Zápach z úst jako vizitka hygieny a zdraví

Ne zrovna příjemný zápach z úst potrápí občas každého z nás. Ať už jsme si dali nášup vynikající česnekové pomazánky nebo jsme ráno zaspali a ve spěchu nevěnovali zubní hygieně potřebný čas. Pokud za zápachem úst stojí pouze nedostatečná hygiena, náprava je snadná.

Stačí, aby si dotyčná osoba začala důkladněji a správně čistit zuby (a také jazyk!), používat dentální nitě a vhodnější kartáčky. Špatný dech příjemně osvěží také ústní vody, ústní spreje a osvěžovače dechu.

Pokud i přes sebedůkladnější péči o zuby, nepříjemný zápach z úst přetrvává, nastal čas navštívit lékaře. Za zápachem z úst mohou stát i vážné zdravotní problémy.

zubní kartáčky

Pro svěží dech je nezbytná pravidelná zubní a ústní hygiena

 

Zápach z úst – příčiny

Přechodný zápach úst nejčastěji způsobuje nedostatečná zubní hygiena. V ústech se hromadí bakterie, které mohou způsobit vznik “zkaženého” dechu a zubního kazu.

Nejlepší obranou je pravidelné čištění zubů ráno a večer, přičemž alespoň jednou denně použijte dentální niť, která odstraní zbytky potravy mezi zuby a u dásní. Čistit by se měl také jazyk, na jehož povrchu se drží odumřelé páchnoucí buňky, zbytky jídla a bakterie.

 

Jak si správně čistit zuby?

Podívejte se na zábavné video, které vtipnou formou popisuje správnou metodiku čištění zubů a ústní dutiny.

 

Dlouhodobý zápach z úst (tzv. halitóza) nelze odstranit tak snadno. Nejprve je nutné odhalit příčinu, jichž může být opravdu hodně od zánětů trávicího ústrojí až po rakovinu.

Jaké známe příčiny nevábného zápachu z úst?

 • Špatná hygiena zubů a ústní dutiny 
 • Neléčený zubní kaz, zubní kámen či paradentóza
 • Některé léky – například s vyšším obsahem síry, léky omezující tvorbu slin, antibiotika
 • Příliš aromatické nápoje a potraviny – potraviny jako česnek, cibule, pažitka, zelí, maso, ryby, káva, alkohol způsobují nepříjemnou vůni v ústech. Při sobě mějte žvýkačky či ústní sprej.
 • Kouření – cigarety obsahují nepříjemně zapáchající chemické látky a navíc vysušují ústní dutinu, což zápach ještě více podporuje.
 • Sucho v ústechsliny zbavují ústní dutinu nečistot, a proto je jejich nedostatek doprovázený zápachem. Příčinou vysušené dutiny ústní je kouření, dehydratace a autoimunitní choroby.
 • Infekce a záněty – za nepříjemným zápachem může stát infekce dutiny ústní, horních či dolních cest dýchacích. Jedná se především o zánětlivá onemocnění dásní a hnisavá angína.
 • Refluxní chorobapři této chorobě se žaludeční šťávy vrací do jícnu a způsobují špatný dech.
 • Selhávání jater a ledvinjednou z mnoha funkcí obou orgánu je vylučování škodlivých látek ven z těla. Pokud nefungují správně, škodlivé látky se hromadí v organismu a jedním z projevu je zápach z úst.
 • Žaludeční vředyzejména diabetikum mohou žaludeční vředy způsobit zápach z úst.
 • Cukrovkanení-li cukrovka léčená, zvýší se tvorba acetonu. Ten je vydechován plícemi a dech “voní” jako právě kvašené ovoce.
 • Nádorynejvážnější příčinou zkaženého dechu je nádorové bujení v ústní dutině, hltanu či hrtanu.

 

zdravé zuby

Sebekrásnější úsměv pokazí zápach z úst.

VÍTE, ŽE ZÁPACH ÚST ZPŮSOBUJÍ I DIETY, HLAD A PŮST? Všichni víme, že zapáchají dech způsobují některé potraviny. Vliv má také půst, hladovění a některé diety. Při hladovění se totiž na jazyku usazuje více plaku. Dieta založená na vyšším příjmu bílkovin a nižším příjmu sacharidů sice zbavuje tuků, ale také vyvolává špatný dech. Na vině je proces ketóza, která spaluje tuky namísto cukrů. Více se o ketóze dočtete v článku Ketonová dieta – zhubněte pomocí ketózy.

 

Jak se zbavit zápachu z úst?

Pokud vás trápí zápach z úst, je nutné nejprve odhalit příčinu. Prvním krokem bývá zlepšení zubní a ústní hygieny. Zuby bychom si měli čistit alespoň 2krát denně – ráno a večer. Důležité je používání zubní nitě. Zubní kartáček pravidelně měníme! Samozřejmostí je pravidelná návštěva zubního lékaře a to nejméně 2krát ročně.

Svěžímu dechu prospívá vyplachovaní a zvlhčování úst. Vypláchnete zbytky jídla a podpoříte tak tvorbu slin. Denně vypijte dostatečné množství vody, která je důležitá nejen pro funkci ledvin a dalších orgánu, ale také pro svěží dech bez nepříjemného odéru.

TIP: Zápach z úst potlačí i máta. Svěží máta je součástí detoxikační zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Klikněte a přečtěte si hodnocení spokojených uživatelek. 

blendea supergreens

 

VIDEO: Nezapomeňte na zubní niť! Jak jí správně používat?

V některých případech zápach úst způsobují špatné stravovací návyky a velké množství toxinů v organismu. Pomůže změna stravovacích návyků a v ideálním případě detoxikace organismu, která vás zbaví všech škodlivých látek. Jak organismus detoxikovat?

Čtěte stránky Detoxikujeme.cz. Při určitých příležitostech zaberou i ověřené babské rady.

 

Jak odstranit zápach z úst – babské rady:

 • Je z vás cítit alkohol? Snězte jablko.
 • Česnekového a cibulového odéru vás zbaví šálek mléka, kávová zrna či doušek černé kávy.
 • Rybí “vůni” odstraníte plátkem citrónu. Stačí jej vložit do úst a chvíli převalovat mezi zuby.
 • S cigaretovým zápachem si poradí bylinky. Žvýkejte mátu, koriandr, eukalyptus, petrželovou nať či kardamon. Z bylinek si můžete připravit dech osvěžující čaj.

páchnoucí potraviny

Po nadbytku česneku a cibule vypijte šálek mléka či rozžvýkejte kávové zrno

 

Nebojte se lékaře. I zápach z ůst umí být nebezpečný

Pokud nic z nepomáhá, je dobré navštívit lékaře a to co nejdříve. Platí to i v případě, že si všimnete nepříjemného zápachu z úst u dětí, které jej samy od sebe řešit nebudou. Dlouhodobě trvající zápach z úst může signalizovat velmi vážné onemocnění.

Čím dříve jej odhalíte, tím snáze a rychleji se případné nemoci zbavíte. Není nutné se od lidí odvracet s rukou přes ústa, zápach z úst je nepříjemný, avšak řešitelný problém.

DÁLE ČTĚTE: Jak a proč nám šmejdi a šarlatáni lžou o parazitech? Zápach z úst jako vizitka hygieny a zdraví

Oznámkujte násPowered by the Product Review Wordpress Theme