Únava a jarní detox – vzbuďte se po zimě!

Chladné zimní období představuje pro lidský organismus relativně velkou zátěž. Na jejím konci se často cítíme unavení, vyčerpaní, bez energie a jsme daleko více náchylní k infekčním nemocem.

O čem přesně to mluvíme? Přece o jarní únavě, která nás trápí právě nyní na pomezí odcházející zimy a přicházejícího jara.

 

jarni_unava

Snížená imunita a vyčerpanost umí být tak silná, že usnete prakticky kdekoliv

 

Jarní únava – kde se bere?

Jarní únava postihuje podstatnou část obyvatelstva a příčiny nejsou žádnou záhadou. Zima je typická nízkými teplotami, sychravým a chladným počasím s minimem hřejivých slunečních paprsků.

Nepříznivé počasí, málo slunečního světla, energeticky vydatnější strava a nedostatek živin mají za následek nejen únavu a oslabený imunitní systém, ale také zimní kilogramy navrch. Čím dříve se s “následky zimy” popasujeme, tím lépe se budeme cítit po zbytek roku.

VÍTE, CO JE ÚNAVOVÝ SYNDROM? Není únava jako únava. Tu jarní v žádném případě nepodceňujte. V případě, že trvá delší dobu, může přejít v tzv. chronický únavový syndrom (Benigní myalgická encefalomyelitida, anglicky Chronic fatigue syndrome).

Nemocní trpí nevysvětlitelnou únavou a celkovým vyčerpáním několik týdnů až měsíců. Přečtěte si o únavovém syndromu více v článku Únavový syndrom.

 

Jak se jarní únava projevuje? 

U každého se jarní únava projevuje jinak. To, zda a jak se u vás jarní únava projeví je důsledkem chování během zimy. Pokud jste se během zimy stravovali zdravě, pravidelně jste sportovali, chodili zavčasu spát a neholdovali bouřlivým víkendovým zábavám, jarní únava se o vás nejvýše zlehka otře.

Někteří však mohou jarní únavu pociťovat velmi výrazně – cítí se vyčerpaní, nemají žádnou energii a navíc jsou často nemocní.

Hlavní příčiny jarní únavy:

 • nedostatek slunečního svitu a denního světla
 • nedostatek vitamínu D
 • méně pohybu na čerstvém vzduchu
 • menší podíly ovoce a zeleniny v zimním jídelníčku

 

vitaminy_a_mineraly

Na jaře zvyšte přísun ovoce a zeleniny. Oslabenému organismus dodají chybějící vitamíny a minerály

 

MÁ ÚNAVA HORMONÁLNÍ PŮVOD? Jarní únava údajně není žádnou moderní nemocí, potýkali se s ní i naši předkové. Podle jedné z mnoha teorií organismus reaguje na zimu, chlad a nedostatek světla snížením tělesné teploty, zvýšením krevního tlaku a zvýšenou produkcí spánkové hormonu.

S příchodem jara pak dochází k hormonálním a metabolickým změnám způsobující jarní únavu.

Obvyklejší je však teorie, že zima vyčerpá a oslabí celý imunitní systém. Játra, ledviny, střeva, žaludek, žlučník a lymfatický systém jsou během zimy nuceny zpracovávat těžší poktrmy.

Není divu, že jsou na jaře vyčerpané a potřebují vzpružit pomocí odlehčené stravy. I proto je jaro ideálním období pro jarní detoxikaci a očistu organismu od škodlivých látek a toxinů. Přečtěte si o toxinech a jejich hrozbách pro organismus více.

Nejčastější příznaky jarní únavy:

 • únava a celková vyčerpanost
 • podrážděnost, stres a deprese
 • nespavost
 • nechutenství
 • oslabený imunitní systém
 • náchylnost k nemocem – nachlazení, chřipky, bronchitida

TIP NA ČLÁNEK: Získejte ztracenou životní energii zpět díky našim tipům v článku Únava a žádná energie – jak ji získat zpět?

 

detoxikacni_potraviny

Infografiku jsme si vypůjčili ze stránek prodetox.cz

 

Jak na jarní únavu? Vyrazte do přírody!

Nejlepším lékem na jarní únavu je sama příroda. Organismus je třeba probudit, vzpružit, dodat mu potřebné živiny a novou energii, nadýchat se čerstvého jarního vzduchu a důkladně se protáhnout. Připravili jsme si pro vás tipy, které s jarní únavou rychle zatočí.

 

Přejděte na jarní “odlehčený” jídelníček

V zimě organismus vyžaduje zvýšený přísun energie, aby se dokázal poprat s nepříznivými podmínkami. Proto jsou vhodná těžší a kaloricky vydatnější jídla. Na jaře je však potřeba organismu odlehčit.

Proto bychom měli zvýšit přísun ovoce, zeleniny, čerstvých jarních bylinek, drůbežího masa a ryb. Důležité je nabít organismus pořádnou dávkou vitamínů a minerálů.

ZVYŠTE PŘÍSUN VITAMÍNŮ SKUPINY B. B-komplex působí na nervový systém a dokáží ovlivnit únavu mentální typu.

 

Nadýchejte se čerstvého vzduchu

Také to cítíte? Vzduch je prosycen jarní vůni. Pohyb na čerstvém vzduchu vám při boji s jarní únavou prokáže neocenitelnou službu. Každý den si dopřejte jarní “léčebnou” procházku a po každé se budete cítit lépe.

Pohyb na čerstvém vzduchu způsobí vyplavení endorfinu, okysličení buněk, zrychlení látkové výměny, zlepšení nálady a přílivu potřebné energie. Delší dny a především slunce podporuje vyšší produkci hormonu štěstí serotoninu, a naopak snižuje produkci utlumujícího hormonu melatoninu.

Nezapomínejte na odpočinek a spánek

Sportujte, ale také odpočívejte a regenerujte se. Kochejte se kvetoucí přírodou, vezměte si do parku knihu, zacvičte si jógu a zaskočte si do sauny. A nezapomeňte se usmívat kolem sebe.

Pozitivní mysl a dobrá nálada ovlivní i celkový zdravotní stav. Velmi efektivním spolubojovníkem je také spánek. Nejlepší je, pokud usínáte a probouzíte se v přibližně stejnou dobu.

ZATOČTE S OSLABENÝM IMUNITNÍM SYSTÉMEM PO ZIMĚ! Čtěte článek Posílení imunity – jak ochránit své zdraví?

 

Nastal čas na jarní detoxikaci. Zbavte tělo škodlivin

Po zimě je organismus plný škodlivých látek, které odstranění jarní únavy příliš nepodporují. Právě naopak. Proto se právě na jaře hodně mluví o očistných procesech – detoxikaci.

Cílem jarní detoxikace je organismus zbavit všech přes zimu nahromaděných škodlivých látek a toxinů, které jsou příčinami zdravotních obtíží, dlouhotrvající únavy apod.

Zapomeňte přitom na extrémní řešení, jako je například hladovka. Raději upravte jídelníček a alespoň 4 týdny se držte následujících zásad:

 • Nejezte červené maso a uzeniny
 • Přednost dejte drůbežímu masu a rybám
 • Vynechte smažené pokrmy a pokrmy z bílé mouky
 • Zvyšte příjem zeleniny a ovoce – pozor na citrusové plody
 • Přidejte více luštěnin
 • Pijte vodu, bylinné čaje a neslazené šťávy
 • Vyhýbejte se alkoholu
 • Nekuřte

 

Co detoxikace podle babiček?

Jarní únavě můžete podlehnout nebo s ní můžete zabojovat. My jsme rozhodně pro druhé řešení. Na pomoc jsme si vzali i oblíbené babské rady. Skvělou jarní kůrou je medvědí česnek, který právě roste!

Přidejte jí do salátů a svému tělu dodáte hned několik důležitých vitamínů a minerálů najednou. Skvělým “lékem” na jarní únavu je také kysané zelí a čerstvé obilné klíčky, které jsou vynikajícím zdrojem enzymů a esenciálních aminokyselin.

JARNÍ DETOXIKACE RECEPTY: Připravte si doma vitamínovou bombu v podobě detoxikačního smoothie z čerstvého špenátu a ovoce podle našeho receptu.Únava a jarní detox – vzbuďte se po zimě!

Oznámkujte násPowered by the Product Review Wordpress Theme