Znáte všech 5 oblastí detoxikace?

Co je detoxikace a proč se o ní neustále mluví? Je-li vám pojem detoxikace dosud neznámý, je pravý čas se s ním lépe seznámit. Uděláte dobře pro své zdraví a to nejenom po fyzické, ale i psychické stránce. Díky detoxikaci nastolíte ve svém těle rovnováhu a harmonii, budete se cítit zdravěji, svěžeji a lehčeji a nemoci se vám budou obloukem vyhýbat.

Tolik k úvodu a nyní se blíže podívejme na detoxikaci. Zjednodušeně řečeno se jedná o pomoc přirozenému procesu, který v těle probíhá neustále. Hlavním smyslem detoxikace je očista organismu od škodlivých látek (tzv. toxiny), které do těla pronikají každou vteřinu. A že jich není málo. Nejvíce jich přichází ze znečištěného životního prostředí a také z nekvalitního jídla a pití. Nemalý význam má také minimum zdraví prospěšného pohybu a samozřejmě všudy přítomný stres.

Do určitě doby se lidský organismus v čele s játry zvládal detoxikovat sám. Příliv toxinu se však neustále zvyšuje a mnoho lidí játrům “práci” navíc nijak neusnadňuje, spíše naopak. Dennodenně sedí u počítačů, zírají do svých monitorů a čas si udělají maximální na sice rychlý, ale za to nezdravý a pořádně tučný oběd v některém ze současných populárních fast-foodů.

Detoxikace však nespočívá pouze v tom, že jeden den budete držet půst a pít čistou vodu, a poté se vrátíte k původnímu způsobu života a stravování. Detoxikace vyžaduje trvalou změnu přístupu k životnímu stylu. Jedná se o proces, který má pět zásadních oblastí. Ani na jednu bychom neměli zapomenout.

Zdravý človek

Nevíte, jak se motivovat ke změně životního stylu? Myslete na svoje zdraví! Jedině zdravý člověk je šťastný.

 

Oblast 1: Buněčná detoxikace

Nebezpečné toxiny, které se v buňkách hromadí, mohou poškodit DNA a nitrobuněčné struktury (např. mitochodrie) a způsobit tak vznik abnormálních buněk. Ty mohou být příčinou vzniku závažných chronických onemocnění (např. rakovina, autoimunní choroby). Před poškozením toxiny a volnými radikály chrání buňky tzv. antioxidanty.

K významným antioxidantům patří látky glutathion, superoxid dismutáza a kataláza, které je nutné tělu dodávat v patřičném množství. Kde je najdeme? Glutathion je obsažený v mase, ovoci a zelenině (např. květák, brokolice a zelí). Superoxid dismutáza je enzym, který se v přírodě a tělu vyskytuje přirozeně. Lze jej získat např. ze sibiřské čagy či zelenomodré sladkovodní řasy Spiruliny.

 

Oblast 2: Pročištění krve

Existuje řada škodlivin a nečistot, které se po těle roznáší prostřednictvím krve. Je-li jich nadměrné množství, dokáží negativně ovlivňovat a poškozovat buňky, tkáně i celé orgány. Dlouhodobé působení toxinu způsobuje vznik nervových poruch a kardiovaskulárních chorob.

I krev lze pročistit pomocí vhodných potravin. U krve je důležité, aby tyto potraviny byly bohaté na chlorofyl, což je v podstatě zelené barvivo. Alternativní medicína říká, že “zelená barva nastoluje rovnováhu, přináší harmonii a klid a také regeneruje”. Vědci říkají, že zeleň listová podporuje tvorbu červeného krevního barviva – hemoglobinu a obsahují ohromné množství enzymů.

Do svého jídelníčku proto zařaďte pšeničné a ovesné klíčky, mladý zelený ječmen, sladkovodní řasy chlorellu a spirulinu a tmavozelenou zeleninu.

Ve které zelenině chlorofyl najdeme?

 • špenát
 • zelená petržel
 • hrášek
 • chřest
 • zelené fazolky
 • kapusta
 • zelí
 • zelená paprika
 • brokolice

Brokolice.

Brokolice. Bohatý zdroj látek důležitých pro pevné zdraví.

 

Oblast 3: Očista jater a žlučníku

Jistě už jistě víte, že játra jsou hlavním orgánem, který přeměňuje a neutralizuje škodlivé toxiny a volné radikály do podoby, ve které je v poslední fázi přirozené detoxikaci žlučník vylučuje z těla ven. Přemíra škodlivin však může způsobit přetížení jater i žlučníku, sníží jejich schopnosti a může je dokonce trvale poškodit.

Játrům příliš neprospívá červené a tučné maso, mléčné výrobky, smažená a pečená jídla. V případě onemocnění jater je lepší se těmto jídlům vyhýbat. Zcela škodlivý je alkohol a chemické léky. Naopak prospěšné jsou bylinky, které najdeme růst v české krajině nebo je lze zakoupit ve speciálních obchodech. Detoxikaci jater napomáhají zejména byliny ostropestřec mariánský, zázvor, smetanka lékařská či měsíček lékařský. Činnost žlučníku zase podpoří opět zázvor, smetanka, máta peprná, fenykl či bylina s poněkud neobvyklým názvem pískavice řecké seno.

 

Oblast 4: Detoxikace střev

Prostřednictvím střev dochází k pravidelnému vyprazdňování a to včetně škodlivin. K vyprázdnění by mělo docházet nejméně jednou za 24 hodin. Není-li tomu tak, odpadní látky se hromadí v těle a stávají se živnou půdou pro nejrůznější mikroorganismy a parazity. Škodlivé látky nejsou z těla vyloučeny a naopak se uvolňují hlouběji do organismu, způsobují přetížení jater a dalších orgánů a negativním způsobem ovlivňují všechny tělesné procesy.

Pro správný chod střev je důležité podpořit celý proces trávení, který začíná v žaludku a pokračuje v tenkém a tlustém střevě. Ve vašem jídelníčku by proto neměla chybět probiotika a vlákninu. Vlákninu lze dodat tělu pomocí doplňkových látek, populární je například Psyllia s velkou absorpční schopností.

Kde najdeme probiotika?

 • jogurty, kefír
 • kombucha

Kde najdeme vlákninu?

 • ovoce (jablka, banány, hrušky, bobule – maliny, avokádo)
 • zelenina (brokolice, mrkev, květák, cuketa, celer, fazolové lusky, sluplky rajčat, brambory)
 • luštěniny (hrách, hrášek, fazole, sójové boby)
 • obiloviny (oves, žito, ječmen, obilné slupky, otruby)
 • ořechy a semen
 • celozrnné pečivo

Orechy

Dopřejte si ořechy každý den. Jsou nejen výborné, ale také zdravé.

 

Oblast 5: Očista ledvin

Stejně jako játra a žlučník jsou důležité ledviny, které organismus zbavují škodlivých a nebezpečných látek v moči. Právě ledviny z těla vyplaví největší množství škodlivin za jednotku času. Pokud jsou ledviny přetížené a slabé, dochází ke zvýšení toxicity. Nedostatečně fungující ledviny bývají jednou z příčin vysokého krevního tlaku a srdečních chorob. Detoxikací ledvin svému zdraví jedině pomůžete.

Aby ledviny fungovali správně, je nutné udržovat hladinu tzv. glutathionu označovaného jako “matka všech antioxidantů”. Tato látka se přirozeně tvoří v játrech a jeho nedostatek způsobuje předčasné stárnutí a vznik řady chorob. Je tedy důležitý nejen pro činnost jater, ale také ledvin. Glutathion chrání organismus před kyslíkovými radikály, zlepšuje činnost srdce, prokrvení a posiluje celkový imunitní systém.

A nejen to. Glutathion jako lék proti kocovině?

Glutathion se podílí na metabolizování alkoholu a to tak, že dokáže acetaldehyd (pozn. látka vznikající při rozpadu alkoholu, která je příčinou “kocovinu”) přeměnit na netoxickou látku a zabránit tak nepříjemným stavům nevolnosti.

Kde glutathion najdeme?

 • listová zelenina (brokolice, květák, zelí, kapusta, růžičková kapusta)
 • ovoce
 • kurkuma
 • bioaktivní syrovátkový protein

Velice důležitý je pitný režim. Nejlepším zdrojem tekutin je samozřejmě čistá a neperlivá voda. Pitný režim je vhodné doplňovat kvalitními minerálkami, čerstvými ovocnými a zeleninovým šťávami a zeleným čajem. Naopak zcela nevhodné jsou slazené nápoje, káva a alkohol.Znáte všech 5 oblastí detoxikace?

5 (100%) 2 hlasovPowered by the Product Review Wordpress Theme