_720

Po ukončení půstu budete překvapeni neobyčejnou chutí obyčejného jablka.

 

Pár tipů pro začátečníky

Půst je poměrně velká změna, kterou váš organismus hodně pocítí. Jednodenní půst je vhodný směrovat na volné dny (např. víkend), ve kterých můžete odpočívat a případné i očistnou kůru podpořit procházkou, masáží či saunováním. V případě, že se rozhodnete pro vícedenní půst, je příprava velice důležitá.

 

  • Půst si naplánujete několik týdnů dopředu a vyhraďte si na něj např. 8 až 11 dní (při pěti nebo sedmidenním půstu).
  • Vytvořte si ideální podmínky (dovolená, minimum práce a jiných starostí či povinností).
  • O svém rozhodnutí informujte svou rodinu i známé a poproste je o podporu.
  • Postní dny spojte s celkovou péčí o tělo (výplachy střev, masáže, sauna, zábaly, atd.).
  • Půst držte na místě, které ve vás vyvolává příjemné pocity (vhodný není cizí byt, hotel či ubytovna).

POZOR! Půst není o hladovění. Jako nápomocná „berlička“ pro dostatek živin poslouží směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS

detoxikace a očista organismu

Více o nutriční hodnotě blendea SUPERGREENS zde!
 

První den se začněte psychicky připravovat na půst. Nalaďte se na správnou “frekvenci”, nakupte si potřebné bylinky a Glauberovu sůl. Druhý den zahajte půst. Od tohoto dne nebude jíst žádné jídlo, pít alkohol či kávu. Vaší potravou se na 7 dní stane čistá voda a bylinkové čaje. Černý čaj si mohou dopřát lidé se slabým krevním oběhem. Po sedmi dnech je nutné velice pomalu přejít do normální režimu. Proto vás čeká tzv. šetřící strava, která by vám jinak sotva stačil na dvě jídla.

Ke konci půstu můžete pociťovat slabost a větší citlivost na chlad. Také vaše reakce budou lehce zpomalené. Proto byste neměli vykonávat žádnou náročnou práci či řídit auto. Budete daleko citlivější vůči svému okolí.

 

Návod na “postní jídelníček”

Den první:

Nekonzumujeme žádné bílkoviny, sladkosti, kávu či dokonce alkohol. Ke snídaní a k svačině si dopřejeme jeden kousek ovoce, k obědu pak misku bílé rýže s bylinkami a kapkou olivového oleje. Ke svačině nám postačí hrst ořechů a k večeři opět miska rýže.

Druhý den:

Ráno začněte litrem vlažné vody s Glauberovou solí.  Ráno vypijte šálek odvaru z jablečných slupek, přes den si dejte šálek březového čaje a večer šálek heřmánkového čaje. Jinak pijte pouze čistou vodu. Žádné bublinky!

Dent třetí:

Hned po ránu si dopřejte šálek mýt peprné, přes den vypijte tři šálky kopřivového a meduňkového čaje, večer pouze meduňku. Opět pijte čistou vodu.

Den čtvrtý:

Tento den je vhodný pro výplach tlustého střeva a v průběhu dne si můžete dopřát i masáž. Ráno vypijte šálek ze slézových květu, přes den pak pampelišku a večer opět meduňku.

Den pátý:

Tělo by si již na půst mělo zvyknout a pocity hladu by vás měly přestat trýznit. Dokonce se můžete začít cítit hubenější. Vhodné je další výplach střev a klidně i masáže. K pití si dejte ráno třezalku, přes den indickou růži a večer opět třezalku.

Den šestý:

Začnou se projevovat pozitiva půstu. Budete se cítit lépe psychicky, vaše smysly se zostří. Budete lépe slyšet, vidět i cítit. Zároveň však budete pomalejší a horší bude i schopnost se soustředit. Po ránu a přes pijte šípkový čaj a večer chmelový čaj.

Den sedmý:

Zajděte si na poslední výplach, který by měl být již zcela čistý. Dopřejte si masáž, zábal i peeling celého těla. Společně s bylinkovými čaji (ráno mátový čaj, přes den pampeliškový a meduňkový čaj, večer odvar z jablečných slupek) si užívejte pocit vnitřní čistoty.

Den osmý:

Výplachy již nejsou nutné. Začněte se psychicky připravovat na návrat do normálního režimu. Zatím ještě bez jídlo. Ráno vypijte šálek šípkového čaje, přes den čaj z indické růže, šípku či třezalky a večer heřmánkový čaj.

Den devátý až jedenáctý:

V tyto dny buďte s příjmem potravy velice opatrní. Zpočátku si dopřejte pouze kousek ovoce, který si nakrájejte na malé kousky a každý si vychutnejte. Snězte jen tolik, kolik vaše tělo zvládne. Poté si můžete dát čerstvou zeleninu, lehkou polévku či ovesnou kaši. Poslední jedenáctý den si dejte kousek čerstvé ryby s dušenou zeleninou. Pijte dostatek vody.

V dalších dnech už můžete jíst úplně normálně. Pokud si však chcete zachovat skvělé pocity, vnitřní čistotu a svěžest i dobrou náladu, nezapomínejte na zdravý jídelníček.

massage-389719_640

Společně s půstem si dopřejte masáže, zábaly a další příjemné činnosti.Půst: Totální očista organismu

4.5 (90%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme