10 superpotravin pro váš rychlý detox

Lidské tělo je škodlivými látkami zanášeno doslova každou vteřinu. Do organismu se dostávají prostřednictvím jídla, pití, okolního vzduchu i prostředí, kosmetiky i chemických léků. Souhrnně je nazýváme toxiny, a pokud je tělo nevyloučí včas, mohou způsobit pořádnou neplechu v podobě zdravotních potíži.

Proces přirozené očisty těla od škodlivých látek (detoxikaci) lze podpořit pomocí zdravého jídelníčku složeného ze zdravých potravin. Některé potraviny jsou přitom “zdravější” než jiné a na detoxikaci mohou mít velký vliv.

Jde o tzv. superpotraviny, které se vyznačují vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty apod. Superpotraviny nemusí být vždy exotického původu, některé jsou dostupné i u nás a to za mizivé ceny.

 

Detoxikační superpotraviny

Podívejme se tady na 10 superpotravin, které by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Zaměříme se především na ty, které jsou snadno k dostání v přirozené podobě.

Kořenová zelenina

Červená řepa, mrkev, celer a další kořenová zelenina patří mezi základní detoxikační potraviny. Seženete je v každém obchodě, nejlepší je samozřejmě bio kvalita nebo zelenina přímo od pěstitele. Například červená řepa podporuje persistaltiku střev a čistí je, a tím pomáhá játrům vyloučit škodlivé a jedovaté látky pryč z těla.

RECEPT: Výborné detoxikační smoothie z řepy a superpotravin

detoxikační potraviny

Nejen mrkev, ale i další kořenová zelenina jsou považovány za superpotraviny

 

Luštěniny

Luštěniny jako fazole, čočka, hrách, cizrna, sója jsou jedinečným zdrojem sacharidů, B-komplexu, bílkovin, vápníku, fosforu, železa a aminokyseliny lysin. Ve spojení s obilovinami, které obsahují esenciální aminokyselinu methionin zajistí tělu dostatečný příjem všech esenciálních aminokyselin.

JAK PROBÍHÁ PŘIROZENÁ DETOXIKACE? V rámci přirozených procesů jsou z těla vylučovány nepotřebné a škodlivé látky. Detoxikaci zajišťují vnitřní orgány – játra, ledviny, střeva, plíce, kůže a lymfatický systém. Z těla se škodlivé látky dostávají v podobě odpadních látek, močí, stolicí, dechem, potem, hlenem, slzením i prostřednictvím lymfatického systému.

Zelí

Jedna z nejlepších “obyčejných” superpotravin vůbec. Zpracovat jej lze doslova na tisíc různých způsobů a účinné je v každé podobě. Zelí dokáže velmi dobře pročistit od škodlivých látek játra, která jsou pro přirozenou detoxikaci obzvláště důležité.

Česnek

Úplně obyčejný česnek by neměl chybět v žádné špajzce. A to nejenom pro jeho skvělé dochucovací schopnosti. Díky vysokému obsahu vitamínů A, B a C, vápníku, selenu a jódu má na lidský organismus a jeho očistu velký vliv. Posiluje imunitní systém, látkovou výměnu a zároveň snižuje hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Navíc patří mezi přírodní antibiotika.

Banány

Oblíbené tropické ovoce je skvělou detoxikační potravinou. Obsahuje hodně vlákniny, ošetřují střeva a pomáhají při střevních potíží a bolestí. Vedle vlákniny je banán bohatý na vitamíny A, B, C a E a minerální látky. Z těch jsou v banánu zastoupeny především železo, jód, fosfor, hořčík a draslík. Zejména vitamín B dokáže bojovat se špatnou náladou. Ne nadarmo se mu přezdívá “protistresový vitamín”.

potraviny na detoxikaci

Banán je jedním z nejzdravějších druhů ovoce

 

Hlíva ústřičná

Asijská tradiční medicína hlívu ústřičnou (Hiratake) považuje za houbu pevného zdraví, energie a dlouhověkosti. I u nás se tato houba stává stále oblíbenější, jelikož nejen dobře chutná, ale také pomáhá tělo očistit od škodlivých látek, posiluje imunitu a působí jako preventivní lék proti rakovině. V jejím složení lze najít vitamíny skupiny B, vitamín C, draslík, fosfor, chróm a také vlákninu důležitou pro detoxikaci střev.

TIP: Hlíva je velice silná houba pro podporu imunity. Čtěte způsoby, kterými lze hlívu užívat + nejlepší RECEPTY. 

Lněné semínko

Zanesená střeva jsou příčinou nefunkčního trávícího systému. Škodlivých látek vás zbaví klystýr, ale i méně náročné a příjemnější metody. Jedním z účinných pomocníků je právě lněné semínko, které je bohaté na vlákninu, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny B3 a B6, hořčík, železo, vápník, zinek a mnoho dalších. Konzumovat je lze samotná nebo se mohou přidat do kefíru či zdravých smoothie nápojů.

Ostropestřec mariánský

Je bylinka známá svými pozitivními účinky na játra, které chrání před škodlivými látkami, urychluje léčbu poškozených jater a přispívá k jejich regeneraci. Není divu, že je velmi častou součástí přípravků sloužících k léčbě či regeneraci tohoto životně důležitého orgánu. Ostropestřec mariánský je při detoxikaci organismu velmi prospěšnou potravinou a rovněž posiluje obranyschopnost organismu.

TIP NA ČLÁNEK: Více se o ostropestřeci mariánském dočtete v našem článku Ostropestřec mariánský: Jedna z nejdůležitějších detoxikačních bylin.

Poslední dva tipy na superpotraviny prospěšné pro důkladnou očistu těla věnujeme exotickým potravinám, které ale lze bez problému sehnat i u nás.

Quinoa

Drobná semínka obiloviny z jižní Ameriky známé jako indiánská pšenice obsahují zejména bílkoviny, vitamín B2 a E, železo, draslík, vápník, měď, zinek a také hořčík a minimum tuku a žádný lepek, díky čemuž je vhodná i pro celiaky. Dokáže regulovat krevní tlak a působí jako dobrá prevence před rakovinou tlustého střeva, kardiovaskulárními nemocemi, rakovinou či cukrovkou.

vláknina a detoxikace

Takto chutně může vypadat salát s quinou

 

Chlorella

Chlorella je sladkovodní řasa, jejíž složení je opravdu výjimečné. Některé zdroje uvádí, že 60 % složení tvoří bílkoviny, 15 % tuky, 10 % sacharidy, 8 % vlákniny  a 2-4 % chlorofyllu. Chlorella se obvykle zpracovává do jemného prášku, z něhož se připravuje detoxikační nápoj. Opět se jedná o antioxidant a pomocníka při detoxikaci organismu. Chlorella je společně se sladkovodní sinici Spirulinou označována jako zelené zlato.

TIP: Blendea SUPERGREENS je změs 4 silných zelených superoptravin pro vitalitu a detoxikaci. Navíc chutná po svěží mátě. 

koupit Blendeu

 

Jezte zdravě. Odměnou vám bude pevné zdraví a dobrá nálada

V žádném případě tento článek neberte jako návod. Je pouhou inspirací, která má váš jídelníček obohatit, nikoliv nahradit. Pro své tělo uděláte nejlépe, bude-li váš jídelníček co nejvíce pestrý. Pokud bude obsahovat i nějaké ty “superpotraviny”, nic nezkazíte. Základem je však vyvážený jídelníček, který vašemu tělu dodá dostatek všech potřebných živin. O detoxikaci se již tělo postará samo.

 10 superpotravin pro váš rychlý detox

Oznámkujte násPowered by the Product Review Wordpress Theme